Makijaż permanentny to alternatywa dla tradycyjnego makijażu. Profesjonalnie wykonany w subtelny sposób podkreśla naturalne piękno i tuszuje niedoskonałości, co w efekcie daje poczucie bycia zadbaną przez cały dzień.
    Makijaż permanentny wykonuje się za pomocą przeznaczonego do tego urządzenia, posiadającego za pomocą którego, do trzeciej warstwy naskórka zostaje wprowadzony specjalny pigment. Barwnik zostaje osadzony w przestrzeni międzykomórkowej i utrzymuje się w niej w widoczny sposób od trzech do pięciu lat stopniowo ulegając rozjaśnieniu. Trwałość makijażu zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest wiek pacjenta, u osób starszych procesy regeneracyjne zachodzą wolniej, więc pigment będzie pozostawał dużej. Makijaż utrzymuje się krócej u osób z nadmiernym łojotokiem i tendencjami do pogrubiania się warstwy rogowej naskórka. Na zmniejszenie trwałości zabiegu wpływa również nadmierne wystawianie miejsc po pigmentacji na działanie promieni słonecznych, częste ich złuszczanie czy inne czynniki przyspieszające procesy odnowy komórkowej.
    Makijaż permanentny ma wszechstronne zastosowanie, umożliwia skorygowanie konturu ust, uwydatnienie ich oraz powiększenie, wykonanie kresek na dolnej i górnej powiece oka w celu jego podkreślenia oraz skorygowanie linii brwi albo całkowitą ich rekonstrukcję. Zabieg ten ma również zastosowanie w medycynie, gdyż umożliwia tuszowanie blizn, rekonstrukcję owłosienia utraconego w wyniku wypadków, w tym oparzeń, czy chorób, istnieje możliwość odtworzenia brodawki, u osób po zabiegu usunięciu sutka i zastosowaniu endoprotezy oraz korekta ubytków pigmentu albo przebarwień na skórze.
    Istnieją różne techniki wykonywania makijażu permanentnego, zależnie od potrzeb pacjenta, jak i miejsca poddawanego pigmentacji. W przypadku zabiegu wykonywanego na ustach można wykonać jedynie ich obrys, w celu podkreślenia kształtu, albo ich wypełnienia  metodą cieniowania, czyli barwnik stopniowo od konturu do środka wargi jaśnieje, można również jednolicie pokryć całe usta. Jeżeli pacjentka ma dysproporcje pomiędzy dolną i górną wargą, zależnie od oczekiwanego efektu można jedną z nich powiększyć alb pomniejszyć. Makijaż permanentny oka, polega na pigmentacji linii rzęs, można wykonać kreskę na górnej lub dolnej powiece albo na obydwu. Grubość i długość wykonywanej linii dostosowuje się typu urody pacjentki jak i jej indywidualnych oczekiwań. Wykonuje się również makijaż permanentny brwi w celu ich uzupełnienia, zagęszczenia, przedłużenia, podkreślenia konturu lub całkowitego odtworzenia. Zabieg może być wykonany techniką cieniowania, czyli wykonaniem obrysu brwi a później jego zamalowaniu albo metodą pojedynczych włosków. Przy całkowitej rekonstrukcji brwi polecana jest ta ostatnia metoda, gdyż efekt końcowy jest bardzo realistyczny. Wykonanie tego zabiegu zaleca się kobietom przed chemioterapią, gdyż po leczeniu kiedy już włosy wypadną obrys brwi może by nieco przesunięty. Pacjentki przychodzące na rekonstrukcję brwi utraconych w wyniku chorób lub wypadków przychodzą ze zdjęciami, z okresu kiedy posiadały jeszcze włosy i na tej podstawie ustalany jest kształt nowej brwi.
    Pomimo prawie całkowitego braku skutków ubocznych do wykonania makijażu permanentnego istnieją przeciwwskazania, które uniemożliwiają całkowite lub czasowe wykonanie zabiegu. Pigmentacja nie może być dokonywana podczas ciąży, w momencie występowania podwyższonej temperatury, czynnej opryszczki oraz w czasie przyjmowania silnych leków lub leków sterydowych. Makijaż permanentny jest odradzany przy zaburzeniach krzepliwości krwi, nadciśnieniu tętniczym, niestabilnej cukrzycy, łuszczycy w miejscu poddawanym pigmentacji, chorobach gałki ocznej (np. zapalenie spojówek, jaskra, odklejająca się siatkówka oka), przy skórach z tendencjami do bliznowców.
    Makijaż permanentny ma za zadanie w naturalny i subtelny sposób podkreśli urodę albo zatuszować drobne niedoskonałości. Ogromną zaletą jest efekt końcowy zabiegu, który nadaje twarzy ładnego wyglądu nie zależnie od okoliczności oraz oszczędność czasu.