MIEJSCOWA - Jabłonna, Nieporęt, Legionowo, Wieliszew, Serock, Zegrze

Przełącz do wersji pełnej Zarejestruj się Zaloguj

Dział: Legionowo

W piątek, podczas specjalnej konferencji, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oficjalnie odtrąbiło finisz konsultacji społecznych w sprawie Programu Przebudowy Dróg Krajowych na lata 2014 – 2023. Wzięli w niej udział także legionowscy samorządowcy, wspomagani przez sojuszników w batalii o dokończenie przebudowy dk 61. Dzięki temu ich głos zabrzmiał wyjątkowo donośnie.

Początek konferencji należał do Marii Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju, oraz wicepremiera Janusza Piechocińskiego. Pokrótce omówili oni m.in. kryteria, jakimi kierowano się przy tworzeniu Programu, sporo miejsca poświęcając też przebiegowi i efektom konsultacji społecznych. Po swych szefach do głosu doszli ministerialni urzędnicy, którzy zagłębili się w szczegóły dokumentu. Inna sprawa, że tego dnia była to rola mało wdzięczna, bo wśród obecnych na sali dominowali ci, którym inwestycyjne zamiary resortu nie przypadły do gustu. Chwilę później, patrząc w twarz gospodarzom spotkania, mieli okazję osobiście swą dezaprobatę wyrazić. I apelować o zmianę planów.

Dział: Legionowo

W przeciwieństwie do wielu przedstawicieli fauny i flory, ludzka głupota nie zapada w zimowy sen. O czym mieszkańcom oraz administratorom z osiedla Sobieskiego po raz kolejny przyszło się przekonać. Dla nich tydzień zaczął się naprawdę kiepsko.

- W nocy z 26 na 27 stycznia doszło do kolejnego podpalenia altanki śmietnikowej przy ulicy Pałacowej. Wcześniej płonęła już dwukrotnie. W ubiegłym roku ją wyremontowaliśmy, wstawiliśmy też nowe drzwi. Teraz są one praktycznie do wymiany, nie da się z nimi nic zrobić – ocenia Monika Osińska – Gołaś, kierownik administracji osiedla Sobieskiego. W środę rano na miejscu zdarzenia pojawili się biegły z zakresu pożarnictwa i technik kryminalistyki.

Dział: Legionowo

W czwartek, tuż po południu wyruszyła spod ratusza delegacja z podpisami mieszkańców popierających dokończenie przebudowy III odcinka drogi krajowej nr 61. Drogę do celu: Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, samorządowcy oraz urzędnicy pokonali szybko i bez trudu. Oby tak samo poszło z pokonaniem oporu inwestycyjnych decydentów.

W skład delegacji weszli m.in. zastępca prezydenta Legionowa Piotr Zadrożny, starosta Jan Grabiec oraz miejski radny Przemysław Cichocki. Ta tyleż liczna, co znamienita  reprezentacja miała również swój wymiar praktyczny. W zwołanym niemal na ostatnią chwilę „pospolitym ruszeniu” dotyczącym konsultacji społecznych w sprawie kształtu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 wzięło bowiem udział aż 5515 mieszkańców miasta i powiatu. Przynajmniej tylu podpisało się na dostarczonych w czwartek do MIiR formularzach. Lokalni notable dźwigania mieli zatem całkiem sporo. Teraz pozostaje tylko pytanie, czy i kiedy ten ciężar społecznych oczekiwań zaważy na ostatecznych decyzjach resortu?

Dział: Legionowo

Wymienione w tytule przymiotniki, jakkolwiek kojarzące się z kobiecą literaturą, dotyczą tegorocznego legionowskiego budżetu. Takimi właśnie słowami określił go prezydent Roman Smogorzewski podczas środowej sesji rady miasta, gdy rekomendował dokument jej członkom. Po głosowaniu wyszło na jaw, że nie udało mu się przekonać tylko dwóch.

Układ sił w bieżącej kadencji Rady Miasta Legionowo nie pozostawiał złudzeń co do finału debaty nad legionowskim budżetem na 2015 rok. Jeśli chodzi o liczby, dochody określono w nim z grubsza na 183, zaś wydatki na 178 mln zł. Z grubsza, gdyż jak przypomniał prezydent, w ciągu roku budżet będzie aktualizowany i dostosowywany do bieżących potrzeb miasta. Nie zmieni się zapewne tylko jedno: zamiast „zwyczajowego” deficytu, przewidziano w nim stosunkowo niewielką, kilkumilionową nadwyżkę.

Dział: Legionowo

Legionowscy kryminalni zatrzymali drugiego sprawcę napadu na salon gier, znajdujący się przy Alei 3 Maja w Legionowie. Pierwszy wpadł tego samego dnia, kiedy dokonano rozboju. Drugi został zatrzymany pod koniec ubiegłego tygodnia.

Do napadu doszło 15 stycznia około godziny 4.30 w nocy. Do salonu gier znajdującego się przy ul. 3 Maja weszło dwóch mężczyzn. Jeden  nich wyciągnął nóż i zażądał od pracownika salonu wydania całonocnego utargu oraz kluczy do automatów.

Dział: Legionowo

Jak zapowiedzieli, tak zrobili. W piątkowe popołudnie, dokładnie tydzień po prowadzonej w okolicach legionowskiego wiaduktu akcji informacyjnej, kilkudziesięciu mieszkańców osiedla Piaski wróciło na ulicę Zegrzyńską. Ale tym razem swoją wolę jej poszerzenia wyrazili oni znacznie dobitniej.

Trudno było oczekiwać, że decydenci z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju zareagują na tyle szybko, aby uczynić zadość artykułowanym przed tygodniem żądaniom legionowian. Tak więc – tym razem pod egidą Społecznej Rady Wspólnot Mieszkaniowych Osiedla Piaski - eskalacja protestu na rzecz włączenia modernizacji drogi nr 61 do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 była raczej przesądzona. Tak też się stało. Do najbardziej poszkodowanych należeli oczywiście kierowcy, którym pokonanie wiaduktu zabrało więcej niż zwykle czasu.

Dział: Legionowo

Oszuści grasujący po spółdzielczych osiedlach znów dali o sobie znać. Pod koniec roku dwie osoby podające się za hydraulików pracujących na rzecz spółdzielni, pod pretekstem wymiany uszczelki w kranie, weszli do mieszkania starszej mieszkanki Legionowa. Jedna z osób zajęła kobietę rozmową, a druga w tym czasie ją okradła.

Przedstawiciele Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej w Legionowie po raz kolejny więc apelują do mieszkańców o ostrożność i większą czujność.

Dział: Legionowo

Jutro (23 stycznia) około godziny 15.00, na ul. Zegrzyńskiej tuż koło zjazdu z wiaduktu odbędzie się zebranie publiczne w związane z nieuwzględnień dalszej przebudowy DK 61 w Planie Budowy Dróg Krajowych. Możliwe, że na jakiś czas krajówka zostanie zablokowana. 

Organizatorem spotkania jest Społeczna Rada Wspólnot Mieszkaniowych Osiedla Piaski. Chcą oni w ten sposób zaprotestować przeciwko decyzji ministra infrastruktury, krzywdzącej mieszkańców Legionowa. Nieuwzględnienie w Planie Budowy Dróg Krajowych  przebudowy drogi krajowej nr 61 na odcinku od wiaduktu w Legionowie do granicy z Michałowem - Reginowem, powoduje bowiem, że realizacja tej inwestycji zostaje odłożona na bliżej nieokreśloną przyszłość. Każdy kto chce wesprzeć mieszkańców osiedla Piaski i zaprotestować przeciwko takiej decyzji rządzących, może przyjść w piątek na ul. Zegrzyńską w okolice stacji benzynowej Shell i wziąć udział w manifestacji.  Kierowca, który w tym czasie będą jechali wiaduktem w kierunku Zegrza, muszą się liczyć z utrudnieniami w ruchu.

Dział: Legionowo

To z pewnością krzepiąca informacja dla legionowian i wszystkich osób, którym leży na sercu jak najszybsze poszerzenie przecinającej miasto drogi krajowej nr 61. Sprawą interesują się bowiem wpływowi polscy samorządowcy, robiąc wiele, aby znalazła ona swój szczęśliwy finał.

W połowie stycznia projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 wzięli na warsztat członkowie Zespołu ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej i Środowiska. I mieli wobec niego sporo zastrzeżeń. Uwagi do kwestionowanego m.in. przez legionowskich samorządowców projektu, oprócz przedstawicieli województw, artykułowali także reprezentanci Związku Powiatów Polskich oraz Związku Miast Polskich. Wszyscy solidarnie poparli przebudowę newralgicznego odcinka „krajówki”. Podpisały się pod nią – apelując o uznanie jej za priorytetową - takie tuzy krajowego samorządu, jak Marek Tramś, prezes Związku Powiatów Polskich, oraz Ryszard Grobelny, prezes Związku Miast Polskich.

Dział: Legionowo

Niezależnie od przyciągających uwagę akcji protestacyjnych, o przebudowę drogi krajowej nr 61 walczyć można inaczej. Na przykład biorąc udział w prowadzonych przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju konsultacjach społecznych. Rozpisany na 10 lat Program Budowy Dróg Krajowych wciąż jeszcze da się bowiem zmienić.

- Konsultacje mają charakter powszechny i każdy, niezależnie od tego, czy reprezentuje jakąś instytucję, stowarzyszenie, firmę, czy też po prostu jest mieszkańcem, osobą fizyczną i reprezentuje siebie, może wyrazić w nich opinię. Poprzez formularz elektroniczny dostępny na stronie ministerstwa, który upowszechniają również miasto i powiat legionowski, można napisać do ministra i wyrazić swoje oczekiwanie, by ta droga była przebudowana – mówi Jan Grabiec.

Dział: Legionowo

Komisarz Paweł Piasecki nie jest już Komendantem Powiatowym Policji w Legionowie. Jego miejsce na tym stanowisku zajął inspektor Waldemar Perdion, były Komendant Powiatowy Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego z siedzibą w Starych Babicach. Nowe obowiązki przejął z dniem 20 stycznia. 

Komisarz Paweł Piasecki w Komendzie Powiatowej Policji w Legionowie pracował od kwietnia 2012 roku.

Wszystkie prawa zastrzeżone dla Miejscowej

Góra Wersja oryginalna