Cellulit (lipodystrofia) to nic innego jak patologiczne zmiany w podskórnej tkance tłuszczowej, które powstają na skutek złej diety, braku ruchu, uwarunkowań genetycznych ale także negatywny wpływ ma palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu.
Cellulit najczęściej dotyka kobiet, zarówno tych szczupłych jak i tych borykających się
z wagą, gdyż żeńskie hormony – estrogeny – sprzyjają powstawaniu tzw. „ pomarańczowej skórki”

 

Co możesz robić by nie mieć cellulitu:

 

 1. Pij wodę – bowiem ułatwia wypłukiwanie toksyn z organizmu, dzienne spożycie wody to minimum 1,5 l. Warto sięgać po wodę mineralną niegazowaną.

 2. Sięgnij po zieloną i czerwoną herbatę, ponieważ przyspieszają przemianę materii ale również są źródłem antyoksydantów, czyli związków, które w organizmie człowieka neutralizują wolne rodniki odpowiedzialne między innymi za starzenie się komórek

 3. Jedz często ale mniejsze posiłki, najlepiej 5 razy dziennie o stałych godzinach. Pobudzasz przez to metabolizm a Twój organizm nie musi oszczędzać energii czyli nie tworzy zapasów w postaci tkanki tłuszczowej.

 4. Jedz warzywa i owoce gdyż jest to rewelacyjne źródło łatwo przyswajalnych witamin i mikroelementów, są niskokaloryczne ale dzięki błonnikowi po ich spożyciu długo będziesz odczuwać uczucie sytości.

 5. Wybieraj chude mięso, gdyż zawiera znacznie mniej tłuszczy nasyconych, bogate jest w L-karnitynę, która zwiększa zużywanie przez organizm kwasów tłuszczowych jako źródła energii a przez co spala się więcej tkanki tłuszczowej.

 6. Sięgaj po produkty, które są źródłem potasu (ziemniaki, pomidory, rośliny strączkowe, banany, melon, kiełki, brokuł, boćwina, brukselka, pełne ziarna, kasza gryczana), ma on działanie przeciwobrzękowe – zapobiega zatrzymywaniu wody
  w organizmie.

 7. Wybieraj produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega–3, substancje te przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej, poprawiają krążenie krwi, zwiększają nawilżenie skóry oraz ją ujędrniają. Sięgaj zatem po tłuste ryby morskie, orzechy (nie solone), pestki i nasiona, nierafinowane oleje roślinne (rzepakowy, lniany, oliwę
  z oliwek), miękkie margaryny.

 8. Ogranicz spożycie soli gdyż zatrzymuje ona wodę w organizmie i tym samym powoduje obrzęki oraz utrudnia usuwania toksyn. Zamiast soli wybieraj zioła: rozmaryn, bazylia, oregano lub sól ziołową

 9. Nie jedz słodyczy i produktów typu fast food, są to produkty wysokokaloryczne ale o małej wartości odżywczej. Często są źródłem szkodliwych substancji. Zarówno nadmiar tłuszczu i cukrów prostych przekształca się w tkankę tłuszczową.