Gwiazdka, szczególnie dzieciom, kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia, ciepłem rodzinnym, choinką i mnóstwem prezentów. Są jednak dzieci z krajów afrykańskich, dla których Gwiazdka jest tylko kolejnym dniem pełnym zmagań ze smutną rzeczywistością, skrajnym ubóstwem, głodem i chorobami prowadzącymi niejednokrotnie do przedwczesnej śmierci.

Nauczyciele z Przedszkola Miejskiego Integracyjnego nr 5 im. Misia Uszatka w Legionowie zorganizowali I Koncert Charytatywny ,,Gwiazdka dla Afryki”, którego gwiazdami byli ich wychowankowie. Patronat nad wydarzeniem objął UNICEF Polska.Tegoroczna edycja imprezy była poświęcona dzieciom ze Sierra Leone, małego państwa położonego na zachodnim wybrzeżu Afryki. Statystyki pokazują bowiem, że 20% z nich umiera przed swoimi piątymi urodzinami. Głównie z powodu niedożywienia i takich chorób jak: polio, odra, czy gruźlica. To przerażający fakt, szczególnie jeśli się weźmie pod uwagę to, że ceny szczepionek nie są duże. Szczepionka przeciwko odrze kosztuje 0,94 zł, przeciwko polio 0,71 zł, a przeciwko gruźlicy zaledwie 0,43 zł. 

Zainteresowanie imprezą było ogromne. Rodzice kupując bilety, gromadzili w ten sposób pieniądze na zakup szczepionek. Repertuar koncerty charytatywnego był oczywiście afrykański, ale nie tylko. Na koniec dzieci wspólnie z nauczycielami i rodzicami odśpiewali polską wersję hitu Michaela Jacksona i Lionela Richie „We are the World” – „Bo świat to my”. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie imprezą, koncert podzielono na dwie tury, tak aby przedszkolna sala gimnastyczna była w stanie pomieścić wszystkich przybyłych gości… A i tak pękała w szwach.

Po koncercie przyszedł czas na kiermasz, na którym sprzedawano ozdobione przez dzieci pudełka – symboliczne prezenty dla dzieci ze Sierra Leone. Łączna kwota pieniędzy, uzyskana ze sprzedaży biletów i pudełek wyniosła aż 2025 zł. Za tą kwotę można zakupić około 474 szczepionek przeciwko odrze, 1038 szczepionek przeciwko gruźlicy, 625 przeciwko polio oraz około 10 lodówek niezbędnych do ich transportu.

Koncert był tylko zwieńczeniem całej akcji. Od dawna dzieci z Misia Uszatka rozmawiały o Afryce, o jej położeniu, klimacie i o tym jak się tam żyje. Przede wszystkim jednak porównywały warunki życia swoje oraz swoich rówieśników ze Sierra Leone. Poruszanie takich tematów pozwala rozwijać u dzieci postawę społecznego zaangażowania, wzmacniać wrażliwość i chęć niesienia pomocy tam, gdzie jest niezbędna. W dzisiejszym świecie to bardzo ważne.

PMI nr 5 w Legionowie