Już po raz szesnasty gmina Wieliszew oraz powiat legionowski gościły najważniejsze wydarzenie w kalendarzu tańców polskich. Chodzi oczywiście o zorganizowaną 13 kwietnia 23. edycję Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, w której wzięło udział 126 par z 28 krajowych ośrodków tanecznych, a także młodzi goście z polonijnego zespołu folklorystycznego z Wilna.

Prestiżowe zmagania tancerzy o tytuły mistrzowskie w siedmiu kategoriach wiekowych: w krakowiaku, polce, mazurze, kujawiaku i oberku, oceniał komplet 25 sędziów tańców polskich, na żywo zaś oklaskiwała publiczność w liczbie ponad pół tysiąca osób. Natomiast relacja w Internecie, na kanale OK Wieliszew, doczekała się ponad sześciu tysięcy wyświetleń. Niezależnie od rywalizacji na parkiecie hali sportowej SP nr 2 im. w Wieliszewie, uczestnicy imprezy jak zwykle mogli spotykać się na cyklicznych wydarzeniach towarzyszących – sympozjum, a także warsztatach tanecznych. Dziesiątą edycję sympozjum poświęcono tańcom narodowym jako wartości kultury w czasie zaborów, polskim tańcom narodowym na scenach baletowych oraz najstarszym źródłowym opisom elementów ruchowych polskich tańców narodowych. Natomiast warsztaty dla młodszych uczestników poprowadzili w tym roku Monika Hildebrand, Bartosz Wójcik oraz Milena Jurczyk.

Od sobotniego ranka trwała rywalizacja w kolejnych etapach eliminacji – począwszy od 1/8 finału, aż po zmagania półfinałowe. Dodatkowo najmłodsi tancerze z kat. I (7-9 lat) walczyli o miano najlepszych w Ogólnopolskim Konkursie. Popołudniową galę finałową otworzył wspólny polonez wszystkich par biorących udział w Mistrzostwach Polski, do muzyki Pawła Palucha przygotowanej na zamówienie Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Piątka z narodowych”.

Tytuły mistrzowskie w 23. edycji tanecznej rywalizacji wywalczyli reprezentanci Teatru Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” (triumf w 3 z 7 kategorii wiekowych, w sumie 8 par w finałach), Stowarzyszenia Popierania Kultury Ludowej „Młody Toruń” (2 zwycięstwa przy 2 parach w finałach) oraz ZPiT „Ziemia Lisiecka” (1 tytuł) i ZPiT Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar” (1 wygrana i 2 finałowe pary). Na podium stawały również pary reprezentujące ZPiT „Łaniki” przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu (trzykrotnie), ZPiT „Zamojszczyzna” i ZPiT „Malbork” (oba dwukrotnie) oraz po jednym razie Wielkopolski Klub Tańców Polskich z Poznania, Zespół Tańca Polskiego „Wronki” i Aktywnych Seniorów z Bielska-Białej. Najwięcej par w finałach odnotowały zespoły z Warszawy i Poznania, po trzy pary do finałów wprowadziły Malbork, Puławy i Zamość, po dwie Gdańsk, Toruń, Wieliszew, Wronki, a po jednym reprezentancie w finałach miały Bielsko-Biała, Dobczyce, Katowice, Liszki, Lublin i Rzeszów.

Wieliszewskiego Mazura od lat wspierają liczni przyjaciele polskiego folkloru: instytucje państwowe, samorządowe oraz wiele prywatnych i państwowych przedsiębiorstw, którym w sposób szczególny zależy na promowaniu polskiego dziedzictwa narodowego. Tegoroczną edycję imprezy dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po raz kolejny partnerami wydarzenia były Samorząd Województwa Mazowieckiego i marka Mazowsze Serce Polski. Ponownie partnerem głównym mistrzostw była też Polska Organizacja Turystyczna.