Jak co roku w trzeci weekend września (21 i 22 września) na ternie Domu Zjazdów i Konferencji Polskiej Akademii Nauk w Jabłonnie odbędzie kolejna edycja Festiwal Nauki. Jabłonowski pałac, w to ogólnopolskie przedsięwzięcie jest zaangażowany nieprzerwanie od 2003 roku. 

– W tym roku, tak jak w latach poprzednich, staraliśmy się przygotować szereg nowych propozycji, których do tej pory jeszcze nie było w naszym programie – mówi Magdalena Grzelecka, dyrektor DZiK PAN w Jabłonnie. Jedną z tegorocznych nowości jest obecność na festiwalu ambasad Gruzji i Bułgarii.Będą one prezentowały głównie dorobek naukowy swoich krajów, ale nie tylko. – Będzie prezentowany także dorobek kulturalny i  artystyczny. Oprócz tego będziemy mogli posmakować tradycyjnych potraw bułgarskich i gruzińskich, posłuchać muzyki tych krajów, zobaczyć ich narodowe tańce i stroje. Temu oczywiście będzie towarzyszyła prezentacja tego czym Bułgarzy i Gruzini mogą się pochwalić w zakresie nauki – dodaje dyrektor Grzelecka. Osoby zainteresowane kulturą, tradycją i osiągnięciami tych dwóch krajów nie powinny więc przegapić okazji odwiedzenia jabłonowskiego pałacu.

Kolejną nowością festiwalu będzie obecność na nim Akademii Młodych Uczonych. – Jest to taka grupa osób, która jest wyłoniona spośród utalentowanych młodych pracowników nauki. To są osoby, które nie ukończyły jeszcze 35 roku życia, a dobrze rokują, mają już swoje osiągnięcia i tytuł co najmniej doktora – tłumaczy Magdalena Grzelecka. Młodzi uczeni w sobotę 21 września będą między innymi udzielać porad w zakresie prawa spadkowego, będą mówić o światłowodach, układzie pokarmowym i wielu innych, mamy nadzieję, ciekawych zagadnieniach. A skoro już o nich mowa, to w trakcie festiwalu będzie  się można jeszcze między innymi dowiedzieć, czy warto pić mleko, poznać ciekawostki dotyczące bakterii i kosmosu, będzie sobie można przebadać słuch oraz zapoznać się z najnowszą książką dotyczącą wojsk balonowych, której współautorem jest dyrektor legionowskiego muzeum, dr hab. Jacek Szczepański.

Nie zabraknie też atrakcji dla melomanów. Już po raz czwarty imprezie będzie towarzyszył Festiwal im. Bogny Sokorskiej. Koncerty będą się odbywały po zakończaniu każdego festiwalowego dnia. – Razem z Fundacją im. Bogny Sokorskiej organizujemy festiwal muzyczny, w czasie którego prezentujemy nie tylko tę wspaniałą śpiewaczkę koloraturową, ale również muzykę, która daje nam ogromnie dużo przyjemności, radości. Tę muzykę, która znamy i najbardziej lubimy –  mówi dyrektor Grzelecka. A skoro już mowa o muzyce, to trzeba powiedzieć, że drugiego dnia festiwalu, czyli w niedzielę 21 września, zostanie zainaugurowany kolejny, trzynasty już sezon Pałacowych Spotkań z Muzyką. Głównym bohaterem pierwszego koncertu będzie trąbka. Po uczcie muzycznej w galerii Oranżeria odbędzie się wernisaż wystawy, na której zostaną pokazane prace laureatów ogólnopolskich plenerów malarskich. Festiwal Nauki będzie odbywał w godzinach od 10.00 do 16.00. Koncerty Festiwalu im. Bogny Sokorskiej będą się natomiast rozpoczynały około godziny 16.30. Szczegółowy program imprezy można znaleźć na stronie internetowej Pałacu w Jabłonnie.