Świeżo upieczeni rodzice lub ci, którzy dopiero spodziewają się potomka, są zasypywani wiedzą z zakresu pielęgnacji, opieki nad dzieckiem oraz szeroko pojętego rodzicielstwa. Wiedza ta pochodzi z różnych źródeł, z wątpliwej jakości forów internetowych, blogów prowadzonych teoretycznie przez specjalistów, po informacje przekazywane ustnie (przecież każdy z nas wie co nieco o wychowywaniu, szczególnie cudzych, dzieci). Informacje te są nierzadko sprzeczne, a rodzice łamią sobie głowę nad sposobami układania maleństwa do snu, żeby mu się nic złego nie stało, zastanawiają się jak karmić, żeby się nie zakrztusiło itp.

Aby nie pogubić się w tym gąszczu informacji, najlepiej zacząć systematyzować swoją wiedzę jeszcze przed narodzeniem malucha. Z pomocą może przyjść literatura. W księgarniach mamy ogromny wybór książek starszych i nowszych, o pielęgnacji i wychowaniu od noworodka do nastolatka. Co wybrać? Dobrze, gdy autor jest specjalistą w swojej dziedzinie, książka ma dobre recenzje, napisane także przez fachowców i jest polecana przez innych rodziców.

Warto także wybrać się na zajęcia do szkoły rodzenia. Wbrew nazwie, nie mówi się tam tylko o samym procesie porodu. Jest dużo informacji z zakresu prawidłowego przebiegu ciąży, a także właśnie pielęgnacji nowo narodzonego maleństwa. I w tym wypadku warto zwrócić uwagę kto prowadzi zajęcia – czy są to różni specjaliści (położna, pielęgniarka lub położna noworodkowa, lekarz, fizjoterapeuta, być może doradca laktacyjny itp.), bo tylko wtedy uzyskamy fachową wiedzę z tak różnych dziedzin, jak przebieg porodu i sposoby noszenia czy odkładania niemowlaka.

Nie wszyscy mają świadomość, że już kobiecie w ciąży przysługuje bezpłatna opieka położnej środowiskowej, której celem jest edukowanie i przygotowanie do porodu oraz opieki nad dzieckiem. Po porodzie rodzice mają prawo do czterech wizyt patronażowych, odbywających się w warunkach domowych, podczas których mogą uzyskać informacje na temat laktacji, pielęgnacji maluszka, ale także zdrowia fizycznego i psychicznego mamy.

Inną propozycją dla przyszłych i obecnych rodziców są różnego rodzaju warsztaty. W naszym rejonie kraju nie brakuje na szczęście specjalistów z różnych dziedzin wiedzy związanej z dziećmi, którzy na dodatek chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami. Jeszcze przed porodem można nauczyć się podstawowych zasad noszenia, odkładania, przekazywania sobie z rąk do rąk noworodka, co pozwoli uniknąć prostych błędów, których skutki mogą ciągnąć się za dzieckiem przez długi czas. Wiedza o kolejnych etapach rozwoju niemowlęcia: co jest fizjologiczne, a co nie w danym wieku, pomoże rodzicowi wychwycić nieprawidłowości w rozwoju możliwie wcześnie i udać się po pomoc do specjalisty. Warsztaty dają możliwość poznania innych młodych rodziców i wymienienia się doświadczeniami. Są szansą zobaczenia na żywo sposobów wiązania i noszenia dziecka w chuście, poznania np. douli, nauczenia się podstawowych technik masażu mamy i dziecka.

Dziecko przychodzi na świat. Rodzice przeczytali książkę, znaleźli godne zaufania strony internetowe, uczestniczyli w zajęciach szkoły rodzenia, spotkali się ze swoją położna środowiskową, odbyli warsztaty z fizjoterapeutą, poznali teoretyczne zasady chustonoszenia. I, co tu dużo mówić, po porodzie świat stanął na głowie. Aby zderzenie teorii z praktyką nie było tak bardzo bolesne, znów warto udać się po pomoc do specjalisty. Doradca laktacyjny rozwiąże problemy z karmieniem, oceniając, czy dziecko ssie prawidłowo, czy leży w odpowiedniej pozycji itp. Fizjoterapeuta pokaże jeszcze raz sposoby noszenia, masaż Shantala, proste ćwiczenia wspomagające rozwój.

Na zakończenie, razem z legionowskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Obywatelskich „Działamy Lokalnie”, mam przyjemność zaprosić Państwa na bezpłatne spotkanie pt. „Czego jeszcze nie wiesz o pielęgnacji swojego Maluszka?” Będzie to pierwszy z cyklicznych Warsztatów dla Mamy i Taty – obecnych i przyszłych rodziców. Poza tematami z dziedziny fizjoterapii, animatorka dziecięca opowie o formach zabaw, w których mogą uczestniczyć już niemowlaki, a tylko młodzi rodzice wiedzą, jak trudno czasem zająć czymś głodnego nowych doświadczeń i gotowego na eksplorację całego świata malucha. Zapraszam 24 września od godziny 16.00 do legionowskiej Poczytalni przy ul. Tadeusza Kościuszki 8A na II piętrze.

Renata Wiśniewska
fizjoterapeutka dziecięca
Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich „Działamy Lokalnie”

Poprzedni artykułEdukacja na mokro
Następny artykułPanie plus zarabianie
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 53-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od dwóch dekad dzielnie trwa na legionowskim posterunku.

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.