Nadchodzi dwudziesta edycja głównego wydarzenia w kalendarzu tańców polskich. W piątek i sobotę na parkiecie wieliszewskiej hali sportowej zagoszczą Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich „Mazur 2021”. Impreza wraca po półtorarocznej, spowodowanej pandemią przerwie i również z jej powodu będzie w jej trakcie obowiązywał reżim sanitarny.

Zmagania 137 najlepszych par tanecznych reprezentujących 28 ośrodków z całego kraju, będzie można również zobaczyć online – transmisja na żywo w serwisie youtube.com na kanale OK Wieliszew. Towarzyszące imprezie od wielu lat ogólnopolskie sympozjum „Polskie Tańce Narodowe” będzie tym razem dostępne jedynie dla uczestników zmagań. „Mazur 2021” to też okazja do świętowania 50-lecia CIOFF® – największej na świecie organizacji folklorystycznej (która wraz z gminą i Ośrodkiem Kultury w Wieliszewie oraz Powiatem Legionowskim stoi za organizacją mistrzostw), stąd patronat honorowy nad wydarzeniem objął Polski Komitet ds. UNESCO. Wydarzeniem, któremu przyświeca misja ochrony dziedzictwa narodowego, popularyzacji polskich tańców oraz rozbudzania zainteresowania dzieci i młodzieży tą formą tańca. – Za nami trudne półtora roku i wymuszona znanymi wszystkim okolicznościami przerwa w organizacji wydarzeń kulturalnych w całym kraju. Ucierpiały zwłaszcza wydarzenia z udziałem publiczności, odciętej od bezpośredniego kontaktu z kulturą. Korzystając ze zdobyczy cywilizacyjnych, część z nich przeniosła się do sieci, jednak ta formuła nie zastąpi obcowania z kulturą na żywo, ogranicza również istotnie rywalizację sportową. Był to więc rok przerwy w organizacji konkursów tańców polskich – przypomina Paweł Kownacki, wójt gminy Wieliszew. Na szczęście ta przerwa dobiegła właśnie końca.

Po raz pierwszy mistrzostwa obejmą rywalizację w siedmiu, a nie jak poprzednio – w sześciu kategoriach wiekowych. Dodatkowo najmłodsi tancerze (7-9 lat) rywalizować będą w ramach Ogólnopolskiego Konkursu rozgrywanego w piątkowe popołudnie. Po raz pierwszy też zmagania tancerzy oceni tak liczne grono sędziowskie – 16 jurorów, spośród których w drodze losowania (16 września, godz. 15.00 – transmisja w serwisie youtube.com na kanale OK Wieliszew) wybierane będzie 9-osobowe jury sędziujące daną kategorię. – Przed nami jedno z największych wydarzeń kulturalnych w powiecie, które w randze Mistrzostw Polski gościmy w Wieliszewie po raz trzynasty. Mazura tradycyjnie wspierają przyjaciele polskiego folkloru: instytucje samorządowe oraz przedsiębiorstwa prywatne i państwowe, którym w sposób szczególny zależy na promowaniu polskiego dziedzictwa narodowego – podkreśla wójt Kownacki.

Od lat sponsorem generalnym mistrzostw jest w firma HERON Property Polska Sp. z o.o. Po raz pierwszy ich sponsorem głównym są TZF – Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” S.A. Głównymi organizatorami współfinansującymi wydarzenie są samorządy Gminy Wieliszew i Powiatu Legionowskiego oraz Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF®, którym partneruje Lokalna Organizacja Turystyczna „Przystań w sercu Mazowsza”. Partnerem Mazura 2021 jest również legenda wśród polskich zespołów folklorystycznych – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, tradycyjnie fundując nagrody specjalne w postaci warsztatów w swojej siedzibie w Koszęcinie. Po raz piąty puchar dla najlepszej pary w kat. V ufundowała małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. Patronat medialny nad Mazurem objęło Polskie Radio RDC – Radio Dla Ciebie oraz lokalne tytuły prasowe i serwisy informacyjne. Wsparcia medialnego udzielił tradycyjnie portal Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca – taniecPOLSKA(pl).

Program (hala sportowa przy SP nr 2 im. Jana Pawła II w Wieliszewie). Obowiązuje limit 250 widzów na widowni, utrzymanie dystansu 1,5 m oraz zakrywanie ust i nosa.

piątek 17 września, godz. 16-19.30

 • otwarcie, Konkurs (zmagania kat. I)
 • eliminacje i ćwierćfinały Mistrzostw Polski (kat. II-VIII)
 • dekoracja finalistów kat. I

sobota 18 września

 • 10-12: półfinały Mistrzostw Polski (kat. II-VIII)
 • 16-19.30: oficjalne otwarcie Mistrzostw Polski,
 • finały Mistrzostw Polski, dekoracja i pokazy mistrzów, zakończenie
 • podziękowania współorganizatorom, partnerom, patronom i sponsorom „Mazura 2021”
 • dekoracja finalistów I pokazy mistrzów.

 • Oficjalna strona wydarzenia – www.mazur.wieliszew.pl
  Transmisja na żywo – kanał OK Wieliszew w serwisie www.youtube.com