Aktywnych użytkowników Internetu, także wśród seniorów, systematycznie w Polsce przybywa. Rośnie też liczba osób, które za pośrednictwem sieci załatwiają szereg formalności. To z myślą o nich resort finansów wprowadził i wciąż rozwija ofertę funkcjonalności dostępnych poprzez zakładkę e-Urząd Skarbowy.

Jak zapewniają urzędnicy, dla podatników oznacza ona same plusy. – Aby skorzystać z tej usługi, wystarczy zalogować się przez profili zaufany, aplikacje e-Obywatel, e-Dowód, bankowość elektroniczną lub poprzez dane podatkowe. W e-Urzędzie Skarbowym znajdują się takie usługi jak Twój e-PIT, czyli zeznania podatkowe PIT-28, PIT-36, PIT-37 i PIT-38, e-mikrofirma, czyli bezpłatna aplikacja do generowania i wysyłania plików JPK. Możemy też sprawdzić tam wykaz mandatów karnych, płatności online, akty notarialne, zwroty podatków, historię deklaracji, pełnomocnictwa, a także złożyć dokumenty – wylicza Irmina Kociszewska z Urzędu Skarbowego w Legionowie.

Wachlarz usług jest zatem bardzo szeroki. Warto też wyrazić zgodę na elektroniczne doręczanie wiadomości na konto w aplikacji e-Urząd Skarbowy. Pozwala to podatnikowi – zawiadomionemu esemesem lub mejlem – odebrać korespondencję w dogodnym miejscu i czasie, a zarazem sprawnie komunikować się z urzędem. Ponadto w połowie listopada wirtualny fiskus wprowadził następną usługę: e-deklaracje. Udostępniono w niej osiem rodzajów formularzy, w kategoriach „podatek od czynności cywilno-prawnych”, „podatek od spadków i darowizn” oraz „zgłoszenia identyfikacyjne i aktualizacyjne”. Z czasem mają się tam pojawiać kolejne kategorie deklaracji podatkowych. – Składając e-formularz za pośrednictwem konta w e-Urzędzie Skarbowym, zostanie on wstępnie uzupełniony danymi identyfikacyjnymi użytkownika, zapisze się użytkownikowi i dostępne będzie pobranie urzędowego potwierdzenia odbioru UPO. Możliwe też będzie sporządzenie korekty takiego formularza. Ponadto usługa daje pełnomocnikom możliwość składania formularzy w imieniu mocodawców. Wszystkie złożone za pośrednictwem serwisu deklaracje, zeznania, oświadczenia, zgłoszenia, zawiadomienia i wnioski zgodnie z nowymi przepisami nie będą wymagały dodatkowego podpisu. W ramach serwisu e-Urząd Skarbowy składanie formularzy podatkowych w wersji elektronicznej jest możliwe dla zalogowanych użytkowników konta osoby fizycznej, a w kolejnych wydaniach planujemy udostępnienie jej również na koncie organizacji – zapowiada urzędniczka.

Na koniec warto wspomnieć o Krajowym System E-faktur, czyli platformie do wystawiania i otrzymywania ich drogą elektroniczną. Można z niej korzystać od 1 stycznia 2022 r., poznając zarazem system, który będzie obowiązkowy od 1 lipca przyszłego roku. – Od tego dnia czynni podatnicy podatnicy VAT będą wystawiać e-faktury wyłącznie w KSEF. Faktury ustrukturyzowane będą podstawową formą dokumentowania transakcji gospodarczych. Dlatego już teraz warto poznać nowe zasady wystawiania e-faktur i przetestować bezpłatne narzędzia KSEF – zachęca Irmina Kociszewska. Chcąc to podatnikom ułatwić, fiskus przygotował cykl webinariów, pozwalających ich uczestnikom lepiej poznać nowy system. Niezbędne informacje są też dostępne w sieci, m.in. na stronie resortu finansów.

Poprzedni artykułGwałciciel zatrzymany
Następny artykułKupowanie na kupę
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 53-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od dwóch dekad dzielnie trwa na legionowskim posterunku.