Przebudowa jednego z legionowskich skrzyżowań czy też kompleksowe uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie portów Nieporęt i Pilawa to tylko niektóre z 13 projektów z subregionu warszawskiego wschodniego, które zostaną zrealizowane dzięki wsparciu samorządu Mazowsza. Podczas ostatniej sesji sejmiku radni województwa podjęli decyzję o dofinansowaniu inwestycji ważnych dla regionu.

Jak zaznacza marszałek Adam Struzik, program znakomicie wpisuje się w prowadzoną przez samorząd województwa mazowieckiego politykę opartą na zasadach subsydiarności, pomocniczości i zrównoważonego rozwoju. – Chcemy w ten sposób pomóc samorządom w realizacji inwestycji, których same, z uwagi na swe możliwości finansowe, nie byłyby w stanie sfinalizować. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że budowa infrastruktury drogowej, szkół, przedszkoli czy obiektów sportowych to projekty bardzo potrzebne i oczekiwane przez mieszkańców, ale niestety są bardzo kosztowne. Żeby powstały, nie wystarczą dobre chęci. Potrzebne są pieniądze, a budżety miast, gmin czy powiatów nie są z gumy. Dlatego pomagamy.

W bieżącym roku radni województwa mazowieckiego wytypowali do realizacji kolejne 82 projekty. – Zakres zadań jest bardzo różnorodny: 32 projekty dotyczą modernizacji dróg gminnych i powiatowych, a 50 – infrastruktury edukacyjnej, sportowej, społecznej i rozwoju obszarów wiejskich – zwraca uwagę Anna Brzezińska, przewodnicząca sejmikowej Komisji Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu.

Na realizację instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa samorząd Mazowsza przeznaczy tym razem rekordowe 151 mln zł, w tym ponad 98 mln zł to pieniądze, które wspomogą nowe projekty samorządów. Reszta pójdzie na kontynuację już rozpoczętych przedsięwzięć. W subregionie warszawskim wschodnim wsparcie samorządu Mazowsza w ramach instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego otrzymało 13 inwestycji na kwotę ponad 31,5 mln zł.

Jeżeli chodzi o powiat legionowski, dla jego nieformalnej stolicy przewidziano środki na przebudowę skrzyżowania ulic Krasińskiego i ul. gen. Sowińskiego. Z mazowieckiej skarbonki ma na to pójść dokładnie 1 254 600 zł. Z kolei gmina Nieporęt ma otrzymać 1,5 mln zł na kompleksowe uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie portów Nieporęt
i Pilawa, położonych w otoczeniu Jeziora Zegrzyńskiego. Również znajdująca się w gronie beneficjentów gmina Serock otrzyma natomiast okrągły milion na opracowanie Wstępnego Studium Planistyczno-Prognostycznego dla zadania pn. „Budowa Linii Kolejowej Zegrze – Przasnysz, jako realizacja szlaku Kolei Północnego Mazowsza”.

Poprzedni artykułZabrakło trochę szczęścia
Następny artykułWypalone dopłaty
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 53-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od dwóch dekad dzielnie trwa na legionowskim posterunku.