W ostatni piątek kwietnia sala widowiskowa ratusza ponownie wypełniła się gośćmi uczestniczącymi w Gali Przeglądu Twórczości, towarzyszącej XIII Dniom Osób z Niepełnosprawnościami Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego. Wypełniając się zarazem atmosferą, jaką można stworzyć tylko podczas imprez inspirowanych nie ambicjami, pogonią za sławą lub chęcią zysku, lecz dobrym sercem.

Obchody trzynastej (choć wcale nie feralnej) edycji Dni jak zwykle rozpoczęto w pierwszy dzień wiosny, dbając o to, aby całe to wyjątkowe przedsięwzięcie długo odbijało się w okolicy głośnym echem. Dbając, co najistotniejsze, z powodzeniem. – Bardzo się cieszymy, że formuła tego wydarzenia rozbudowuje się i w zasadzie przez cały rok współpracujemy z osobami z niepełnosprawnościami, a wokół tych tematów cały czas coś się dzieje – powiedział do zebranych prowadzący galę Andrzej Sobierajski, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Legionowie. W poprzedni piątek (26 kwietnia) najwięcej działo się, oczywiście, w legionowskim ratuszu. Po części dzięki temu, że lokalne dni osób z niepełnosprawnościami od początku objęte są honorowym patronatem władz miasta oraz powiatu. Wyrażonym, co ważne, nie tylko w gładkich słowach czy pustych gestach, lecz także w bardzo konkretnych działaniach, a także środkach finansowych. – To są wspaniałe rzeczy, które się tutaj dzieją: wystawy, konkursy literackie, wszelkiego rodzaju nagrody, które tutaj wręczamy. Tyle wspaniałych osób tak się stara – podkreślił Konrad Michalski, wicestarosta legionowski

Wiele z nich, choć zapewne nie to było ich celem, za owe starania doczekało się już rozmaitych wyrazów wdzięczności. Między innymi pod postacią przyznawanych przez Marszałka Województwa Mazowieckiego pamiątkowych medali Pro Masovia. W tym roku specjalny wysłannik Adam Struzika przywiózł do Legionowa dwa kolejne. – Jeżeli chodzi o wybór tych osób, nie jestem wcale zdziwiony, ponieważ – o ile nie zawsze znam je może osobiście – obserwuję je często, czy to na mediach społecznościowych, czy w trakcie swojej działalności. I wiem, że zasługują one właśnie na te wyróżnienia – stwierdził Artur Pozorek, przedstawiciel Marszałka Województwa Mazowieckiego. Przy akompaniamencie głośnych braw otrzymali je tym razem pracująca przy organizacji Dni wolontariuszka Janina Małgorzata Berwid oraz od lat wspomagający środowisko osób z niepełnosprawnościami Andrzej Sobierajski, zasłużony animator legionowskiej kultury.

On też, jako prowadzący galę, zapowiedział jej główną atrakcję: uroczyste ogłoszenie wyników wzbogacone o występy laureatów konkursów form scenicznych i medialnych, literackiego oraz plastycznego. A przy okazji o pokonkursową, uroczyście otwartą w ratuszu wystawę najwyżej ocenionych dzieł. – Te prace, które zostały zaprezentowane: czy to prace materialne, czy muzyczne, czy inne, wzbudziły wielkie zainteresowanie jury i wszystkich, którzy je oglądali. Są mozaiki, jest bardzo wiele innych prac, tak więc zapraszamy do oglądania ich w ratuszu. Zarówno na piętrze, jak i w galerii na dole – zachęca Jerzy Jastrzębski, prezes Fundacji „Promień Słońca”.

Kolejnym ważnym elementem współorganizowanych również przez tę organizację XIII Dni Osób z Niepełnosprawnościami Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego będzie majowa paraolimpiada. Kto wie, być może nawet najważniejszym. Nie jest bowiem tajemnicą, że dla mnóstwa jej uczestników to ulubiony i najbardziej wyczekiwany punkt ich wspólnego, rozłożonego na kilka miesięcy święta. – Paraolimpiada jak co roku będzie w dwóch wersjach, czyli rekreacyjnej i typowo sportowej. W tym roku zawody będą odbywały się tylko na zewnątrz, na stadionie, ponieważ organizatorzy doszli do wniosku, że tak jest najlepiej. Przebieg całej paraolimpiady na dużej przestrzeni jest dużo sprawniejszy, lepiej ona wygląda i jest mniej problemów z ustawieniem poszczególnych konkurencji – dodaje nauczyciel Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie.

Tegoroczne miejsko-powiatowe wydarzenia przy aktywnym, a przy tym licznym udziale osób z niepełnosprawnościami zwieńczy tradycyjny plener malarski na terenie legionowskiego Parku Zdrowia. Tradycyjnie też będzie on imprezą towarzyszącą zaplanowanym na 8 czerwca Dniom Legionowa.

Poprzedni artykułWygrany tydzień
Następny artykułZarzut na telefon
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 53-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od dwóch dekad dzielnie trwa na legionowskim posterunku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj