Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. W. Wolskiego w Serocku, w środę (2 marca) po raz drugi zorganizował Dzień Zawodowca, czyli prezentację szkoły i zawodów, jakie można w niej zdobyć.

A te zawody to: technik żywienia, hotelarstwa, logistyk  a także technik eksploatacji portów i terminali lotniczych. Na wydarzenie zaproszono 11 gimnazjów z terenu powiatu legionowskiego i sąsiednich, w tym gimnazjum nr 4, 6 i szkoła specjalna z Legionowa, gimnazjum z Serocka, Wieliszewa, Woli, Winnicy, Dzierżenina, Nowego Dworu Mazowieckiego i Twierdzy Modlin. – Po raz drugi uczniowie naszej szkoły w Serocku w bardzo niekonwencjonalny, ale zarazem ciekawy sposób, promują własną szkołę i zachęcają gimnazjalistów, którzy, mam nadzieje, kiedyś również z naszej oferty edukacyjnej skorzystają, do tego, żeby do szkoły wstąpili i zobaczyli jakich zawodów mogą się nauczyć w naszej placówce i jak pracują jej uczniowie – powiedział Robert Wróbel, legionowski starosta.

Za pomocą skeczy, krótkich wystąpień czy piosenek, uczniowie chcieli pokazać, że szkolnictwo zawodowe nie wiąże się tylko z ciężką pracą, ale ma też wiele towarzyszących mu atrakcyjnych walorów. Oprócz tego w programie imprezy było również zwiedzanie szkoły oraz słodka niespodzianka, przygotowana przez uczniów  Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. – Myślę, że to wspaniała inicjatywa, gdyż uczniowie szkół gimnazjalnych na własne oczy mogą zobaczyć, mogą poczuć wręcz, skorzystać z tych urządzeń, którymi w przyszłym życiu będą mogli się posługiwać. Tak więc jest to na pewno atrakcyjne i wartościowe doświadczenie dla młodego ucznia i na pewno bardzo pomocne przy wyborze dalszych kroków edukacyjnych – powiedział Michał Kobrzyński, członek zarządu powiatu legionowskiego.

Warto też wspomnieć, że serocki PZSP stale współpracuje z Wyższą Szkołą Logistyki w Poznaniu, mazowieckim portem lotniczym Warszawa Modlin oraz z siecią restauracji i hoteli znajdujących się na terenie miasta i gminy Serock. – W zawodach, których uczymy w naszej szkole mamy bardzo atrakcyjne miejsca praktyk, które od razu, na dzień dobry pokazują uczniowi, ze nauka w danym zawodzie to nie tylko teoria, ale również praktyczna nauka zawodu. Pokazuje nam to rzeczywiste warunki pracy – powiedziała Maria Beata Leszczyńska, dyrektor szkoły.

A dzień Zawodowca miał przede wszystkim pokazać, że praca w prezentowanych zawodach może być ciekawa, zabawna, rozwijająca i dająca bardzo dużo satysfakcji.