Jeśli organizatorzy Międzyprzedszkolnego Przeglądu Kolęd, Pastorałek i Jasełek obawiali się pecha, ominął ich on z daleka. Tak więc trzynasta edycja imprezy była jeszcze okazalsza niż wszystkie poprzednie. Nie tylko pod względem liczby uczestników.

W poniedziałek oraz wtorek potwierdziło się, że maluchy z miasta i powiatu zwyczajnie za nią przepadają. – W tym Przeglądzie bierze udział ponad 20 przedszkoli. Dołączyły  do nas kolejne – po raz pierwszy gościmy przedszkola z Jabłonny i Wieliszewa. Tak więc nasza impreza się rozrasta – podkreśla zadowolona Renata Salamon, dyr. Przedszkola Miejskiego nr 11 w Legionowie, głównego organizatora imprezy. Tak samo rozrasta się zresztą jej formuła artystyczna, która wykracza już poza bożonarodzeniowy kanon.

I publiczności, i małym wykonawcom takie urozmaicenie przypadło do gustu. – Oprócz tradycyjnych jasełek, takich z Maryją i Józefem, prezentują przedstawienia o tematyce zimowej, pastorałki, gdzie mowa jest o Bożym Narodzeniu, ale też o uczuciach, jaki dzieci darzą te święta – dodaje dyrektorka.

Styczniowe kolędowanie słowno – muzyczne znów zaplanowano na dwa dni. W końcu przez ratuszową scenę miało przewinąć się aż kilkuset rozśpiewanych przedszkolaków. Nie wspominając o konieczności licznych zmian dekoracji, bo większość placówek przywiozła własne rekwizyty. Wszystko po to, aby młodzi artyści poczuli się jak prawdziwe gwiazdy estrady. A przy okazji zapomnieli o częstym wśród debiutantów zdenerwowaniu. Inna sprawa, że większości z nich towarzyszyły zgoła odmienne uczucia. – Jest ogromna radość. Pierwsze, co dzieciaki robią wchodząc na scenę, to próbują swoich sił przy mikrofonach. Wczoraj podczas występu jedna z dziewczynek liczyła, ile reflektorów ją oświetla. Generalnie maluchy czują się jak ryby w wodzie, cieszą się tym, że prezentują się na wielkiej scenie i mogą na niej zaśpiewać. Są nawet solistki, po których nie widać absolutnie żadnej tremy – mówi Renata Salamon. Należy się z tego tylko cieszyć. Za kilkanaście lat, kiedy przyjdzie czas wejścia na scenę dorosłego życia, takie ogranie z pewnością będzie jak znalazł.