Każdy, kto w ubiegłym roku osiągnął jakiś przychód, prędzej czy później będzie musiał się z niego rozliczyć. Generalne zasady składania zeznań podatkowych nie uległy zmianie. Diabeł, choć w tym przypadku należałoby rzec: anioł, tkwi w szczegółach. Fiskus wykonał bowiem ukłon w stronę wielu rodaków i zmienił przepisy dotyczące ulgi prorodzinnej.

Do niedawna można ją było wykorzystywać tylko do kwoty zapłaconego podatku. – Natomiast od 1 stycznia tego roku podatnicy, którym przysługuje ulga prorodzinna w wysokości wyższej, niż kwota zapłaconego podatku, mają możliwość odzyskania jej w pełnej wysokości. Warunkiem jest złożenie łącznie z formularzami PIT-36 bądź PIT-37 załącznika PIT/UZ – mówi Elżbieta Duszyc, p.o. dyr. Urzędu Skarbowego w Legionowie.

Jeśli się go spełni, ulgę da się wykorzystać do wysokości składek wpłaconych na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Dla niektórych rodzin może to oznaczać nawet kilka dodatkowych tysięcy złotych w skali roku. Warto się po ten szczodry podarunek schylić. – Innym pozytywnym krokiem krokiem Ministerstwa Finansów w stosunku do rodzin wielodzietnych jest przyspieszenie zwrotu nadpłaconego podatku dla rodzin, które posiadają Kartę Dużej Rodziny. Warunkiem skorzystania z tej preferencji jest wysłanie zeznania drogą elektroniczną – zaznacza urzędniczka. Wtedy nadpłacony podatek fiskus zwróci najpóźniej po miesiącu.

To nie koniec anonsowanych przez Ministerstwo Finansów nowości. Od 15 marca, z myślą o użytkownikach internetu, uruchomi ono usługę wstępnego wypełniania formularzy PIT. – Podatnicy, którzy do tego czasu nie złożą zeznania rocznego, będą mogli wejść na stronę MF w zakładkę „e-deklaracje” i wykorzystując swoje dane autoryzujące, czyli imię i nazwisko, datę urodzenia, numer pesel i kwotę przychodu z roku ubiegłego, wejść na wstępnie wypełnione swoje zeznanie podatkowe – informuje Elżbieta Duszyc. Jeżeli płatnik nie korzysta z żadnych ulg i preferencji, pozostanie mu tylko jednym kliknięciem ów dokument zaakceptować. Chwilę później drogą elektroniczną trafi on do właściwego urzędu skarbowego. Omijając kolejkę podatników, którzy na ostatnią chwilę swoje PIT-y będą tam składać osobiście.