Wakacje. Upragniony czas na odpoczynek, relaks, spędzenie czasu z rodziną. Z daleka od pracy i problemów dnia codziennego. Walizki stoją w przedpokoju, a Ty myślami jesteś już w samochodzie czy samolocie wiozącym Cię na upragniony urlop. Rankiem okazuje się, że masz gorączkę i pierwsze oznaki przeziębienia lub zwyczajnie czujesz się osłabiony. Perspektywa chorowania w czasie urlopu nie napawa raczej radością.

Czy zdarzyła Ci się kiedykolwiek taka sytuacja? Jeżeli tak, prawdopodobnie jest to efekt skumulowanego stresu, którego doświadczyłeś w czasie poprzedzającym urlop. Co to jest stres skumulowany?

Wyobraź sobie, że Twoje zdrowie i energia to zbiornik z wodą. W życiu codziennym są rzeczy, które go napełniają. Są to sen, zdrowe odżywianie, medytacja, stretching, śmiech i inne formy regeneracji. Nazwijmy je „czynnikami uzupełniającymi”. Drugie, to formy aktywności, które pozbawiają Twój zbiornik wody. Nazwijmy je „czynnikami drenującymi”. Są to stres w pracy, problemy w relacjach osobistych, frustracja, gdy z powodu korka na ulicach nie zdążasz na spotkanie. Do tej grupy należą również nowe obowiązki związane z awansem, bieganie, czy podnoszenie ciężarów. Czynniki drenujące, jak widzisz, nie są tylko negatywne. Żeby rozwijać się i mieć satysfakcjonujące życie, potrzebujemy nowych wyzwań, możliwości uczenia nowych rzeczy czy przebiegnięcia dodatkowego kilometra.

Sytuacja, którą opisałam powyżej, ma miejsce gdy ilość czynników drenujących jest większa niż ilość czynników uzupełniających. Wtedy organizm zaczyna nas alarmować. W momencie, gdy pozwalasz, by czynniki drenujące narastały i pozbawiały Twój życiowy zbiornik wody, Twoje ciało zmusza Cię do odpoczynku poprzez urazy lub chorobę. Dzieje się tak, gdy właśnie decydujesz się na urlop. W wielu przypadkach jest on poprzedzony intensywnym i stresującym czasem. Twój organizm-zbiornik nie ma już wody, by móc dalej funkcjonować. Wyjściem w tej sytuacji jest regularne uzupełnianie zbiornika. Wystarczająca ilość snu, czytanie książek, zdrowe jedzenie. Czas spędzony z przyjaciółmi, śmiech, zabawa. Również wszystkie aktywności nastawione na samorozwój, jak treningi rozwoju osobistego, ćwiczenie uważnej obecności (mindfullness), medytacja czy spacer. Jednym słowem, aktywności, które nas regenerują. Pamiętaj, że czas na regenerację nie podlega negocjacjom. Staraj się regularnie poświęcać czas czynnościom, które utrzymają Twój organizm w równowadze pomiędzy wydatkowaniem energii a jej uzupełnianiem. Nie lekceważ oznak zmęczenia i wsłuchaj się w swoje ciało.

Anita Krakowiecka
psychoterapeuta
tel. 608 100 456
http://www.krakowiecka.pl

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.