W niedzielę w sali widowiskowej legionowskiego ratusza odbyła się promocja najnowszej książki profesora Aleksandra Łuczaka, „Powracający wiatr i duch”. I tak jak pierwsza, zatytułowana po prostu „Wiatr i duch” opisywała przede wszystkim losy rodziny Łuczaków na tle dziejów Legionowa, tak jej sequel przedstawia już legionowską historię przez pryzmat wspomnień mieszkańców miasta.

– Są tam opisane zdarzenia, które teraz istnieją już tylko w pamięci. Chciałem je odtworzyć i pokazać, że o tych wydarzeniach, miejscach i ludziach cały czas trzeba przypominać  – mówi Aleksander Łuczak. Przy pisaniu najnowszej książki, autor posiłkował się pamięcią  ponad 70 Legionowian.Z ich wspomnień wyłania się obraz Legionowa, które dzisiaj próżno już szukać. „Powracający wiatr i duch” dla starszych mieszkańców miasta będzie więc sentymentalnym powrotem do lat młodości, a dla młodych kopalnią wiedzy na temat obyczajowości powojennego Legionowa. – Jest to książka, która ma fragmenty poważne, związane z dramatycznymi momentami z przeszłości naszego miasta, ale jest to też książka która ma chwile oddechu. Pokazuje na przykład różnego rodzaju wybryki młodzieżowe. To w jaki sposób młodzież się bawiła i gdzie wypoczywała – mówi autor.

Podczas niedzielnej promocji książki, jej fragmenty czytała znana aktorka a jednocześnie przyjaciółka autora, Sławomira Łozińska. Przybliżyła ona to jak w latach 50. i 60. ubiegłego wieku przebiegały legionowskie wesela. Takich opowieści jest w książce o wiele więcej. W tym sporo ciekawostek, o których mało kto wcześniej słyszał. Jest tam na przykład wzmianka katastrofie samolotu, alpejskim stoku w środku miasta i o… najlepszym bimbrze produkowanym pod Warszawą. Nic więc dziwnego, że goście niedzielnej promocji nie szczędzili pochwal zarówno książce jak i jej autorowi. – Autor w niezwykle ciepły sposób pokazuje to miejsce gdzie dorastał, gdzie się kształcił i skąd wyszedł. Zwraca też uwagę na najważniejsze instytucje, które kształtowały legionowską inteligencję – mówił podczas promocji dyrektor legiono9wskiego muzeum, Jacek Szczepański.

Książkę wydało wydawnictwo PER SE. Publikację finansowo wsparło PW-K Legionowo, a honorowy patronat objęło nad nią Towarzystwo Przyjaciół Legionowa. „Powracający wiatr i duch” jest już dostępny w legionowskich księgarniach. Książkę można też zamówić za pośrednictwem strony internetowej www.wiatriduch.luczak.edu.pl