fot. arch.

Od piątku (6 marca) blisko 1200 żołnierzy służb medycznych Wojsk Obrony Terytorialnej wspiera działania Policji, Straży Granicznej, wojewodów oraz władz samorządowych w zakresie zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Ponadto WOT zapowiedział rozwinięcie zdalnego punktu pomocy psychologicznej dla osób przebywających w kwarantannie.

Mając na uwadze potrzebę wsparcia opieki nad osobami zakażonymi, przebywającymi w kwarantannie oraz osobami starszymi, WOT deleguje żołnierzy posiadających przydatne uprawnienia, pod warunkiem jednak, że na co dzień nie wykonują zadań na rzecz służby zdrowia. Zadanie jest realizowane poprzez selektywną aktywację terytorialsów posiadających kompetencje ratowników medycznych, pielęgniarek, farmaceutów, czy żołnierzy, którzy ukończyli kurs KPP (Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy). W to ważne przedsięwzięcie zaangażowano też kierowców, logistyków, fachowców od agregatów prądotwórczych i zestawów oświetleniowych, psychologów oraz informatyków. Siły te, utrzymywane w sześciogodzinnej gotowości do działania, mogą też zostać użyte do wsparcia cywilnych służb medycznych w celu ich odciążenia od działalności bieżącej. Możliwe jest również wykorzystanie potencjału WOT do segregacji medycznej pacjentów zgłaszających się do placówek medycznych.

Żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej – ratownicy medyczni oraz posiadający kursy KPP, otrzymali do dyspozycji wyposażenie medyczne, które mają mieć zawsze przy sobie, by mogło im służyć w miejscu zamieszkania czy pracy. Na środę (18 marca) dowództwo WOT zapowiedziało uruchomienie zdalnego punktu pomocy psychologicznej dla osób przebywających w kwarantannie. Mają jej udzielać żołnierze – psychologowie z jednostek wojskowych WOT. Pomoc psychologiczna ma być udzielana poprzez bezpłatną infolinię telefoniczną oraz w formie czatu – całodobowo, w trybie trzyzmianowym. Zespół będzie działał w Zegrzu, w przyszłości możliwe jest też uruchomienie central regionalnych.