„W krainie lodu i książek – rzecz o Alinie i Czesławie Centkiewiczach”, zorganizowana przez legionowskie Muzeum Historyczne okazała się najlepsza wystawą muzealną na Mazowszu. Wygrała ona w konkursie „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”, zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski w Warszawie oraz mazowiecki oddział Stowarzyszenia Muzealników Polskich.

Legionowska placówka zwyciężyła w kategorii wystaw przygotowanych przez mniejsze muzea. – To pokazuje, że ta wystawa została dostrzeżona nie tylko przez mieszkańców naszego powiatu, ale i przez muzealników oraz władze województwa. W związku z tym sukcesem czujemy teraz dużą odpowiedzialność, bo mamy nadzieję, że zwiększy się przy tej okazji ruch muzealny. Tę wystawę będziemy bowiem chcieli jeszcze bardziej wypromować. Informacja o tej nagrodzie to na pewno jest dla nas dobra wiadomość – dr Jacek Szczepański, dyrektor Muzeum Historycznego w Legionowie.Radość jest tym większa jeśli weźmie się pod uwagę to, że o tytuł najciekawszej wystawy walczyło 20 muzeów z terenu całego Mazowsza. Kapituła konkursowa oceniała przede wszystkim wartość merytoryczną ekspozycji, ale też i sposób w jaki zawarte w niej treści zostały przekazane zwiedzającym. Oceniano również to w jaki sposób dana placówka promuje na zewnątrz kulturę i historię swojego regionu.

Legionowskie muzeum w każdym elemencie pobiło konkurencję na głowę. – Wiedza o tym, że Centkiewiczowie mieszkali i pracowali w Legionowie, była poza miastem bardzo słabo znana. Dla wielu osób to było duże zaskoczenie, gdy dowiadywali się, że oni tu tworzyli i napisali kilka swoich ważnych książek. Myślę, że to jest to na co zwrócono uwagę. Poza tym doceniono też samą formę tej wystawy oraz jej multimedialność i interaktywność – mówi dr Szczepański. Czyli na przykład stworzony specjalnie na zlecenie muzeum film animowany oparty na książce „Zaczarowana zagroda” oraz siedzisko z którego elementów w każdej chwili można ułożyć igloo. Jeśli jeszcze do tego doda się unikatowe przedmioty pochodzące z prywatnej kolekcji Centkiewiczów i niezwykle cenne pamiątki po nich, to ogromne zainteresowanie jakim cieszyła i cieszy się wystawa nie powinno nikogo dziwić. – Tak naprawdę od momentu otwarcia, czyli od 7 października 2012 roku odwiedziło nas ponad cztery tysiące osób. Największym zainteresowanie cieszą się lekcje muzealne przygotowane dla dzieci w różnym wieku – mówi Malwina Piorun z Muzeum Historycznego w Legionowie. Dzieci ciekawi przede wszystkim wspomniana już interaktywność wystawy. – Przemieszczamy się z dziećmi pomiędzy salami, to po pierwsze. Po drugie mamy między innymi film animowany. Po trzecie igloo, które w trakcie zajęć jest rozłożone i dzieci nie mają świadomości tego, że tak na prawdę siedzą na elemencie który po pewnym czasie będą miały możliwość składać. Także myślę, że przez tą interaktywność te zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem – dodaje Malwina Piorun. Z kolei dla dorosłych odwiedzenie „krainy lodu i książek”  jest sentymentalnym powrotem do młodzieńczych lat, kiedy to zaczytywali się książkami Centkiewiczów.

Wystawę można oglądać w dni robocze w godzinach 8:30 – 15:30, w czwartki do 17:30 oraz w drugą i czwartą niedziela miesiąca w godzinach 10:00 – 17:00.