80% ludzi w różnych etapach swojego życia posiada zmiany spowodowane występowaniem trądziku. Jest to najpowszechniej występująca choroba skóry, na szczęście tylko 25% cięższych postaci trądziku wymaga konsultacji u lekarza dermatologa.
    Trądzik pospolity może przybierać różne postaci i występować w odmiennych stopniach nasilenia. Wykwity występują najczęściej w obrębie czoła, nosa, brody, dekoltu i pleców. Przyczyna powstawania trądziku jest stosunkowo złożona i związana z występowaniem wielu czynników, między innymi łojotoku, nadmiernego rogowacenia ujść mieszków włosowych, flory bakteryjnej oraz względów hormonalnych czy genetycznych.  Dlatego „walka” z trądzikiem wymaga czasu, skrupulatności i cierpliwości.
    Leczenie trądziku opiera się głównie o produkty farmaceutyczne, odpowiednio dobrane przez lekarza do potrzeb pacjenta. Podstawowa terapia bazuje na antybiotykach, które podawana są przez dłuższy czas, jeżeli nie przynoszą one zadowalających rezultatów w przypadku dziewcząt lekarz może zastosować leczenie hormonalne. Stosuje się również leczenie miejscowe z wykorzystaniem antyandrogenów, preparatów keratolitycznych, przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych albo produktów z zawartością siarki lub innych absorbentów.
    W celu zniwelowania powikłań potrądzikowych i osiągnięcia jak najlepszych rezultatów terapii przeciwtrądzikowej należy leczenie farmaceutykami połączyć z metodami zabiegowymi. Bardzo dobre wyniki osiąga laseroterapia, która wspomaga leczenie stanów zapalnych, przyspiesza gojenie, regres zmian zapalnych jest widoczny już po jednorazowym zabiegu.  Wskazane są równie różnego rodzaju peelingi chemiczne i ziołowe, wykazujące działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Powyższe zabiegi najlepiej połączyć z manualnym oczyszczaniem twarzy, które zmniejsza ilość wykwitów na skórze, niweluje stany zapalne dzięki czemu na skórze twarzy nie powstaną szpecące blizny. Gabinety Kosmetyczne posiadają w swojej ofercie szereg zabiegów przeciwtrądzikowych zmniejszających stany zapalne, łojotok, zmniejszają ilość zaskórników. Przed każdym zabiegiem wykonywany jest peeling, w celu złuszczenia martwego naskórka, następnie wmasowywane są różnego rodzaju preparaty przeznaczone do skóry trądzikowej i nakładana jest maska odpowiednio dobrana maska. W celu uzyskania lepszych efektów warto taki zabieg połączyć z zbiegiem manualnego oczyszczania skóry.
    Często w wyniku zaniedbania skóry trądzikowej, rozdrapywania wykwitów, nie oczyszczania zanieczyszczeń powstają głębokie zmiany potrądzikowe. Ich leczenie wygląda podobnie jak terapia przeciwtrądzikowa. Zaleca się wykonanie głębokiego złuszczenia naskórka za pomocą peelingów chemicznych i ziołowych, w celu spłycenia zmian. Bardzo dobre rezultaty uzyskamy również dzięki zastosowaniu lasera w połączeniu z kwasem hialuronowym. Laseroterapia powoduje zwiększenie włókien kolagenowych i pęcherzyków, które zawierają przypuszczalnie bioaktywne substancje, wywołujące działanie lecznicze nawet w miejscach nie poddanych działaniu promieniowania, zabieg powoduje również wzrost rozciągliwości ran, zwiększa liczbę komórek w fazie podziału, stymuluje syntezę protein, polepsza respirację komórek. W efekcie działania lasera rany ulegają spłyceniu, aż do ich całkowitego zaniku (zależnie od głębokości blizn).
    Cera trądzikowa wymaga szczególnej pielęgnacji. Ponieważ zaleca się stosowanie preparatów przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych skóra robi się przesuszona i zrogowaciała, dlatego należy  stosować kremy nawilżające i unikać używania podrażniających preparatów myjących. Osobom z cerą trądzikową zaleca się również wyeliminowanie z diety takich produktów jak czekolada, sosy czy wędliny oraz produkty spożywcze powodujące zaparcia i zaburzenia żołądkowe gdyż prowadzi to do nieprawidłowego usuwania  toksyny z organizmu.