Mając w zanadrzu doświadczenie zdobyte w pracy na rzecz legionowskich seniorów, członkowie i eksperci skupieni wokół Stowarzyszenia Pomocy Potrzebującym „Nadzieja” przygotowali strategię samorządowych działań z myślą o swoich rówieśnikach z gminy Serock. Teraz ci drudzy muszą tylko zadbać, żeby tamtejsi radni ową strategię jak najszybciej przyjęli.

Gruntownie omówiony – poprzedzony kwietniową konferencją z udziałem zainteresowanych stron w Centrum Kultury i Czytelnictwa, a także szeregiem warsztatów konsultacyjnych – dokument pod nazwą „Serocczanie 60+. Strategia 2023-2027” powstał w ramach projektu „Seroccy Seniorzy budują Strategię”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. To podstawowy, średniookresowy gminny „rozkład jazdy” określający wskazaną koordynację działań, która jest niezbędna, aby osiągać zakładane cele w sposób efektywny oraz zapewnić seniorom wysoką jakość życia i podtrzymać ich aktywność w różnych sferach społecznego funkcjonowania.

Co do tego, że to konieczne, nikt nie ma wątpliwości. – Tendencje demograficzne, skutkujące m.in. wzrostem liczby seniorów, powodują, że rośnie też zainteresowanie osobami starszymi ze strony lokalnych samorządów, jak również organizacji pozarządowych. Stąd konieczność tworzenia warunków sprzyjających społecznej integracji seniorów oraz zmniejszeniu skali zagrożenia wykluczeniem społecznym. Takie są główne cele programu i odpowiadają one oczekiwaniom większości seniorów. Stanowiąc zarazem wyzwanie dla całej serockiej społeczności i wszystkich organizacji działających na obszarze gminy – uzasadniają powstanie liczącej 45 stron strategii jej autorzy i przyszli beneficjenci.

Nad uchwaleniem tego istotnego dla wielu mieszkańców dokumentu samorządowcy z grodu św. Wojciecha mają debatować na swojej wrześniowej sesji. I raczej trudno przypuszczać, że wzbudzi on ich sprzeciw.