W przyszłym roku, w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, swoje małe święto będzie miał też Konkurs Wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej i Szarych Szeregach. Od 15 lat, razem z Muzeum Historycznym w Legionowie, organizują go członkowie Zespołu Ochrony Pamięci Armii Krajowej „Brzozów”. A teraz zachęcają mieszkańców powiatu, aby licznie wzięli udział w jubileuszowej edycji tej wyjątkowej klasówki z patriotyzmu.

Jak dotąd, na ochotnika, zrobiło to już ponad 1100 osób. – Chodzi o utrzymanie pamięci o ludziach, którzy nie zawahali się ryzykować swoim życiem, swoim zdrowiem, swoim dobytkiem, aby bronić ojczyzny. Aby wywalczyć wolną Polskę. Jest to, podobno, najtrudniejszy konkurs otwarty na terenie powiatu legionowskiego. Ale z drugiej strony, jest on uznany przez kuratorium oświaty i wobec tego uczniowie szkół podstawowych, mając nagrodę wypracowaną w tym konkursie, dostają dodatkowe punkty przy rekrutacji do liceów – podkreśla Wojciech Jeute honorowy prezes ZOPAK „Brzozów”. Na laureatów czekają też atrakcyjne nagrody ufundowane m.in. przez starostwo i legionowski urząd miasta.

Zapisy do konkursu przyjmuje Muzeum Historyczne, które od początku merytorycznie i organizacyjnie go wspiera. – Termin zgłaszania się dla młodzieży szkolnej mija z końcem listopada, a pierwszy etap, czyli eliminacje szkolne, nastąpi 12 grudnia. Kolejne etapy odbędą się według harmonogramu, a kończymy około maja – zapowiada pan Wojciech. Dorosłych mieszkańców powiatu, którzy od sześciu lat także mogą sprawdzić się w historycznej potyczce, eliminacje czekają natomiast w lutym. – W tej edycji konkursu mamy szczególne wsparcie od starosty legionowskiego, albowiem jest specjalne zadanie dodatkowe – możliwość wykonania samodzielnie tego, co się nazywa klipem filmowym. Technika dowolna: od telefonu komórkowego po profesjonalną kamerę. Wszystkie warunki określone są w regulaminie – dodaje były zastępca prezydenta miasta. Jest on dostępny na stronie legionowskiego muzeum, starostwa, a także Zespołu Ochrony Pamięci Armii Krajowej „Brzozów”. Można tam także znaleźć spis bazowej literatury, z którą powinni zapoznać się uczestnicy konkursu. – Zdecydowana większość, a właściwie wszystkie te pozycje są dostępne przez internet. Nawet jeżeli jakieś książki nie były w nim opublikowane, to ich istotne rozdziały zeskanowaliśmy i umieściliśmy na stronie ZOPAK, w zakładce „baza wiedzy” – informuje Wojciech Jeute.

Chociaż Konkurs Wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej i Szarych Szeregach to sztandarowa inicjatywa ZOPAK „Brzozów”, powstałe w 2017 r. stowarzyszenie prowadzi również szereg innych działań. – Popularyzujemy etos Armii Krajowej i Szarych Szeregów, a także kultywujemy pamięć o żołnierzach AK, honorujemy miejsca pamięci i groby bohaterów walk o wolną Polskę. W ramach tej działalności organizujemy w Legionowie Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, uroczystości ku czci podchorążych – obrońców broni zrzutowej w Stanisławowie i w Legionowie. Organizujemy też uroczystości w miejscach walk toczonych podczas Powstania Warszawskiego w Legionowie – wylicza Stanisław Gołąbek, prezes Zespołu Ochrony Pamięci Armii Krajowej „Brzozów”. Współorganizuje on też uroczystości na cmentarzu w Palmirach, poświęcone pamięci blisko dwustu obywateli Legionowa i okolic zamordowanych przez Niemców w lutym 1940 r. A na życzenie uczniów lub nauczycieli prowadzi w szkołach prelekcje na temat lokalnych dziejów walki o wolność kraju. – Spotykamy się z kombatantami AK, w ramach świątecznej akcji „Paczka dla bohatera” organizujemy dla nich zbiórkę żywności i artykułów gospodarczych, a ze sztandarem Koła nr 1 Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej uczestniczymy w uroczystościach pogrzebowych kombatantów.

W rozlicznych aktywnościach liczącego 18 członków Zespołu największą przeszkodę stanowią ograniczone środki. Z płaconych przez nich składek da się uzbierać zaledwie półtora tysiąca złotych. Roczny budżet mają więc bardziej niż skromny. – Nie jesteśmy organizacją pożytku publicznego, stąd też nie korzystamy z półtoraprocentowego odpisu od podatku. Dlatego zachęcamy do osobistego, ewentualnie finansowego wsparcia naszej działalności. Zapraszam na naszą stronę internetową zopak-brzozow.pl – mówi Stanisław Gołąbek. Warto z tego zaproszenia skorzystać. Nie tylko przygotowując się do omówionego tu szeroko konkursu.

Poprzedni artykułObywatelskie zatrzymanie
Następny artykułKolej na Kolejową
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 53-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od dwóch dekad dzielnie trwa na legionowskim posterunku.