Jesienią Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie wraz z Fundacją Orange rozpoczyna projekt „Akcja e-motywacja”. To cykl interaktywnych spotkań ze znanymi osobami w sile wieku, które chcą przekazać swój sposób na życie, zarazić pozytywną energią i zachęcić do działania. 

– Do udziału w nowej inicjatywie zapraszamy przede wszystkim osoby po 50 roku życia, ale nie tylko. Czekamy na wszystkich aktywnych, chcących spędzić inspirująco czas  – mówi Tomasz Talarski, dyrektor miejskiej biblioteki.– Co ważne, spotkania są bezpłatne. Mamy więc nadzieję, że pozwoli to wziąć udział w akcji jak największej liczbie osób – dodaje. Organizatorzy zaplanowali 6 spotkań – po dwa w miesiącu – przy kawie i w inspirującej atmosferze. Wszyscy chętni będą mogli przyjść do biblioteki głównej przy ul. Broniewskiego 7 lub do Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” przy ul. Jagiellońskiej 71. Dyrekcja DPS współpracuje bowiem przy tym projekcie z biblioteką, po to aby zapewnić mieszkańcom domu możliwość zetknięcia się – prawie na żywo – z inspirującymi ludźmi. Uczestnicy transmitowanych przez bibliotekę spotkań online będą mieli możliwość zadania pytania gościom transmisji i rozmowy o pomysłach na aktywność w sile wieku.

Gościem pierwszego spotkania online, które odbyło się 11 października, była Emilia Krakowska. Aktorka opowiadała między innymi o przewadze działania w grupie nad samodzielną aktywnością. – To było niezwykle inspirujące – mówi Lidia Maj, uczestniczka spotkania – Pani Krakowska zrobiła na mnie ogromne wrażenie: żywotna, elokwentna. Jak pójdę na emeryturę, też będę szukała grupy, w której będę mogła nadal aktywnie działać – zapewnia. Pozostali uczestnicy podkreślali również, że ogromną wartością była dla nich możliwość spotkania i rozmowy z innymi ludźmi.

Bibliotekarze mają nadzieję, że takie spotkania przyczynią się do nawiązania nowych znajomości pośród seniorów oraz powstania oddolnych inicjatyw. Zapewnią także sposób na aktywniejsze spędzenie czasu wolnego. Następna odsłona „Akcji e-motywacji” już 22 października o godzinie 11.00. Drugim wirtualnym gościem biblioteki i „Kombatanta” będzie Krystyna Kofta.