Czwartą propozycją Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie w internetowym cyklu „Kino otwarte na sztukę” jest film zatytułowany „Młyn i krzyż” w reżyserii Lecha Majewskiego. Jego akcja obejmuje jeden dzień z życia Pietera Bruegla Starszego, niderlandzkiego malarza oraz rysownika, słynącego przede wszystkim ze swych pejzaży i scenek rodzajowych. Tego dnia, w roku 1563, artysta obserwuje swoje otoczenie i zbiera szkice do obrazu pod nazwą „Droga krzyżowa”.

„Młyn i krzyż” jest swego rodzaju artystycznym eksperymentem. Dzięki zastosowaniu techniki komputerowej twórcy filmu zabierają widzów do wnętrza obrazu flamandzkiego mistrza (w tej roli Rutger Hauer), by razem z nim mogli przejść proces tworzenia. „Lech Majewski na swój sposób od lat stara się w swoich filmach wyrażać niewyrażalne: poezji, refleksji filozoficznej, hermetycznej duchowości, tęsknotom metafizycznym – nadać wizualny kształt. Pozostaje też jednym z nielicznych współczesnych artystów, którzy swoją twórczością mają odwagę bronić kategorii piękna” – napisała Magdalena Lebecka w magazynie „Kino” (nr 3/2011),

Seans online rozpocznie się w piątek (23 kwietnia) o godz. 19.00, natomiast od godz. 21.00 zaplanowano rozmowę Magdaleny Felis z reżyserem obrazu Lechem Majewskim. Odbędzie się ona na żywo, na profilu FB: facebook.com/powiatowa.instytucja.kultury.

Osoby zainteresowane obejrzeniem filmu proszone są o przesłanie maila o treści: „MŁYN” na adres: animacja@pik.legionowski.pl do 22.04.2021 r. Seans jest bezpłatny, jednak liczba widzów ograniczona. (Przed wysłaniem maila należy zapoznać się z informacjami o ochronie danych osobowych w zakładce O NAS: https://pik.legionowski.pl/m-onas/m-pik/informacja-rodo.html).