MIEJSCOWA - Jabłonna, Nieporęt, Legionowo, Wieliszew, Serock, Zegrze

Przełącz do wersji pełnej Zarejestruj się Zaloguj

Dział: Legionowo

Zapewne każdy, gdzieś na dnie szafy, w domu, garażu lub ogródku, składuje   niepotrzebny, bezużyteczny sprzęt. Można się go pozbyć i jeszcze na tym zarobić. Wystarczy w niedzielne przedpołudnie wybrać się na miejskie targowisko, zwane Rupieciarnią.

Swego rodzaju promocję dla oferentów zapoczątkował prezydent miasta, który zwrócił się z prośbą do kierownictwa spółki KZB, czyli zarządcy legionowskiego targowiska, z prośbą o niepobieranie opłat od sprzedających, do czasu wprowadzenia nowego regulaminu. Jego zmiana jest długotrwałym procesem, podyktowanym prośbami mieszkańców i osób handlujących. Ponieważ prośba została uwzględniona, od lipca nie są od tych drugich pobierane opłaty.

Dział: Legionowo

Od kiedy wyłapywane na terenie miasta psy i koty trafiają do nowodworskiego schroniska, o ich los samorządowcy są znacznie spokojniejsi. Wychodząc jednak z założenia, że pańskie oko czworonoga tuczy, członkowie miejskiej Komisji Zdrowia, Bezpieczeństwa i Spraw Społecznych postanowili obejrzeć placówkę z bliska. I w poniedziałek tak właśnie zrobili.

- Gmina Legionowo ma podpisaną umowę z tym schroniskiem od 30 kwietnia 2012 roku i było to naturalne, ze wizyta odbyła się akurat tam. Mogliśmy zobaczyć, jak wygląda placówka, w stosunku do której my jako radni podejmujemy decyzje – tłumaczy Anna Łaniewska, przewodnicząca Komisji Zdrowia, Bezpieczeństwa i Spraw Społecznych. W ubiegłym roku do schroniska prowadzonego przez Fundację „Przyjaciele Braci Mniejszych” trafiło 87 złapanych na terenie gminy psów. Wszystkie poddano sterylizacji, a większość z nich zabrali do domów nowi właściciele. Te, które jeszcze na to czekają, żyją w komfortowych – jak na schronisko - warunkach.

Dział: Legionowo

W sobotę (27 czerwca) na najstarszym legionowskim osiedlu – Batory, w trakcie zorganizowanego tam pikniku rodzinnego, oficjalnie oddano dwie kolejne już inwestycje wykonane w ramach inicjatywy lokalnej. Ich realizacja to wspólny wysiłek radnej Małgorzaty Luzak, rady osiedla Batory, Urzędu Miasta Legionowo i Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej w Legionowie.  

W ciągu niespełna dwóch lat na osiedlu Batory udało się zrealizować aż cztery inwestycje. – Myślę, że pobiliśmy w Legionowie rekord – mówi miejska radna, Małgorzata Luzak. – Jesteśmy można powiedzieć doinwestowani i spełnieni. Już chyba dograliśmy i zamknęliśmy proces, który zaczęliśmy w zeszłym roku – dodaje Krzysztof Śliwa z rady osiedla Batory. W ubiegłym roku zrobiono tam dwa place zabaw i sztuczną nawierzchnię na wielofunkcyjnym boisku, a w tym – jego ogrodzenie i siłownię na świeżym powietrzu. – Stwierdziliśmy, że szkoda by było, żeby ta nawierzchnia się niszczyła. A zdarzało się niestety, że parkowano tam nawet samochodami. Postanowiliśmy więc postawić to ogrodzenie. Poza tym jest to też wygodne dla tych którzy tu grają. Piłka nie wpada na balkony i do ogródków – mówi Małgorzata Luzak. Siłownia powstała natomiast na wyraźne życzenie mieszkańców. – Tu mieszka dużo starszych osób i chodzenie do dalszych miejsce rekreacji jest dla nich uciążliwe. A tu mają siłownię na miejscu i nawet o piątej rano niektórzy już trenują – dodaje radna.

Dział: Legionowo

Mimo że zajęli się nim akurat radni z osiedla Sobieskiego, problem jest zdecydowanie ogólnomiejski. Chodzi o osoby mieszkające w zabudowie wielorodzinnej, które swoje parapety przekształciły w jadłodajnie dla ptaków. Najchętniej stołują się tam osobniki uchodzące niekiedy za symbole pokoju. Tyle że w tym przypadku, zamiast ciepłych uczuć, rodzą wśród sąsiadów agresję. Oto przykład właśnie z osiedla Sobieskiego.

- Jedni państwo dokarmiają gołębie na parapetach swoich mieszkań. To jest nie tylko niedozwolone, lecz karygodne. Nie zważają na to, że mieszkając na trzecim piętrze, narażają na nieprzyjemności sąsiadów mieszkających poniżej – narzeka Danuta Ulkie, przewodnicząca Rady Osiedla Sobieskiego. - Przez to są zanieczyszczane okna, okoliczne tereny, a do pożywienia, które jest wysypywane na trawniki, przychodzą szczury. Poza tym, na osiedlu mieszkają też alergicy, często uczuleni na różnego rodzaju ptactwo – dodaje Monika Osińska – Gołaś, kierownik adm. os. Sobieskiego.

Dział: Legionowo

Zarzut zabójstwa usłyszał 35-letni mieszkaniec Legionowa, Adam O. 35-latek jest podejrzewany o to, że przy pomocy łomu dotkliwie pobił 55-letniego mężczyznę. Na skutek odniesionych obrażeń, 55-latek zmarł. Motywem zbrodni była prawdopodobnie zazdrość o kobietę.

Zdarzenie miało miejsce w ubiegłym tygodniu, w nocy z wtorku na środę (23/24 czerwca). Policjanci otrzymali zgłoszenie o bójce, do której doszło na skrzyżowaniu ull. Sowińskiego i Krasińskiego w Legionowie.

Dział: Legionowo

Jeszcze kilka lat temu ten punkt w porządku obrad rady miasta stanowił kulminację każdej sesji. Teraz najwyraźniej jednak przestał. Podczas tej czerwcowej, z absolutorium dla prezydenta za wykonanie ubiegłorocznego budżetu radni uwinęli się w kilka minut.

- Czy tak jak w poprzednim punkcie, zgadzają się państwo, aby nie odczytywać przedmiotowych dokumentów. Nie widzę zgłoszeń, otwieram więc dyskusję nad projektem uchwały o udzieleniu absolutorium prezydentowi miasta Legionowo – zakomunikował przewodniczący Janusz Klejment. Chętnych do debaty tym razem zabrakło. Wynik głosowania i tak był do przewidzenia: 20 radnych udzieliło prezydentowi absolutorium, dwóch wstrzymało się od głosu. Chwilę później jeden z nich zabrał go natomiast przy omawianiu wieloletniej prognozy finansowej. I prostym pytaniem spowodował konieczność zarządzenia przerwy w obradach. Miejska skarbnik dysponowała bowiem projektem uchwały przed zmianami i w żaden sposób nie mogła się z radnym dogadać.

Dział: Legionowo

Widok dzików spacerujących ulicami Legionowo nikogo już co prawda nie dziwi, ale ciągle jednak wzbudza zainteresowanie. Zwłaszcza gdy na niedzielny spacer wychodzi cała dzika rodzina.

Locha z piątką warchlaków spacerowała ul. Suwalną. Zdjęcie zostało zrobione wczoraj (28 czerwca) około południa w okolicy skrzyżowania Suwalnej z Szarych Szeregów. Po krótki spacerze, dziki wróciły do lasu.

Dział: Legionowo

Mieszkańcy legionowskiego Przystanku będą wkrótce sąsiadami kolejnej inwestycji drogowej. Pod względem nakładów stosunkowo niewielkiej, za to bardzo istotnej. Zakończona rondem tzw. ulica Nowobarska powinna znacząco usprawnić ruch w tym rejonie miasta. Podczas środowej sesji samorządowcy jednogłośnie zapalili dla niej zielone światło.

Prezydent nie miał wątpliwości, że radni poprą przedstawiony im projekt uchwały. - Uznaliśmy, że warto poświęcić ten prawie milion złotych, żeby usprawnić układ komunikacyjny w tej części miasta. A tak naprawdę między centrum miasta i Trzecią Parcelą. Odciąży się też ten bardzo dzisiaj spowolniony układ komunikacyjny ulic Sobieskiego i Krakowskiej, która dzisiaj stanowi jedyny, najszybszy dojazd do tunelu – mówi Roman Smogorzewski.

Dział: Legionowo

W środę (24 czerwca) około godziny 19.30 do legionowskiej komendy policji dotarło zgłoszenie o tym, że ktoś na ulicy Wroniej w Legionowie strzela do ptaków. Podejrzany o ten czyn mężczyzna został zatrzymany. Nie usłyszał jednak jeszcze zarzutów.

Z relacji zgaszającego wynikało, że ktoś strzela z wiatrówki do sójek siedzących na drzewie rosnącym na jego posesji.

Dział: Legionowo

Legionowo od pewnego czasu mocno stawia na sport. Powstają nowe boiska, ścieżki rowerowe i siłownie na świeżym powietrzu. Do tej pory brakowało jednak w mieście oferty sportowej przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich. To, ma się jednak zmienić.

    Aktywność ruchowa jest osobom jeżdżącym na wózkach niezbędna do tego, aby mimo swojej niepełnosprawności, zachować dobrą formę i pewną dozę samodzielności. – Uprawiam sport, bo chcę i uprawiam, bo muszę. Z jednej strony lepiej wyglądam, a z drugiej, siłownia i inne sprawności fizyczne pomagają mi w tym, żeby przedostać się przez wszelkiego rodzaju bariery, takie jak na przykład schody, krawężniki i tym podobne – mówi Piotr Czerwiec, legionowianin poruszający się na wózku inwalidzkim. Pan Piotr na początku głównie pływał. Gdy korzystanie z basenu zaczęło być dla niego problemem, zaczął ćwiczyć na siłowni. – Staram się po prostu szukać różnych rozwiązań, takich jak na przykład siłownie na powietrzu, przy czym nie wszystkie spełniają moje oczekiwania. Staram się więc jak najwięcej zagłębiać w ten temat, szukając rozwiązań bardziej dostosowanych pode mnie niż pod osoby sprawne – mówi Piotr Czerwiec.

Dział: Legionowo

Znane są już wyniki egzaminu gimnazjalnego. Podobnie jak w przypadku sprawdzianu szóstoklasistów, także i tu trzeba powiedzieć, że jest całkiem przyzwoicie. Legionowscy gimnazjaliści uzyskali lepsze wyniki niż średnia krajowa. 

Różnica jest znaczna. Z języka polskiego uczniowie z Legionowa osiągnęli wynik 67,3%. Średnia krajowa wyniosła 62%. Z historii i wiedzy społeczeństwie młodzi legionowianie uzyskali wynik 69,3%, średnia dla kraju to 64%.

Wszystkie prawa zastrzeżone dla Miejscowej

Góra Wersja oryginalna