MIEJSCOWA - Jabłonna, Nieporęt, Legionowo, Wieliszew, Serock, Zegrze

Przełącz do wersji pełnej Zarejestruj się Zaloguj

Dział: Legionowo

W trakcie pierwszego wrześniowego posiedzenia radni z Komisji Rozwoju Miasta wzięli pod lupę m.in. problem parkowania. Swoją drogą, nie po raz pierwszy. - Na początku tej kadencji zastanawialiśmy się nad parkometrami w ścisłym centrum miasta. Wtedy ten pomysł nie spotkał się z aprobatą zbyt wielu radnych. Natomiast problem pozostał i wydaje mi się, że warto o tym rozmawiać – uważa jej szef Leszek Smuniewski.

Zaczęto od propozycji utworzenia miejsc parkingowych na hurtowym fragmencie targowiska. Przez większość tygodnia świeci on bowiem pustkami. - Część tych ponumerowanych stanowisk, które są na trzecim placu targowiska, jest niewykorzystanych i może by tam spróbować umieścić choćby 20–30 samochodów – sugerował przewodniczący Komisji. Pomysł całkiem dobry. Tyle że jego realizacja obwarowana jest pewnymi warunkami.

Dział: Legionowo

Biorąc pod uwagę jego metrykę, Dom Pomocy Społecznej „Kombatant” jest dopiero w wieku gimnazjalnym. Mimo to, przez 13 lat swego funkcjonowania mocno wrósł w legionowski pejzaż. Nic zatem dziwnego, że w środę, na wyprawione mu urodziny, przybyło wielu znamienitych gości. Na czele z tymi, co walczą na samorządowym froncie.

Jak to na urodzinach, nie obyło się bez wspomnień. - Chciałbym tu wymienić dwie osoby, które bardzo poważnie przyczyniły się do powstania tego domu: świętej pamięci panią Teodozję Kuc i prezydenta Andrzeja Kicmana. To oni, jeszcze jak nie było powiatów, zabiegali o to, żeby on powstał. A myśmy go w bólach kończyli, ale dziecko pięknie wyszło – powiedział prezydent Roman Smogorzewski.

Dział: Legionowo

Ścieżek rowerowych w mieście stale przybywa. Do tej pory pojawiały się one jednak przede wszystkim w okolicy centrum miasta. To się już na szczęście zmienia i niedługo infrastruktura rowerowa zawita także i na drugą stronę torów kolejowych. 

– Stale rozwijamy sieć ścieżek rowerowych na terenie naszego miasta. Coraz więcej naszych mieszkańców chce korzystać z rowerów. Dlatego powstaje kolejna ścieżka rowerowa, po tej drugiej stornie miasta, w ulicy Kolejowej. Wraz ze ścieżką powstaną też bardzo potrzebne parkingi wokół stacji PKP Piaski – mówi Tamara Mytkowska, rzecznik prasowy UM w Legionowie.

Dział: Legionowo

 

Już w najbliższą niedzielę (21 września) znów będzie okazja do tego, aby wesprzeć Wojtka Kowalczyka w jego walce z SMA. Wystarczy przyjść na godzinę 17.00 do legionowskiego ratusza i przede wszystkim... chcieć pomóc.

Tym razem akcję charytatywną przygotowali aktorzy i muzycy teatru „Młodzi Wierni”. Specjalnie dla Wojtka wystawią w niedzielę swoją wersję spektaklu „Charlie i fabryka czekolady”.

Dział: Legionowo

Na spółdzielczych osiedlach terenów zielonych nie brakuje. Jednak ten znajdujący się przed budynkiem nr 44 przy ul. Norwida jest wyjątkowy. Jest ogrodzony, rośnie tam kilkadziesiąt rodzajów ogrodowych roślin, wytyczone są w nim alejki, stoją ławki, a nawet znajduje się tam miniaturowe oczko wodne.

Ogródkiem tym od 23 lat opiekuje się mieszkanka bloku, Halina Kruszewska. – To się zaczęło od niewielkiego ogródka pod moim oknem. Zaczął się on jednak rozrastać, poprosiłam więc administrację o pozwolenie na zagospodarowanie ternu przed blokiem. Dostałam ją i tak pomału ten ogródek się powiększał. Lokatorzy nasadzali piękne krzaki. Oni je kupowali i ja kupowałam i tak to powstało – wspomina pani Halina.

Dział: Legionowo

Członkom Koła nr 68 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Legionowie udało się zebrać środki na przygotowanie i zakup sztandaru. Jego uroczyste wręczenie ma nastąpić podczas miejskich uroczystości związanych ze Świętem Niepodległości, czyli 11 listopada.

Sztandar został już zamówiony i teraz trwa jego skrupulatne wyszywanie. Jego zakup był możliwy dzięki darczyńcom. Wśród nich byli:  poseł Artur Dębski,  ksiądz płk Zenon Pawelak, Janusz Kubicki, przewodniczący Komitetu Fundacyjnego Sztandaru dla Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Zegrzu, Zespół Zarządców Nieruchomości Sp. Z O.O. oddział Nowy Dwór Mazowiecki, Nikol Aleksandra Karmel, Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, firma Czarnecki Korolec Partner S.J., Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „Legionowo” Spółka z o.o., Przedsiębiorstwo Wodociągowo – Kanalizacyjnego „Legionowo” Spółka z o.o., Invest-Biuro B.Ważny P. Ważny i Rosomak Spółka Akcyjna.

Dział: Legionowo

 

Już 13 września na rondzie Husarska odbędzie się zorganizowana przez Stowarzyszenie Myślących Pozytywnie, pierwsza Sąsiedzka Biesiada Pod Chmurką. Jest szansa, że pozostawi on po sobie coś więcej niż tylko wspomnienie dobrej zabawy. Być może efektem biesiady będzie pierwsza legionowska kanapka serwowana w jednej z lokalnych restauracji.

Jak przystało na biesiadę, na tej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Myślących Pozytywnie, jedzenie oczywiście nie zabraknie.

Dział: Legionowo

„Agnieszki dla Agnieszki”  – pod takim hasłem w ostatnią niedzielę sierpnia (31 sierpnia) w legionowskim ratuszu i w parku za nim odbywała się impreza charytatywna zorganizowana na rzecz mieszkanki Chotomowa, Agnieszki Sałanowskiej. Kobieta traci wzrok. Na jedno oko nie widzi już wcale. Zdolność widzenia w drugim jest mocno ograniczona.

– Moja choroba zaczęła się już dość dawno. Lekarze nie potrafili mi pomóc. Nigdy nie miałam szczęścia, mimo że zwiedziłam wiele klinik i gabinetów. Właściwa diagnoza okazała się dla nich nie lada problemem. Zupełnie nie mam pojęcia dlaczego tak się działo. Od tamtej pory minęło kilka lat – wspomina Agnieszka Sałanowska.

Dział: Legionowo

Podczas sierpniowej sesji rady miasta w ratuszu zapachniało jesienią. A właściwie kampanią wieńczącą mające się wtedy odbyć wybory samorządowe. Tym razem katalizatorem emocji była uchwała dotycząca miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działki na rogu ulic Sobieskiego i Warszawskiej.

- Miejsce, gdzie stoi willa Kazinek, to ostatnia taka działka na terenie Legionowa, która jest i duża, i położona w bardzo ładnym miejscu. Jakie jest jej przeznaczenie? - dociekał Konrad Michalski (PiS). Odpowiadając radnemu, zastępca prezydenta nie próbował naśladować Cycerona. Lucjan Chrzanowski ograniczył się do przeczytania fragmentu opisowej części uchwały. - Przeznaczenie podstawowe: usługi administracji publicznej, przeznaczenie uzupełniające: usługi nieuciążliwe. Uciążliwości nie przysporzyło także głosowanie nad tym punktem. Siłą mandatów koalicji gładko przeszedł.

Dział: Legionowo

Tego można było się spodziewać. Przed tygodniem Danuta Masiak, wieloletnia dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Legionowie, złożyła rezygnację z pełnionej funkcji. Na razie nie wiadomo, kto ją zastąpi. W najbliższym czasie ratusz ma ogłosić konkurs na zwolnione stanowisko.

Pismo Danuty Masiak trafiło do Piotra Zadrożnego, zastępcy prezydenta Legionowa. Ten przyjął rezygnację i wspaniałomyślnie zwolnił dotychczasową dyrektorkę z obowiązku świadczenia pracy w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia. Teraz kolej na miejskich urzędników, których zadaniem będzie przygotowanie konkursu i wyłonienie nowego dyrektora placówki.

Dział: Legionowo

Trudno powiedzieć, aby dzieciaki z niecierpliwością czekały na ten dzień. Niestety on nieubłagalnie nadszedł. W poniedziałek (1 września) dla 6000 legionowskich uczniów i 1700 przedszkolaków rozpoczął się nowy rok szkolny. 

– Myślę, że to będzie kolejny dobry rok dla legionowskiej oświaty. Po przeprowadzonej kilka lat temu rozbudowie i modernizacji szkół i przedszkoli oraz po remontach prowadzonych w te wakacje, nasza baza oświatowa jest bardzo dobrze przygotowana. Przygotowujemy się też do budowy nowego obiektu sportowego, czyli basenu przy Zespole Szkół na Piaskach. Myślimy też o doposażaniu istniejących obiektów sportowych i rekreacyjnych na terenie miasta – mówił prezydent Roman Smogorzewski. Ten rok jest też rokiem pełnym zmian. W przypadku legionowskiej oświaty przede wszystkim tych personalnych. Aż cztery szkoły od tego roku szkolnego mają nowych dyrektorów. Zespołem Szkolno – Przedszkolnym będzie kierowała Agnieszka Kobylińska, Zespołem Szkół nr 3, Ewa Lusawa, Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 2, Maria Serdeczna, a Szkołą podstawową nr 7, Mariusz Borkowski. – Myślę, że te wybory, których dokonaliśmy, będą jeszcze lepiej służyły młodym mieszkańcom Legionowa – zapewnia prezydent Smogorzewski.

O tym jak te zmiany kadrowe przełożą się na funkcjonowanie placówek, przekonamy się pewnie za kilka miesięcy. – Pomysłów jest wiele. Nie chciałbym ich jednak teraz zdradzać. Myślę, że w najbliższym czasie państwo się przekonacie o pewnych zmianach i pewnych tendencjach, których rzeczywiście troszkę w funkcjonowaniu Szkoły Podstawowej nr 7 mi brakowało. Niemniej jednak, przejmuję szkołę w doskonałym stanie, po doskonałym dyrektorze – mówi Mariusz Borkowski, nowy dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7.

Oświatowe nowości przygotowano też na szczeblu centralnym. Dotkną one przede wszystkim szóstoklasistów i maturzystów. Sprawdzian kończący szkołę podstawową zostanie od tego roku podzielony na dwie części. Pierwsza będzie sprawdzała znajomość języka polskiego i matematyki, druga języka obcego. Natomiast abiturienci będą obowiązkowo zdawać pisemny egzamin z przedmiotu dodatkowego. Zmieni się także forma egzaminu ustnego z języka polskiego. Zdania będą od teraz losowane. Od tego roku szkolnego pojawił się także bezpłatny „Nasz elementarz” dla pierwszoklasistów.

Skoro już mowa o pierwszakach, to chyba właśnie oni oraz ich rodzice, najbardziej przeżywali pierwszy dzień szkoły. – Mój pierwszy syn, moje pierwsze dziecko jest w szkole, więc emocje są ogromne – mówi Agnieszka Szczucka. Mniejsze były na pewno u tych rodziców, których dzieci już do szkoły chodzą. – Przy pierwszym dziecku było  na pewno gorzej. Teraz jest już spokojnie – mówi Karina Koper. Szczególnych oznak zdenerwowania nie wykazywali też szkolni debiutanci.  – Na razie podoba mi się w szkole – mówi Karolina, uczennica klasy 1a w SP nr 7. – A nam się nie podoba. Jest nudno – mówią Tomek i Kacper, zerówkowicze z „siódemki”. Nuda się chyba jednak szybko skończy i najbliższe dziesięć miesięcy będzie z pewnością bardzo intensywnych. I tak aż do wakacji.

Wszystkie prawa zastrzeżone dla Miejscowej

Góra Wersja oryginalna