MIEJSCOWA - Jabłonna, Nieporęt, Legionowo, Wieliszew, Serock, Zegrze

Przełącz do wersji pełnej Zarejestruj się Zaloguj

Dział: Legionowo

KZB Legionowo staje się na legionowskim rynku prekursorem w wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Nie dość, że na zadaszeniu trybuny na miejskim stadionie zostanie zamontowana instalacja fotowoltaiczna, to jeszcze fotowoltaika pojawi się w remontowanym właśnie budynku przy ul. Piłsudskiego 3, czyli w dawnym Urzędzie Miasta. Dzięki temu będzie on samowystarczalny energetycznie.

Obie inwestycje, czyli budowa zadaszenia trybuny i modernizacja dawnego budynku Urzędu Miasta, są przez KZB Legionowo realizowane w ramach programu w zakresie podnoszenia efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej na terenie miasta Legionowo.

Dział: Legionowo

Budowa zadaszenia nad częścią trybuny na miejskim stadionie idzie pełną parą. We wtorek (6 października) rozpoczęto montaż dźwigarów, na które następnie zostanie położony dach. Zadaszenie trybuny ma być gotowe do końca roku.

Firma, która na zlecenie KZB Legionowo buduje zadaszenie, posuwa się w iście ekspresowym tempie. Osiem dwunastometrowych dźwigarów ma zostać zamontowanych w ciągu jednego dnia. Następnym etapem będzie postawienie płatwi i stężeń.

Dział: Legionowo

We wtorek (6 października) o godzinie 16.00 na ul. Mickiewicza w Legionowie doszło do kolizji z udziałem nietrzeźwego kierowcy. Kierujący volkswagenem golfem 41-letni mężczyzna uderzył w prawidłowo zaparkowaną toyotę yaris.

Na szczęście w pojeździe nikogo nie było. W wyniku tego zderzenia oba pojazdy, zarówno sprawcy jak i poszkodowanego,  zostały znacznie uszkodzone.

Dział: Legionowo

Na osiedlu Kozłówka w Legionowie trwa budowa kolejnego, czwartego już wielorodzinnego budynku socjalnego. Jak zapewniają przedstawiciele KZB Legionowo sp. z o. o., która w imieniu Urzędu Miasta Legionowo pełni nad budową nadzór inwestorski, blok ma być gotowy w lutym przyszłego roku.

Prace na zewnątrz budynku już się praktycznie zakończyły. Kanalizacja sanitarna i deszczowa oraz sieć wodociągowa są już gotowe,  a za dwa lub trzy tygodnie powinny się zacząć roboty brukarskie. Główne prace są w tej chwili prowadzone w środku budynku.

Dział: Legionowo

Takiej inicjatywy lokalnej w mieście jeszcze nie było. Dzięki staraniom grupy inicjatywnej, na czele której stała kierowniczka administracji osiedla Jagiellońska i miejska radna, Beata Woźniak, na placu koło targowiska, miedzy ulicą Wysockiego, a blokiem nr 30 , już niebawem stanie miasteczko ruchu drogowego.

– Drugiego września została podpisana umowa na realizację zadania publicznego z Urzędem Miasta. Miasteczko ruchu drogowego będzie się mieściło na terenie około 5 tysięcy metrów kwadratowych, z wykorzystaniem alejek, chodników i całego tego terenu, który znajduje się za budynkiem 30 – mówi Beata Woźniak, kierownik administracji osiedla Jagiellońska.

Dział: Legionowo

Dzisiaj o godzinie 11.15 na skrzyżowaniu ul. Krasińskiego i Sowińskiego w Legionowie doszło do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego.

Zderzyły się trzy samochody osobowe: nissan, citroen i renault. Sprawcą kolizji była kierująca nissanem 42-letnia Anna G. Kobieta prawdopodobnie nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu i doprowadziła do zderzenia z dwoma innymi pojazdami: citroenem, kierowanym przez 32-letnią Beatę K. i renaultem, za którego kierownicą siedziała 56-letnia Maria J. Kobiety były trzeźwe.

W wyniku uderzenia, nissan przewrócił się na bok. Żadna z uczestniczek zdarzenia na szczęście nie ucierpiała, a całe zdarzenie zostało zakwalifikowane jako kolizja. Jej sprawczynię policjanci ukarali mandatem w wysokości 500 złotych. 

   

Dział: Legionowo

Tego że kandydaturę Jana Grabca popiera szerokie grono lokalnych (i nie tylko) autorytetów ze świata polityki, sportu, nauki i kultury można się było dotąd jedynie domyślać. Od soboty wiadomo to już na pewno, bo stworzyli oni honorowy komitet wyborczy, mający wspierać kampanię byłego legionowskiego starosty. A w przypadku sukcesu, patrzeć mu na ręce już po niej.

Gdyby nawet moc autorytetu ukonstytuowanego w sobotę ciała oceniać jedynie na podstawie liczebności, i tak byłaby imponująca. Prestiż kilkunastu nazwisk, wśród których znaleźli się tacy pierwszoligowi gracze, jak obecny szef Jana Grabca minister Andrzej Halicki czy europarlamentarzyści Michał Boni i Dariusz Rosati, dodatkowo ją wzmacnia. Zwłaszcza dla zwolenników reprezentowanych przez nich opcji politycznej. Miejscowy zaciąg członków komitetu reprezentują między innymi prezydent Roman Smogorzewski (który też nim dowodzi), starosta Robert Wróbel, wójtowie gmin Jabłonna i Nieporęt, prezesi i trenerzy z legionowskich klubów sportowych, liderzy ruchu senioralnego, nauczyciele, muzycy i artyści. Wsparł go też były starosta nowodworski Krzysztof Kapusta. – Nie chodzi o popieranie żadnej partii politycznej, a jedynie człowieka, którego cenię, szanuję jego dotychczasowe dokonania i jestem przekonany, że w Sejmie może wiele zrobić na rzecz naszego miasta i powiatu – mówi jeden z członków komitetu Jacek Szczepański, dyr. Muzeum Historycznego w Legionowie.

Dział: Legionowo

Upłynął raptem miesiąc od tego jak przebudowa trzeciego odcinka drogi krajowej nr 61 wróciła do rządowego planu przebudowy dróg krajowych i autostrad, a GDDKiA już ogłosiła przetarg na wykonawcę tej inwestycji. 

– O ten przetarg walczyliśmy od wielu miesięcy. Zwłaszcza w ostatnich kilku tygodniach odbyliśmy wiele rozmów i spotkań dotyczących tego, aby jej budowa rozpoczęła się jak najwcześniej. I to nam się udało – powiedział na specjalnie w tym celu zwołanej konferencji prasowej, wiceminister administracji i cyfryzacji, Jan Grabiec – Ogłoszenie przetargu oznacza, że wkrótce zostanie wyłoniony wykonawca i rozpoczną się prace budowlane. Realizacja tej inwestycji jest więc kwestią miesięcy – dodaje minister. Przetarg na przebudowę trzeciego odcinka dk 61 na terenie Legionowa, ma zostać rozstrzygnięty do 5 listopada. Prace mogą się więc rozpocząć jeszcze w tym roku.

Dział: Legionowo

Czynności związane z budową zadaszenia nad częścią trybuny na miejskim stadionie są mocno zaawansowane. Zakończono już prace ziemne i trwają właśnie przygotowania do przykrycia trybuny dachem. A to, jak się okazuje, nie koniec robót prowadzonych obecnie na terenie stadionu.

- Przy budowie zadaszenia, zrobiliśmy już roboty fundamentowe. Wykonaliśmy mikropale i oczepy oraz postawiliśmy już słupy. Gdy za kilka tygodni zwiąże się beton, będziemy stawiać dźwigary dachowe o rozpiętości dwunastu metrów, na których będzie już wykonane pokrycie dachowe – informuje Władysław Capar, inspektor robót budowlanych KZB Legionowo sp. z o.o. Na zadaszeniu trybuny zostaną dodatkowo zamontowane fotowoltaiki. Instalacja fotowoltaiczna dostarczy energię elektryczną do budynku wielofunkcyjnego, gdzie oprócz biur i szatni dla zawodników, znajduje się też siłownia i bar oraz do pomieszczeń stanowiących zaplecze dla pracowników KZB.

Zadaszenie części trybuny ma być gotowe jeszcze w tym roku. Ta kosztująca około 1 mln 200 tysięcy złotych inwestycja, jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013.

Równolegle z budową zadaszenia trybuny, na stadionie trwają jeszcze prace związane z przygotowaniem nowego miejsca, gdzie zimą stanie miejskie lodowisko. Od tego roku będzie ono funkcjonowało na wykonanym latem boisku do plażowej piłki nożnej. – Jesteśmy w trakcie grodzenia tego terenu – mówi Jerzy Wilczyński, kierownik działu technicznego KZB Legionowo  – Przestawimy tam też kontenery z kasą i wypożyczalnią sprzętu oraz agregat prądotwórczy, który zasili instalacje lodowiska. Teren zostanie również oświetlony – dodaje. Wszystkie te prace wykonują pracownicy KZB.

W tym miesiącu spółka wybudowała też na stadionie chodnik łączący parking, przy ul. Sobieskiego (tam, gdzie w trakcie imprez organizowanych przed Areną stoi scena) z obiektami sportowymi znajdującymi się na stadionie. Około 150-metrowy ciąg pieszy biegnie pomiędzy Orlikiem, a boiskiem bocznym.

Dział: Legionowo

Wczoraj (30 września) w Legionowie uroczyście otwarto pierwsze w powiecie okno życia. Mieści się ono w niewielkiej kapliczce wkomponowanej w mur ogrodzenia domu Zakonnego Zgromadzenia Sióstr Urszulanek z Gandino przy ul. ks. J. Schabowskiego 4.

W środku kapliczki, gdzie jest okno życia, oprócz materaca, kocyka i poduszki znajdują się czujniki ciepła i światła. Okno jest połączone z monitoringiem i po otwarciu zewnętrznych drzwi w zgromadzeniu uruchamia się dyskretny alarm, który informuje siostry, że w oknie może być pozostawione dziecko. Maluch trafi karetką do szpitala na Bródnie. Jeżeli stan dziecka będzie dobry, szpital skieruje je do ośrodka adopcyjnego. – To miejsce powstało dzięki siostrom i dzięki osobom takim jak właściciele RSJ House, którzy budują domy, a tu wybudowali bez chwili zawahania i zastanowienia najpiękniejszy i najważniejszy dom – dom życia. W elektronikę wyposażył go pan Andrzej Anuszkiewicz – mówił w trakcie uroczystości, prezydent Roman Smogorzewski – To dzieło powstało bez złotówki publicznych pieniędzy. Ci ludzie potrafili się podzielić tym, co mają i na co ciężko zapracowali. Dzięki nim i dzięki siostrom, które będą tu czuwać uda się uratować wiele żyć – dodał prezydent.

Oficjalne otarcie Kapliczki Życia poprzedziła uroczysta msza święta, którą w kościele parafii św. Jana Kantego koncelebrował abp. Henryk Hoser. Arcybiskup podkreślił, że  porzucenie lub zabicie dziecka to największa tragedia, z jaką można się spotkać. - Nie rozumiem tego, jak matka może porzucić dziecko. Ono nie prosi się samo na świat. Każde dziecko powinno mieć ciepły, kochający dom – mówił ordynariusz warszawsko-praski.

Dział: Legionowo

Okolice ulicy Parkowej oraz B. Chrobrego zmieniają się w legionowskie centrum sportowe. Na działce obok Stadionu Miejskiego powstaje właśnie Centrum Szkoleniowo – Sportowe, prywatna inwestycja, w której znajdzie się m.in. pierwsze w Legionowie Niepubliczne Gimnazjum Sportowe. Uczniowie mają trafić do szkoły już we wrześniu 2016 roku.

Na działce (3 tys m2), w budynku o powierzchni ok. 1000 m2 powstanie gimnazjum z trzema klasami w roczniku, będą tam także prowadzone zajęcia sportowo – rekreacyjne, znajdzie się także miejsce dla szkoły tańca.

Wszystkie prawa zastrzeżone dla Miejscowej

Góra Wersja oryginalna