Polska policja, we współpracy z obywatelami tworzy Krajową Mapę Zagrożeń. Dzięki niej, każdy może przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwa w kraju, swojej miejscowości, a nawet na osiedlu. Dzięki tej internetowej platformie będzie możliwe kontrolowanie i zgłaszanie wszelkich wykroczeń i zagrożeń, których jesteśmy świadkami.

Krajowa Mapa Zagrożeń jest narzędziem, którego głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców. Na stronie Komendy Stołecznej Policji znajduje się odnośnik do strony, na której w bardzo prosty i intuicyjny sposób można zgłaszać wszelkie wykroczenia czy zagrożenia.

Informacje zawarte na mapie opierają się na trzech filarach: informacje z policyjnych systemów informatycznych, części interaktywnej z bezpośrednim udziałem mieszkańców, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych oraz te, uzyskane od obywateli za pomocą samej platformy. Dzięki takim zgłoszeniom, policja może dużo sprawniej i skuteczniej weryfikować pozyskane dane, a w przypadku potwierdzenia uzyskanej informacji, pełnić w tych wskazanych miejscach patrole i rozwiązywać powstałe problemy.

A zgłaszać można m.in. przestępstwa najbardziej uciążliwe społecznie: kradzieże, włamania, rozboje, uszkodzenie mienia, wymuszanie, bójki, pobicia, uszczerbki na zdrowiu, wszelkiego rodzaju oszustwa, przestępstwa na tle seksualnym, przestępstwa narkotykowe, przestępczość nieletnich, a nawet przestępstwa gospodarcze i utrudnienia w ruchu drogowym czy wypadki.

W trakcie tworzenia mapy zagrożeń, na terenie całego kraju przeprowadzono ponad 11 tysięcy spotkań, podczas których ponad 217 tys. mieszkańców mogło zgłosić swoje uwagi, opinie, potrzeby i zagrożenia, jakie występują w ich okolicy.

Póki co, mapa funkcjonuje w wersji pilotażowej i obejmuje teren garnizonu stołecznego Warszawy, Podlasia i Pomorza. Pełna wersja programu obejmie cały kraj. Należy jednak pamiętać jedną bardzo ważną rzecz – Krajowa Mapa Zagrożeń nie jest miejscem do zgłaszania pilnych interwencji policji. W takich przypadkach należy niezwłocznie kontaktować się pod nr 997 albo 112. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywołuję odpowiednią reakcję policji, dlatego trzeba też pamiętać, aby używać jej odpowiedzialnie i z głową.

Więcej informacji na temat funkcjonowania Mapy Zagrożeń na terenie powiatu legionowskiego można znaleźć na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Legionowie.

Klaudia Leszczyńska