fot. Powiat Legionowski

Nie była to pierwsza taka edukacja w terenie i zapewne nie ostatnia. Ostatnio wzięli w niej udział trzecioklasiści ze Szkoły Podstawowej w Janówku Pierwszym, którzy pod okiem znających się na rzeczy urzędników ze Starostwa Powiatowego w Legionowie zaliczyli plenerową lekcję przyrody.

W trudne, lecz wdzięczne do grania role „niedzielnych” nauczycieli wcielili się pracownicy powiatowego referatu zarządzania środowiskiem. Korzystając z ich rozległej wiedzy, uczniowie trzeciej klasy z podstawówki w Janówku Pierwszym na miejscu, w praktyce, poznali specyfikę pracy leśników oraz osób zajmujących się w swojej działalności zawodowej szeroko pojętą ekologią.

W ramach terenowych zajęć praktycznych uczestnicy zajęć mieli na przykład okazję własnoręcznie zmierzyć szerokość i wysokość drzew, oznaczyć drewno metodą stosowaną przez leśników, sprawdzić warstwy lasu, poznać gatunki roślin, a także poznać podstawowe zasady zachowania się wobec spotkanych w ich naturalnym otoczeniu dzikich zwierząt. Na takiej lekcji nie sposób więc było się nudzić. Najlepiej świadczy o tym zachowanie uczniów, którzy po jej zakończeniu poprosili prowadzących, aby w przyszłości jeszcze raz zorganizowali dla nich tego typu zajęcia, ale już nieco dłuższe i jeśli to możliwe – połączone ze szkołą przetrwania. Cóż, w szkole, tej tradycyjnej, przyda się jak znalazł!