fot. powiat legionowski

Tegoroczne Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego dobiegły już końca. Jak zwykle na ich finał uroczyście otwarto wystawę prac plastycznych uczniów Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie oraz podsumowano działania podejmowane w ramach akcji „Październik międzynarodowym miesiącem AAC, czyli alternatywnych i wspomagających metod komunikacji”, a których zwieńczeniem było przedstawienie teatralne w wykonaniu dzieci niemówiących.

– W tym roku na całym świecie ten miesiąc odbywał się pod hasłem „Bądź liderem”. Nasza akcja miała na celu to żebyśmy wśród nauczycieli, dzieci z innych przedszkoli i ogólnie społeczeństwa legionowskiego wyłapywali osoby, które mogłyby być liderami w promowaniu alternatywnych metod komunikacji – wyjaśnia Liliana Sadowska, nauczyciel terapeuta w PZSiPS w Legionowie. Jednym z działań podejmowanych w ramach realizacji tego projektu była między innymi akcja pisania listów, z wykorzystaniem alternatywnych metod komunikacji i symboli PCS, które dzieci z przedszkola specjalnego wysłały do swoich rówieśników z trzech przedszkoli z terenu powiatu legionowskiego. – Ich oraz naszym zadaniem było też przygotowanie plakatów, które promowałyby alternatywne metody komunikacji oraz przeprowadzenie w swoich placówkach wywiadu z paniami dyrektor, paniami kucharkami i wybranymi nauczycielkami na temat świadomości istnienia w społeczeństwie takiej grupy osób, która tak naprawdę słyszy, rozumie, ale nie może wypowiadać słów i żeby się komunikować ze światem potrzebuje całkowicie innego sposobu – dodała Liliana Sadowska.

Okazją do prezentacji działań podjętych w ramach miesiąca AAC był natomiast wspólny piknik zorganizowany w „Dzikim zakątku” w Choszczówce, a wielkim finałem akcji – jak zresztą co roku – spektakl teatralny przygotowany przy wykorzystaniu właśnie alternatywnych metod komunikacji. Tym razem niemówiące dzieci i młodzież z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie przygotowały własną interpretację słynnego „Dzwonnika z Notre Dame”. – Przygotowujemy na dzisiaj przepiękny teatr, w którym występują dzieci niemówiące dlatego, że chcemy aby mogły one doświadczyć tego, że również są ważni, są liderami oraz biorą udział w czymś niesamowitym, gdzie wszyscy na nich patrzą i ich podziwiają – dodała nauczycielka.

Po przedstawieniu można było z kolei podziwiać małe arcydzieła, które wyszły spod pędzla, kredki, ołówka i dłuta podopiecznych legionowskiej placówki specjalnej. – Na tę wystawę składają się prace wykonane przez naszych przedszkolaków i uczniów. Są one wykonane różnymi technikami. Są to prace plastyczne, techniczne, są też rzeźby jak i obrazy oraz mozaiki. Cieszymy się, że możemy prezentować talenty i dokonania artystyczne naszych wychowanków tak szerokiemu i znamienitemu gronu – powiedziała Ewa Lewicka, dyrektor PZSiPS w Legionowie.

Wystawa była już ostatnim elementem tegorocznej, siódmej edycji Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego. Edycji, dodajmy bardzo udanej, w której organizację włącza się coraz więcej osób. – W paraolimpiadzie wzięło udział około 300 osób, co było liczbą dwa razy większą niż w poprzednich edycjach. Bardzo udany był również tegoroczny plener malarski, którego efekty w postaci wystawy poplenerowej do tej pory można oglądać na ogrodzeniu DPS „Kombatant”. Oprócz tego mieliśmy też między innymi konferencję na temat autyzmu. Muszę przyznać, że wszystkie te wydarzenia były niezwykle udane – przyznał Jerzy Jastrzębski, prezes Fundacji „Promień słońca”, jeden ze współorganizatorów Dni Osób Niepełnosprawnych. I jak dodał, już trwają przygotowania do ich przyszłorocznej edycji.