W środę rano (2 października) w Wojskowym Instytucie Medycznym na ul. Szaserów w Warszawie, w obecności ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, podpisano umowę z wykonawcą budowy szpitala w Legionowie. Filię warszawskiego WIM, która stanie na terenie przychodni wojskowej na osiedlu Piaski, wybuduje doświadczona, także w branży medycznej, firma Strabag. Szpital ma być gotowy za dwa lata.

– Byliśmy przed chwilą świadkami podpisania umowy na budowę szpitala w Legionowie, a więc na realizację przedsięwzięcia, o którym w Legionowie mówiło się od wielu, wielu lat. Marzenia się więc spełniają, ale żeby się one spełniły, musi być determinacja i umiejętności. Ja bardzo się cieszę, że doprowadziliśmy do tego, że marzenie wyrażone po raz pierwszy w 1980 roku właśnie się spełniło – mówił w trakcie uroczystości minister Błaszczak. Legionowski szpital będzie miał pięć kondygnacji i podziemny parking. Znajdą się w nim trzy sale operacyjne oraz sześć oddziałów szpitalnych: kardiologiczny, ginekologiczny, chirurgiczny, intensywnej terapii, okulistyki oraz chorób wewnętrznych. Obsługa placówki ma liczyć 250 osób, a jednocześnie będzie tam mogło być hospitalizowanych około 90 pacjentów. – Szpital ten będzie oczywiście szpitalem wojskowym, ale będzie otwarty dla wszystkich mieszkańców Legionowa i powiatu legionowskiego – zapewniał szef MON.

Inwestycja jest w całości finansowana ze środków resortu obrony narodowej. – Budowa szpitala w Legionowie jest z dzisiejszej perspektywy wyzwaniem bardzo ambitnym, realizowanym w czasie kluczowych zmian, jakie dokonują się w systemie ochrony zdrowia. Od początku była to inwestycja, która skupiała się na dwóch rzeczach: potrzebach wojska oraz oczekiwaniach społecznych – powiedział gen. dyw. Grzegorz Gielerak, dyr. Wojskowego Instytutu Medycznego. – Szpital w Legionowie to nie tylko nowe miejsce realizacji świadczeń opieki zdrowotnej, ale to również, co wielokrotnie podkreślałem, nowa formuła organizacji rynku ochrony zdrowia w Polsce, która – mam nadzieję w krótkiej perspektywie – zacznie w naszym kraju szerzej funkcjonować. Jest to formuła oparta o model współpracy szpitala o najwyższym poziomie referencyjności z jednostkami o poziomie niższym. To w rzeczywistości tak naprawdę najbardziej praktyczny i racjonalny sposób wykorzystania zasobów kadrowych i sprzętowych posiadanych przez każdy szpital oraz posiadanej wiedzy i umiejętności – dodał gen. Gielerak.

O tym, jak będzie wyglądał legionowski szpital, można się przekonać nie tylko z jego wizualizacji. Zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz ma on być bliźniaczo podobny do oddanego do użytku pięć lat temu nowego skrzydła WIM, które jak się okazało, również budował Strabag. – Dzisiaj zaczyna się dla nas ciężka praca i ciężka współpraca ze wszystkimi uczestnikami tego procesu. Mam nadzieję, że w grudniu 2021 roku ten obiekt zostanie oddany. Jestem o tym przekonany, patrząc na sześć tysięcy ludzi, których mamy w Polsce, na kilkaset budów rok w rok realizowanych oraz na obiekty szpitalne, które realizujemy również na terenie Warszawy, takie jak szpital południowy i szpital na Białołęce. Od 30 lat staramy się zmieniać polskie miasta i polski krajobraz, tak więc myślę, że tym razem też się uda – zapewniał Wojciech Trojanowski, członek zarządu firmy Strabag.

Warto podkreślić, że po uruchomieniu szpitala wszystkie świadczenia realizowane dotychczas przez Wojskową Specjalistyczną Przychodnię Lekarską nadal będą wykonywane.

6 KOMENTARZE

  1. Będzie w Legionowie szpital bez SORu ? Czyli dalej będą wozić chorych do NDMazowieckiego i na Pragę ? Z braku lekarzy setki oddziałów w szpitalach jest nieczynnych. Może niech minister obrony zajmie się obroną a sprawami poprawy zdrowia – minister zdrowia.

  2. Mam pytani do Pana Błaszczaka . W skrzynkach na listy były ulotki informujące o budowie szpitala w Legionowie- pięknie,ale mnie interesuje kto za te ulotki płaci? Wiadomo za kilka dni wybory więc trzeba sobie punktów NABIĆ – pytam Szanownego Pana jaki to koszt druku takich WSPANIAŁYCH informacyjnych ulotek i kto płaci – no wiadomo MY PODATNICY, a dokładnie? Dziękuję za odpowiedż

  3. W takim Legionowie szpital wojskowy bardzo się przyda. Jak prezydent PISu podpisze obcięcie emerytur wojskowym emerytom to będzie dużo zawałów serca.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.