W minioną sobotę (12 września) zorganizowano pierwszą w Legionowie, Noc Kultury. W imprezę zaangażowały się: Miejski Ośrodek Kultury, Miejsca Biblioteka Publiczna, Powiatowa Instytucja Kultury, Muzeum Historyczne, Scena 210, Przedsiębiorstwo Wodociągowo – Kanalizacyjne Legionowo Sp. z o. o., Restauracja Ratusz, Restauracja Legionowska oraz CoffeeTown. Noc Kultury oficjalnie rozpoczęła się   o godzinie 18.00 przed miejskim ratuszem.

Przybyłych gości powitał prezydent Roman Smogorzewski. Zaznaczył, że jest to pierwsza tego typu impreza w Legionowie, ale na pewno nie ostatnia.

Zaraz po starcie imprezy, spod ratusza wyruszył bezpłatny Bajkobus, który kursował co półtorej godziny i aż do północy dowoził mieszkańców do miejsc, w którym rozgrywały się wydarzenia kulturalne. W autobusie można było obejrzeć wystawę prac Grupy Fotograficznej „Migawki”, posłuchać akordeonisty czy skusić się na poczęstunek. Nikt w nim jednak zbyt dług miejsca nie zagrzał, bo przystanków na jego drodze było sporo, a na każdym z nich sporo też się działo.

W Miejskim Ośrodku Kultury na Norwida można było na przykład posłuchać koncertu zespołu „Pod Górę” ze studia Szachraj, obejrzeć prezentację pozytywu organowego oraz wziąć udział w warsztatach ceramicznych i plastycznych. Była też możliwość kupienia biletów na imprezy organizowane przez MOK i zrobienia pamiątkowego zdjęcie z Chaplinem.

W filii na Targowej zorganizowano warsztaty artystyczne, w tym: balet i taniec dla dzieci, Studio Teatralno – Edukacyjne, malarstwo dla osób w każdym wieku, zajęcia Tai-chi i Chi-Kung oraz tańce dla seniorów. Do godziny 21.00 można też było oglądać zdjęcia portretowe „Poślubne monidło” w wykonaniu Stanisława Gadomskiego, a o 22.00 wysłuchać koncertu fortepianowego w wykonaniu Marii Silwy.

Studio nagrań Bunkier na Kozłówce przywitało gości występem zespołu Bang Bang, a na Targowisku Miejskim w Legionowie po raz pierwszy zorganizowano kino samochodowe. O godz. 20.15 zmotoryzowanym kinomaniakom wyświetlono film „Kamerdyner” w reżyserii Lee Daniela.

Miejską Bibliotekę Publiczną w Legionowie przy ul. Broniewskiego 7 odwiedziło tego dnia ponad trzysta osób. Tematem przewodnim bibliotecznej Nocy Kultury był druk. Zaprezentowano tam zarówno druk tradycyjny, którym są tworzone książeczki dla dzieci oraz najnowocześniejszą drukarkę 3D, której możliwości druku są olbrzymie: od linorytów, po druk wypukły czy wklęsły, oprawy, konstrukcje mocujące, po oprawki na okulary, czy bardziej specjalistyczne protezy. Rozdawano zakładki z logo biblioteki, wydrukowane przez urządzenie 3D. Zorganizowano też warsztaty kaligraficzne, po których każdy odwiedzający mógł otrzymać certyfikat uczestnictwa w Nocy Kultury. W trakcie imprezy można było oddać przetrzymane książki bez naliczania kar. 

W Scenie 210 przy ul. Husarskiej 12 zorganizowano wernisaż pokonkursowej wystawy „Bez książki ani rusz(t)”, zorganizowanej wspólnie przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Stowarzyszenie Myślących Pozytywnie. Również w Scenie, specjaliści z firmy Kodak, aparatem Polaroid robili chętnym pamiątkowe zdjęcia ze specjalnie przygotowanymi gadżetami i tłem.

W Muzeum Historycznym od godziny 18.00 zwiedzano z przewodnikiem wystawę czasową  „Sportowe Legionowo” oraz dwie wystawy stałe, „De Profundis – archeologia zim powiatu legionowskiego” i „W krainie lodu i książek”. Można tam było również obejrzeć prezentację multimedialną „Architektura drewniana Legionowa”. Z kolei w fili muzeum na osiedlu Piaski odbyła się promocja książki dr Artura Bojarskiego „Rozebrać Warszawę. Historie niektórych wydarzeń po roku 1945”. Uczestnicy Nocy Kultury mieli też możliwość obejrzenia dwóch wystaw: stałej „Dzieje garnizonu Legionowo. Czas wojen i pokoju” i czasowej „Światłem malowane”. Od godziny 21.00 wyświetlano natomiast filmy fabularne, które były kręcone na terenie powiatu legionowskiego. Można było między innymi obejrzeć „Rejs”, „Czterdziestolatka” czy „Pokłosie”.

W Powiatowej Instytucji Kultury przy ul. Sowińskiego 15 zorganizowano warsztaty scrapbookingowe z elementami kusudamy i quilling, quiz wiedzy o regionie, a we współpracy z Grupą Fotograficzną „Migawki” prowadzono akcję „Portret książką inspirowany”.

Ofertę na Noc Kultury przygotowało także Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne „Legionowo” Sp. z o. o. W sobotni wieczór udostępniło ono zwiedzającym Stację Uzdatniania Wody na os. Piaski, pokazało wystawę „Było – Jest” oraz przygotowało gry interaktywne. Do wspólnej zabawy, jak również na poczęstunek zapraszały tej nocy także Restauracja Ratusz i Restauracja Legionowska. W CoffeeTown przy Ratuszu serwowano najlepszą kawę oraz zapraszano do zabawy w „Grę o tron” i do krainy „Siedmiu królestw”. Na zwycięzców czekały nagrody.  

Centrum wszystkich wydarzeń odbywających się w ramach pierwszej legionowskiej Nocy Kultury był miejski ratusz. Można tam było między innymi wysłuchać koncertu Krzysztofa Ścierańskiego, obejrzeć filmy i zobaczyć pokaz iluzjonisty. Natomiast  o godzinie 21.30  przed ratuszem odbył się pokaz laserów, a pół godziny później z plenerowym spektaklem „Powroty” wystąpił  Teatr Ewangelizacyjny Adonai. W ratuszu rozdawano też pocztówki, na które w miejscach, gdzie odbywały się atrakcje kulturalne,  przystawiano pieczątki. Za dziesięć stempelków można było zdobyć nagrody w  postaci książek, voucherów do kawiarni i na kolację oraz gadżetów miejskich.