Snute od dawna plany dotyczące przeprowadzki Powiatowej Instytucji Kultury zaczynają wreszcie przybierać konkretne kształty. Powiat Legionowski ogłosił właśnie konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej dla nowej siedziby tej placówki. Ma ona powstać w Legionowie, na działce u zbiegu ulic Warszawskiej, Sobieskiego, Norwida i Wysockiego.

Specjaliści, którzy przystąpią do konkursu, otrzymali sprecyzowane wytyczne. Przedstawione koncepcje oceniane będą pod kątem atrakcyjności rozwiązań architektonicznych, proekologicznych i energooszczędnych, funkcjonalności obiektu, a także realności i ekonomiki całej koncepcji. Wszystko po to, aby wybrać projekt najlepszy pod względem architektonicznym, przestrzennym, funkcjonalnym i społecznym. Przewiduje on też – z zachowaniem dbałości o istniejący na działce drzewostan – zaplanowanie terenu wokół budynku, z parkingami i dojazdem do obiektu oraz przestrzenią do organizacji wydarzeń plenerowych. Szacunkowy koszt inwestycji to 20 mln zł.

Obecnie, z uwagi na ciasnotę w budynku przy ul. Sowińskiego 15, znaczna część projektów i wydarzeń Powiatowej Instytucji Kultury jest realizowana poza jej siedzibą: w plenerze lub w wynajętych salach. Odpowiedzią na problemy lokalowe ma być nowoczesny, przestronny obiekt, w którym znajdzie się miejsce na salę widowiskowo-koncertową, bibliotekę i mediatekę, czytelnię, pomieszczenia dla pracowni artystycznych, salę muzyczną ze studiem nagrań oraz salę do ćwiczeń i tańca. Ma to być także miejsce służące integracji mieszkańców, zaplanowano tam więc klubokawiarnię, przestrzeń do zabawy i aktywizacji dla dzieci, salę do organizacji spotkań, przestrzenie wystawiennicze oraz zaplecze kuchenne.

Na autorów zwycięskiego projektu czeka nagroda pieniężna oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki w celu wykonania usługi na podstawie przygotowanej pracy. Wyniki konkursu mają być znane w lutym przyszłego roku.

RM/Powiat Legionowski