„Nie sądźmy się” to nazwa projektu realizowanego w ramach skierowanej do uczniów i studentów Ogólnopolskiej Olimpiady Społecznej „Zwolnieni z Teorii”. Celem przedsięwzięcia jest rozwój praktycznych umiejętności uczestników. W ramach projektu 27 stycznia w legionowskim ratuszu odbyły się wykłady dotyczące alternatywnych sposobów rozwiązywania konfliktów.

Dyskusja o mediacjach, negocjacjach, wreszcie odgrywanie scenek i praca w grupach – wszystko to sprawiło, że uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 i Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Legionowie nie mogli tego dnia się nudzić. Wykłady poprowadził zespół projektowy (Jakub Malinowski, Aleksandra Świerczewska, Wojciech Laskowski i Aleksandra Kowalska), wspierany przez zawodowego mediatora z Polskiego Centrum Mediacji Annę Wawrzyńską. Uczniowie mieli wyjątkową okazję uzyskać praktyczne porady z zakresu spraw sądowych i mediacyjnych.
Wykłady były pierwszą częścią projektu. Na drugi etap składają się dwie debaty przeprowadzone 8 lutego na UKSW i 9 lutego w Ministerstwie Sprawiedliwości. Projekt jest realizowany we współpracy z ZSO nr 2 w Legionowie, Młodzieżową Radą Miasta Legionowo, Miejskim Ośrodkiem Kultury w Legionowie oraz Polskim Centrum Mediacji. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęło Ministerstwo Sprawiedliwości.
„Zwolnieni z Teorii” to ogólnopolska olimpiada skierowana do studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Przedsięwzięcie ma inspirować młodzież do aktywności społecznej.

Katarzyna Gębal

fot.: arch. pryw.