MIEJSCOWA - Jabłonna, Nieporęt, Legionowo, Wieliszew, Serock, Zegrze

Przełącz do wersji pełnej Zarejestruj się Zaloguj

Dział: Legionowo

Wici rozesłane przez Miejską Komisję Wyborczą okazały się skuteczne. Dzięki temu nie ma w Legionowie nikogo, kto przejście na samorządową dietę może świętować na miesiąc przed wyborami. Wyścig po mandaty będzie emocjonujący aż do samej mety.

W okręgu nr 13 w paradę wiceszefowi rady Mirosławowi Pachulskiemu weszli Łukasz Krupic, Jolanta Skóra i Magdalena Wnuk. Więcej szczęścia miała radna Agnieszka Borkowska z okręgu nr 14, której wyzwanie rzucił tylko jeden rywal – Beniamin Matecki. Najliczniejsza grupa chętnych do zasiadania w radzie miasta „ocknęła” się w okręgu nr 17, gdzie do Adama Aksamita doszlusowali Damian Piaścik, Marcin Pietuch, Mariusz Podgórski, Henryk Stankiewicz oraz Anna Sułkowska. Ponadto na czas wyjaśniła się sytuacja w okręgach nr 4 i 5. W obu kandydują obecni radni: Paweł Głażewski oraz Józef Dziedzic. Teoretycznie łatwiej powinien mieć ten drugi, gdyż w walce o głosy stanie przeciwko niemu jeden przeciwnik – młodszy prawie o połowę Łukasz Konstantynowicz. Paweł Głażewski będzie odpierał szturm czterech pretendentów: Rafała Frąckiewicza, Marcina Gortata (nie mylić ze słynnym polskim koszykarzem grającym w NBA), Łukasza Parchety i Aleksandry Więcek. Żaden z kandydatów na liście nr 4 nie przekroczył trzydziestki.

Dział: Legionowo

Marsze Różowej Wstążki mające zwracać uwagę na problematykę raka piersi są organizowane na całym świecie. W Legionowie do tej pory takiej inicjatywy nie było. W środę (22 października) zorganizowano go po raz pierwszy.

Legionowski marsz zorganizowało Stowarzyszenie Pomocy Potrzebującym „Nadzieja” oraz Klub Amazonek.

Dział: Legionowo

Latem doszło do serii pożarów altanek śmietnikowych znajdujących się w okolicy ul. Pałacowej na osiedlu Sobieskiego. Wszystko wskazywało na to, ze były to podpalenia. Po kilku miesiącach spokoju, podpalacz niestety znów dał o sobie znać. Być może nie na długo. Pojawiła się bowiem szansa na jego ujęcie.

Ostatni pożar mieliśmy w nocy z 5 na 6 października. Altanka, która się wówczas paliła nie nadaje się już do użytku. Grozi zawaleniem i musieliśmy ją zamknąć. Utrudnieniem dla mieszkańców jest to, że muszą wyrzucać śmieci do śmietnika obok, który też był nota bene już trzy razy podpalany – mówi Agnieszka Borkowska, kierowniczka administracji osiedla Sobieskiego.

Dział: Legionowo

W trakcie kampanii wyborczej należy wyjątkowo ważyć słowa. We wtorek przekonał się o tym Roman Smogorzewski, którego – w trybie wyborczym, a więc ekspresowym – zaciągnął przed oblicze Temidy jego rywal w walce o urząd prezydenta Legionowa, Konrad Michalski. Zaciągnął i pierwszą rundę tego pojedynku jednogłośnie przegrał.

Miejski radny i KW Prawo i Sprawiedliwość poczuli się trafieni werbalnym ciosem  prezydenta, który wyprowadził podczas wywiadu dla „Miejscowej”, zamieszczonego w relacji z rozpoczęcia jego kampanii. A konkretnie fragmentem: „(...) główna, największa w Polsce partia opozycyjna tak rejestrowała swoich ludzi, że nie umiała tego zrobić. I na razie w ogóle nie może zarejestrować kandydata na prezydenta”. Konrad Michalski wskazał na naruszenie swoich dóbr osobistych, skutkujących „utratą ewentualnego poparcia”. W ramach rekompensaty domagał się m.in. sprostowania oraz przeprosin. Kłopot w tym, że w dniu walki nawet nie wszedł do ringu.

Dział: Legionowo

W odróżnieniu od uczniów, przy okazji Dnia Edukacji Narodowej nauczyciele mają sporo pracy. Przynajmniej ci legionowscy, którzy na okoliczność branżowego święta zamieniają się w swego rodzaju zbieraczy. Ma się rozumieć, pochwał, wyróżnień i gratulacji.

Jak twierdzą sternicy miejskiej i powiatowej oświaty, zasłużonych. - W tym roku liczba wniosków złożonych przez placówki, mimo że została ograniczona do dwóch, dwukrotnie przekroczyła możliwości, jakimi dysponowała gmina, żeby nagrodzić wszystkich nauczycieli, którzy osiągnęli przewidziane kryteria – mówi Piotr Zadrożny, zastępca prezydenta Legionowa.

Dział: Legionowo

W ubiegły wtorek (7 października) w stołówce Zespołu Szkół na osiedlu Piaski odbyły się drugie konsultacje dotyczące budowy na przyszkolnym terenie, miejskiej pływalni. Spotkanie zorganizowano po to, aby – jak to powiedział zastępca prezydenta Lucjan Chrzanowski – planowana inwestycja była akceptowana przez ogół mieszkańców.

– Nie zamierzamy tutaj jako władze miasta uprawiać sztuki dla sztuki, ale chcemy zbudować obiekt, który będzie służył mieszkańcom. Wszystkim, ale przede wszystkim, ze względu na jego lokalizację, tym mieszkającym na osiedlu Piaski – zapewniał na samym początku spotkania, Lucjan Chrzanowski. Głównym tematem konsultacji było omówienie programu funkcjonalno – użytkowego planowanej inwestycji.

Dział: Legionowo

Aż chciałoby się rzec: jaki prezydent, taka konwencja. Ma się rozumieć, wyborcza. Oficjalny start swojego kolejnego wyścigu po prezydenturę Roman Smogorzewski rozpoczął widowiskowo, w plenerze, na dodatek w miejscu, z którego doskonale widać okna jego gabinetu. Ewentualnym kontrkandydatom komunikując tym samym, że opuszczać go jesienią ani myśli.

Na skwerze przy liceum im. M. Konopnickiej, czyli tam, gdzie w przyszłości ma stanąć pomnik Józefa Piłsudskiego, zgromadzili się w piątkowy wieczór zwolennicy oraz współpracownicy innego wodza - członkowie KWW Prezydenta Romana Smogorzewskiego. Całkiem licznie wspomogli ich mieszkańcy, zaciekawieni niespotykanym o tej porze dnia i roku zgromadzeniem. Większość chyba nie była zawiedziona.

Dział: Legionowo

W czwartek (9 października) na jednej z najstarszych legionowskich kamienic, znajdującej się na rogu ul. Piłsudskiego i Kościuszki, odsłonięto tablice upamiętniającą ten budynek. Przy tej okazji na chwilę można było odbyć nostalgiczną podróż do lat 30. ubiegłego wieku.

Kamienica powstała w 1931 roku, a jej właścicielem był Blusztejn Pejsach. Przed wojną znajdowały się w niej lokale mieszkalne oraz usługowe.

Dział: Legionowo

Już w najbliższą niedzielę (12 października) w legionowskim ratuszu odbędzie się koncert charytatywny na rzecz Kacpra Janiaka, 4-latka walczącego z chorobą nowotworową. Organizatorem imprezy jest Fundacja Omega Pomagamy.

Chłopiec choruje na NEUROBLASTOMĘ IV- stopnia, nowotwór nerwiak płodowy. Dla Kacperka wyczerpały się dostępne metody leczenia na terenie Polski.

Dział: Legionowo

Jeszcze w ubiegłym tygodniu wiele wskazywało na to, że troje kandydatów do Rady Miasta Legionowo zdobędzie mandaty, zanim jeszcze mieszkańcy pójdą do urn. W trzech miejskich okręgach do wyborów startowała tylko jedna osoba. Szybko ogłoszono przewidzianą prawem „dogrywkę”. Mimo to, do wtorku pełny kształt wszystkich list nie był jeszcze znany.

To sytuacja, jakiej zapewne nikt się nie spodziewał. A już z pewnością członkowie Miejskiej Komisji Wyborczej, którzy mogli być przekonani, że – podobnie jak choćby przed czterema laty – kandydatów na radnych zgłosi się bez liku. Tak się jednak nie stało, przynajmniej w okręgach nr 13, 14 i 17, w których do wyścigu po ogółem 23 legionowskie mandaty brało udział tylko po jednym kandydacie. Chcąc nie chcąc, w środę MKW opublikowała obwieszczenie o dodatkowych zgłoszeniach list kandydatów na radnych.

Dział: Legionowo

Coraz więcej osób lubi i chce spacerować po lesie. Świadomość tego jak się w nim zachować, czego unikać i z czym w trakcie takiego spaceru można się zetknąć, jest niestety ciągle niewystarczająca. Stan wiedzy legionowian ma teraz podnieść Ścieżka Edukacyjna Przyrodniczo – Leśna, która jest wspólnym przedsięwzięciem Zespołu Szkół nr 1, Urzędu Miasta Legionowo i Nadleśnictwa Jabłonna.

– Legionowo powstało właściwie z lasu. Jeszcze sto lat temu teren dzisiejszego miasta w całości był nim pokryty. Teraz jesteśmy tak szczęśliwie usytuowani, że w którą stronę nie wyszlibyśmy z Legionowa, to wcześniej, czy później trafimy do lasu. Od strony centrum miasta i od strony największych osiedli Sobieskiego i Jagiellońskiej, wystarczy przejść na drugą stronę ulicy Warszawskiej i jesteśmy w pięknych kompleksach leśnych – mówił w trakcie wtorkowej (7 października) uroczystości, prezydent Roman Smogorzewski.

Wszystkie prawa zastrzeżone dla Miejscowej

Góra Wersja oryginalna