Boisko ze sztuczną nawierzchnią, zlokalizowane przy legionowskim Stadionie Miejskim, zyska nowe życie. I to dzięki rządowym środkom. W środę (12 grudnia) w Ministerstwie Sportu i Turystyki w Warszawie prezes KZB Legionowo Irena Bogucka podpisała umowę na 706 tys zł dofinansowania, jakie spółka otrzymała z programu Sportowa Polska. Środki, o które legionowski samorząd i zarządzająca bazą sportową spółka starali się od marca tego roku, zostaną przeznaczone na modernizację boiska.

Spółka KZB Legionowo wraz z władzami miasta od lat planowały przebudowę boiska, które powstało w 2007 roku. Pierwszy wniosek w tej sprawie złożono już w 2017 roku, wówczas do Programu rozwoju ponadlokalnej infrastruktury sportowej – pilotaż 2017. Lecz dopiero we wrześniu 2018 roku udało się otrzymać dofinansowanie. – Wniosek dotyczył modernizacji boiska o trawie syntetycznej, które jest bardzo uczęszczane nie tylko przez najmłodszych, ale także dorosłych mieszkańców. Nawierzchnia zużyła się przez te lata i cieszy mnie bardzo, że udało nam się wywalczyć dofinansowanie ze środków zewnętrznych – mówi Irena Bogucka, prezes KZB Legionowo. Przypominając, że całkiem niedawno, dzięki doskonałej współpracy z doświadczonymi w pozyskiwaniu funduszy pracownikami Urzędu Miasta Legionowo, spółka otrzymała aż 3,5 mln zł dofinansowania do budowy basenu na osiedlu Piaski.

Coraz więcej legionowskich dzieci, młodzieży, ale i dorosłych korzysta z zarządzanych przez KZB Legionowo obiektów sportowych. Chętnych jest tak wielu, że obiekty ledwo wytrzymują obłożenie. Boisko ze sztuczną, granulatową nawierzchnią mocno się zużyło i korzystanie z niego staje się coraz bardziej problematyczne. Wieloletnia eksploatacja znacznie wpłynęła na nawierzchnię oraz górną warstwę podbudowy. Sztuczna trawa się wyeksploatowała, uległa zużyciu, przez co jej włókna stały się poprzełamywane i pozaginane. Odłamki trawy syntetycznej zmieszały się z materiałem wypełniającym nawierzchnię, tworząc dodatkową warstwę, która utrudnia odprowadzanie wody. Nawierzchnia straciła elastyczność i drożność.

Jak zapowiada prezes spółki KZB Legionowo, modernizacja boiska korzystnie wpłynie na upowszechnianie kultury fizycznej i sportu wśród legionowskich dzieci i młodzieży. – Dzięki wymianie nawierzchni wszyscy zainteresowani będą mieli bezpieczny i wygodny dostęp do infrastruktury sportowej – mówi Irena Bogucka.

W ramach przedmiotowej inwestycji zaplanowano demontaż wraz z utylizacją zużytej nawierzchni, uzupełnienie oraz wyrównanie płyty wierzchniej boiska, niwelację płyty, montaż maty amortyzującej, a później nowej trawy syntetycznej.

Spółka KZB Legionowo ogłosiła już przetarg na realizację tej inwestycji. Termin składania ofert został przedłużony do 18 grudnia 2018 r.

AnKa