Jeśli wierzyć badaniom przeprowadzonym ostatnio w Legionowie w ramach kampanii „Ciśnienie na Życie”, a na podstawie ich wyników wnioskować o zdrowiu mieszkańców, jest kiepsko. W piersiach większości z nich biją bowiem serca o „przebiegu” sporo większym niż wskazywałaby na to data urodzenia.

W dużym, specjalistycznym busie, czyli mobilnym centrum kampanii „Ciśnienie na Życie”, który w ostatnich dniach odwiedził Legionowo, przebadało się sporo, bo 414 osób. Mogły one tam bezpłatnie zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi, sprawdzić poziom cholesterolu, przede wszystkim zaś, dzięki zastosowaniu innowacyjnej aplikacji, zbadać wiek swojego serca. Wyniki są tyleż ciekawe, co niepokojące.

Po ich analizie okazało się, że aż u 65 proc. przebadanych pacjentów stan serca wskazuje na wiek średnio o 14 lat wyższy od wieku metrykalnego. Taka diagnoza, jakkolwiek postawiona przez bezduszną maszynę, a nie doświadczonego kardiologa, nie może napawać optymizmem. Dlatego warto wziąć ją pod uwagę i zastanowić się, co zrobić, aby proces przyspieszonego starzenia się serca zatrzymać bądź nawet odwrócić.

Więcej informacji na temat kampanii „Ciśnienie na Życie” można znaleźć na stronie www.cisnienienazycie.pl.