Czasy są takie, że aby żyć na przyzwoitym poziomie często trzeba dorabiać. Zasada ta jak się okazuje dotyczy nie tylko gospodarstw domowych, ale również instytucji publicznych. Szczególnie wyraźnie to widać w wiecznie niedofinansowanej kulturze.

– Sądzę, że dla instytucji kultury takich jak muzeum, dużą szansą są środki zewnętrzne. Dlatego też w zeszłym roku powołałem w strukturze muzeum dział, które ma się zajmować pozyskiwaniem finansów. Jest to Dział Edukacji i Projektów, a jego zadaniem jest poszukiwanie atrakcyjnych konkursów, w których nasze muzeum może wziąć udział – mówi dr Jacek Szczepański, dyrektor Muzeum Historycznego w Legionowie.I trzeba przyznać, ze z powierzonych im obowiązków, jego pracownicy spisali się nad wyraz dobrze. Przez niecały rok udało im się pozyskać ze środków zewnętrznych aż 150 tysięcy złotych, co stanowi blisko 15 procent rocznego budżetu muzeum. – Myślę, że jednym z takich ciekawszych projektów jest „Patriotyzm jutra – przemysł Legionowa jako czynnik miastotwórczy”. Był to konkurs przygotowany przez Muzeum Historii Polski, z którego udało nam się otrzymać kwotę 15 tysięcy złotych – mówi dr Szczepański. Z kolei 10 tysięcy muzeum otrzymało od starostwa powiatowego na przygotowanie Turystycznego Szlaku Patriotycznego „Polski Walczącej”, a trzy tysiące od Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków na prowadzenie badań wykopaliskowych.  

Sporo pieniędzy, bo aż 20 tysięcy złotych, legionowskie muzeum otrzymało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kwota ta została przeznaczona na konserwację zabytków archeologicznych i przygotowanie zimowej wystawy czasowej zatytułowanej „Sztuka konserwacji”. Zakonserwowane za ministerialne pieniądze bezcenne zabytki archeologiczne zostaną zaprezentowane na wystawie dokumentującej efekty wykopalisk prowadzonych na terenie Centrum Szkolenia Policji. Na jej przygotowanie legionowskie muzeum również otrzymało zewnętrzne dofinansowanie. Tym razem pieniądze popłynęły z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i to w rekordowej kwocie. – Muzeum otrzymało w sierpniu blisko 95 tysięcy złotych dotacji na realizację projektu „Wandalowie – cmentarzysko kultury przeworskiej w Legionowie”. Za te pieniądze ma być za stworzenie wystawa stała. Będzie ona poświęcona archeologii ziem powiatu legionowskiego – mówi dr Aleksandra Jakóbczyk – Gola, kierownik Działu Edukacji i Projektów w Muzeum Historycznym w Legionowie. Jest ona w trakcie przygotowania. Na razie znany jest tylko jej tytuł. – Wystawa będzie zatytułowana „De profundis – archeologia ziem powiatu legionowskiego”. Jest to nawiązanie do psalmu i wywoływania z ziemi, z głębokości – dodaje dr Jakóbczyk – Gola. Otwarcie wystawy zaplanowano na przyszłoroczną Noc Muzeów.