fot. UM Legionowo

To kolejne dwa projekty przygotowane w legionowskim ratuszu z myślą o środowisku osób niepełnosprawnych. I kolejne, na które udało się pozyskać dofinansowanie ze środków zewnętrznych. W tym przypadku pochodzących z Funduszu Solidarnościowego, prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Łącznie w miejskich projektach będzie mogło wziąć udział trzydziestu uczestników. – Pierwszy z programów to „Opieka wytchnieniowa”, edycja 2021. Dzięki dofinansowaniu w wysokości 126 tysięcy złotych poprowadzą go wspólnie Urząd Miasta Legionowo oraz legionowski Ośrodek Pomocy Społecznej. W ramach tego projektu powstanie miejsce opieki wytchnieniowej, które będzie miało na celu wspomaganie rodzin oraz opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez zapewnienie czasowego zastępstwa w trakcie pobytu dziennego – informuje Rafał Florczyk z Urzędu Miasta w Legionowie. Drugi z programów nosi nazwę „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” i za blisko ćwierć miliona złotych zrealizuje go legionowski ratusz. – Dzięki temu projektowi osoby z niepełnosprawnościami otrzymają pomoc asystentów w czynnościach dnia codziennego, takich jak wyjście po zakupy, pomoc w załatwieniu spraw urzędowych lub wyjście do placówek kultury. A także w czynnościach podejmowanych w ramach obowiązków domowych – dodaje urzędnik.

Zdaniem Wojtka Kowalczyka, aktywnie działającego na rzecz lokalnego środowiska osób niepełnosprawnych, dwa miejskie projekty bardzo mu się przysłużą. – Osoby niepełnosprawne, dorosłe, jak i dzieci, będą miały osobę, która pomoże im wyjść na zakupy, pomoże im w domu lub w wyjściach kulturalnych. A z drugiej strony, dotychczasowi opiekunowie tych osób, rodzice, w czasie, gdy będą potrzebowali pójść np. do szpitala, będą czuli się bezpiecznie ze świadomością, że ich podopieczny – senior albo osoba niepełnosprawna, znajduje się pod dobrą opieką – mówi legionowianin. Krótko mówiąc, same korzyści. – Na pewno te projekty odmienią życie i sprawią, że osoby niepełnosprawne będą się czuły pełnoprawnymi obywatelami; będą czuć, że są potrzebne, że mogą żyć i się rozwijać. I mogą być szczęśliwe każdego dnia – uważa Wojtek.

Jeśli chodzi o stronę formalną, akces od obu programów wymaga minimum formalności. – Na stronach internetowych Urzędu Miasta Legionowo oraz Ośrodka Pomocy Społecznej zostaną zamieszczone informacje o naborze. Będzie on otwarty, tak więc zainteresowani mieszkańcy będą mogli zgłosić tam swój udział – mówi Rafał Florczyk.

Dwa miejskie projekty uzupełniają przygotowywaną właśnie w ratuszu sztandarową inwestycję kierowaną do osób niepełnosprawnych. Budynek z mieszkaniami chronionymi, który powstanie na osiedlu Jagiellońska, ma stanowić pomoc dla tych z nich, które są w stanie nauczyć się samodzielnego życia. – Czyli kompleksowo, na wszystkich płaszczyznach, Legionowo zamierza dbać o życie osób niepełnosprawnych, o to, by mogły się rozwijać i by czuły się wolne i szczęśliwe. Bo właśnie to jest bardzo ważne, żeby każdy człowiek czuł się szczęśliwy – podkreśla Wojtek Kowalczyk. Warto na co dzień o tym pamiętać. I uczyć się od niego dostrzegać w życiu nie tylko cienie.

Poprzedni artykułMiała przebiegane!
Następny artykułTragiczna czołówka
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 53-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od dwóch dekad dzielnie trwa na legionowskim posterunku.