Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie włączyła się w Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W dniach od 8 do 15 maja legionowska książnica podejmowała szereg działań promujących książkę i czytelnictwo.

Działań, czasem bardzo oryginalnych. Tak jak na przykład inaugurująca całe przedsięwzięcie nocna akcja „Te owoce wodzą na pokuszenie”.– Zaproponowaliśmy naszym wolontariuszom i wszystkim chętnym, żeby zgromadzili się pod ratuszem i wzdłuż ulicy Sowińskiego, rozwiesić książki na drzewach. Docierają bowiem do nas takie głosy, że bardzo niewiele osób wie, że właśnie w budynku szkoły nr 3 mieści się miejska biblioteka. Chcieliśmy wiec wyjść naprzeciw czytelnikom, tak żeby mogli do nas trafić, tak żeby strzałki wskazywały kierunek właśnie do biblioteki – mówi Karolina Błaszczak – Modzelewska z MBP w Legionowie. Gdzie na czytelników czekała masa atrakcji. – Przez cały tydzień dajemy książkom drugie życie. To znaczy ze zniszczonych, starych i zużytych egzemplarzy robimy różne papierowe ozdoby. Poza tym zaplanowaliśmy wypożyczanie książek w ciemno. Każdy może przyjść wybrać sobie książkę z zasłoniętą okładką i wypożyczyć ją, nie znając ani jej autora, ani tytułu – mówi Karolina Błaszczak – Modzewlewska. Była też akcja Book Spine Poetry, którą Miejska Biblioteka Publiczna prowadziła wspólne ze wszystkimi szkolnymi książnicami. Polegała ona na tworzeniu krótkich wierszy z tytułów książek, zapisanych na ich grzbietach. Na najlepszych tytułowych poetów, czekały nagrody. Nie zapomniano też o najmłodszych. Przygotowano dla nich specjalne zajęcia dydaktyczne oraz zabawę w poszukiwanie zaginionych bohaterów bajek.

W trakcie Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek legionowską książnice odwiedziło ponad 500 osób. I nie byli to tylko mieszkańcy Legionowa. W trakcie naszej wizyty, gośćmi biblioteki były akurat dzieci z niepublicznego przedszkola Nutka Milutka z Michałowa Grabiny w gminie Nieporęt. – Tak naprawdę my nie mamy w gminie takiej dużej biblioteki, a tutaj mamy bardzo blisko. Zadzwoniliśmy więc i przyjęto nas z tu z otwartością i serdecznością. Poza tym jesteśmy w trakcie tygodnia książki, biblioteki i bibliotekarza, chcieliśmy więc, żeby dzieci nauczyły się korzystać z bibliotek publicznych i wiedziały jak to robić – mówi Agnieszka Warzywoda, dyrektor przedszkola Nutka Milutka w Michałowie – Grabinie. I to się chyba udało.– Wizyta w bibliotece w Legionowie była super. Dzieciakom  z naszego przedszkola bardzo się tu podobało. Było bardzo dużo atrakcji. Wszystkie panie bardzo profesjonalnie podchodzą do zajęć, z ukierunkowaniem na wiek dzieci. Wszyscy byli więc bardzo zadowoleni – dodaje Agnieszka Warzywoda. A co najważniejsze dzieci wiedziały po co tu przyszły. Na pytanie o to, co im się w bibliotece najbardziej podobało, odpowiedziały…  – Książki!