Zazwyczaj walczy się tam o zwycięstwa, punkty i gole. Samorządowcy oraz urzędnicy ze starostwa, pomysłodawcy zorganizowanego w legionowskiej Arenie pikniku rodzinnego pod hasłem „Bezpieczny powiat”, główny cel mieli jednak całkiem inny – wygrać dla jego uczestniczek i uczestników zdrowie.

Porę na tego typu piknik wybrano doskonałą. – Zaczęła się kalendarzowa wiosna, zaczął się sezon rowerowy, będziemy też wypoczywać nad wodą, więc postanowiliśmy zrobić imprezę edukacyjną, żeby przypomnieć albo nauczyć zasad bezpiecznego zachowania w różnych sytuacjach. Mówimy i o bezpieczeństwie pożarowym, i o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, i o bezpiecznym wypoczynku nad wodą, czyli o wszystkim tym, co nam się może przydać – mówi Joanna Kajdanowicz ze Starostwa Powiatowego w Legionowie.

Dużo mówili o tym w minioną niedzielę przede wszystkim strażacy, policjanci, strażnicy miejscy i ratownicy WOPR. A ponieważ przywieźli ze sobą mnóstwo specjalistycznego, ustawionego również przed halą ekwipunku, ich prewencyjna oferta – zwłaszcza na dzieci oraz młodzież – działała jak przysłowiowy magnes. – We wszystkich stoiskach można zobaczyć sprzęt tych formacji, którego funkcjonariusze używają na co dzień, można też porozmawiać z nimi i dowiedzieć się czegoś na temat ich pracy – dodaje szefowa powiatowej promocji. – Ludzie mogą tu przyjść, porozmawiać na temat bezpieczeństwa i zapoznać się z różnymi jego elementami. Jest to więc bardzo wartościowe wydarzenie – ocenia Michał Kobrzyński, kierownik Areny Legionowo. Po czym oznajmia: – Jednocześnie dzisiaj otwieramy naszą sezonową wypożyczalnię rowerów. Od dzisiaj każdego dnia, od 10.00 do 18.00, serdecznie zapraszam tu wszystkich mieszkańców Legionowa i nie tylko. Mamy kilkadziesiąt rowerów różnego typu i wielkości, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Podobnie jak w ubiegłych latach, wypożyczalnia rowerów w Arenie nadal jest bezpłatna. A formalności związane z korzystaniem z jej oferty ograniczono do minimum. – Wystarczy tylko, na podstawie jakiegoś dokumentu tożsamości, spisać krótką umowę. Zajmuje to dosłownie minutę i można na cały dzień wypożyczyć rower – zachęca Michał Kobrzyński.

Ci, którzy posiadają już swój własny, mogli w niedzielę dokonać bezpłatnego przeglądu pojazdu pod kątem jego sprawności technicznej. Zajęli się tym strażnicy miejscy. – Działamy tu już ponad 30 lat, a naszą wiodącą rolą, swego rodzaju misją, jest to, żeby w Legionowie było bezpiecznie. Chodzi zarówno o bezpieczeństwo na drodze, jak też choćby bezpieczeństwo dzieci idących do szkoły lub ze szkoły do domu – tłumaczy Adam Nadworski, komendant Straży Miejskiej w Legionowie. Idących albo jadących, często właśnie na rowerach. Dlatego też strażnicy od lat uczą dzieci, młodzież i seniorów co robić, żeby na lekceważeniu podstawowych zasad bezpieczeństwa się podczas jazdy nie przejechać. – Musimy to robić w sposób przemyślany i rozsądnie, dlatego że nieumiejętne korzystanie z naszych dróg, chodników czy ścieżek rowerowych może spowodować, że my sami będziemy stwarzać realne zagrożenie: i dla siebie, i dla innych uczestników ruchu drogowego. Ciągle mówimy o tym w szkołach, mówimy w przedszkolach, mówimy też tutaj, na pikniku. Wszędzie, gdzie się da, promujemy zachowania bezpieczne – dodaje komendant.

Efekty widać w statystykach. Na terenie Legionowa niezwykle rzadko zdarzają się potrącenia na przejściach dla pieszych czy ścieżkach rowerowych. Ale w końcu nie od dziś wiadomo, że czym skorupka za młodu nasiąknie, …tak na starość pojedzie. – Najwdzięczniejszymi odbiorcami wiedzy, którą tutaj staramy się przekazać, są dzieci. I to nas cieszy, dlatego że to dzieci są tymi członkami rodziny, które później przypominają też o tym rodzicom. Poza tym one bardziej biorą sobie do serca na przykład to, że nad wodą nie można skakać na główkę albo że rowerem trzeba jeździć w kasku i po ścieżce rowerowej. To one bardzo często uczą rodziców, a nie odwrotnie, tych bezpiecznych zachowań – zwraca uwagę Joanna Kajdanowicz.

Jak przystało na dobry piknik, jego licznych gości poczęstowano też… nagrodami. Strażnicy miejscy wręczyli je m.in. laureatom poświęconego bezpieczeństwu konkursu plastycznego. Natomiast w innym konkursie, przygotowanym dla uczestników niedzielnej imprezy, nagrodą był ufundowany przez Straż Miejską rower. Podczas licytacji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy najwyższą cenę zaoferowała wojewódzka radna Anna Brzezińska, a teraz, zgodnie z planem, przekazała jednoślad w dobre ręce. Czy zwycięzca, Jakub Ciostek, postanowił od razu przetestować nowy sprzęt, nie wiemy. Ale jeśli tak, można chyba mieć pewność, że pamiętał przy tym o zasadach bezpieczeństwa.

Poprzedni artykułZaginiony w łóżku
Następny artykułWpływowy Antek
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 53-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od dwóch dekad dzielnie trwa na legionowskim posterunku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj