Ci, którzy w młodości drżeli ze strachu przed Wojskową Komendą Uzupełnień, po tym co stało się w piątek w wieliszewskiej hali widowiskowo – sportowej, będą musieli o tej instytucji zmienić zdanie. Okazało się bowiem, że oprócz biletu do wojska, WKU potrafi także dostarczyć solidny kawał kultury oraz … garść medali. – Mamy tu dzisiaj koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Jest on poświęcony 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, a dedykujemy go żołnierzom rezerwy, kombatantom i weteranom, którzy służyli na misjach wojskowych – mówi ppłk. Adam Bednarz, Wojskowy Komendant Uzupełnień Warszawa Śródmieście. Głównie tym służącym w Iraku i w Afganistanie. Wszyscy odznaczeni weterani i rezerwiści to mieszkańcy powiatu legionowskiego. Podczas piątkowej uroczystości otrzymali oni Gwiazdę Iraku i Gwiazdę Afganistanu. Oba te odznaczenia są przyznawane przez prezydenta RP.
Koncert, który odbył się po ceremonii, był podziękowaniem Wojskowego Komendanta Uzupełnień Warszawa Śródmieście nie tylko dla nich, ale też dla wszystkich rezerwistów z powiatu legionowskiego. – Teren powiatu legionowskiego administracyjnie podlega pod moją komendę i chciałem w ten sposób podziękować tym osobom, mieszkańcom, żołnierzom rezerwy właśnie z powiatu legionowskiego. Gmina Wieliszew jest położona dość centralnie, wiec przyjazd czy z Legionowa, czy z Serocka, czy z Nieporętu nie powinien nastręczać większych problemów – dodaje ppłk. Bednarz. I faktycznie nie stanowił. Frekwencja na koncercie była bowiem przyzwoita.
Sam spektakl przygotowany przez Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, był godny piątkowego wydarzenia. Muzyka, śpiew, gra aktorska, dekoracje, kostiumy i oświetlenie – wszystko to stało na naprawdę bardzo wysokim poziomie. I co ważne, udało się to osiągnąć nie w sali koncertowej, ale… w niewielkiej hali sportowej. – Ponieważ tak się złożyło, że ten rok został ogłoszony przez senat rokiem powstania styczniowego, z okazji 150 rocznicy jego wybuchu, mój zespół przygotował specjalny program. Nieskromnie powiem, że jest bardzo interesujący i ciekawy pod względem historycznym – mówi Adam Martin, dyrektor naczelny i artystyczny Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Dlatego, że zarówno muzyka jak i słowa są oparte na autentycznych dziewiętnastowiecznych źródłach historycznych, do których twórcom spektaklu nie bez trudu udało się dotrzeć. O swoim dziele mówią więc – kulturalna lekcja historii. – Myślę, że będzie się można dużo dowiedzieć o tym wydarzeniu. A ponieważ jest to przygotowane w formie teatralnej i wystąpią zarówno soliści jak i chór, balet i orkiestra symfoniczna, będzie to więc zaprezentowane w bardzo przystępnej formie. Chociaż główna treść mówi o bardzo trudnych czasach i trudnych wydarzeniach – dodaje Adam Martin.
W trakcie uroczystości, zarówno Wojskowa Komenda Uzupełnień Warszawa Śródmieście jak i jednostki działające na terenie powiatu prowadziły też akcję promującą zawodową służbę wojskową i Narodowe Siły Rezerwowe.