Dla miłośników Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mogło to być małe zaskoczenie. Bo choć tegoroczny finał zaplanowano na 12 stycznia, w mieście rozbrzmiała ona tydzień wcześniej. Na pomysł charytatywnej „uwertury” wpadli uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Legionowie.

– Chciałyśmy zorganizować coś, czego jeszcze nie było w naszej szkole. Wyszło akurat tak, że to będzie impreza zamknięta. No i to nam się udało – mówi Dominika Czajka. – Zamiast finału można zorganizować tylko imprezę zamkniętą. Wszystkie pieniądze, które w jej trakcie zdobędziemy, będą przekazane 12 stycznia. Nie możemy zrobić tego wcześniej, dlatego taka nazwa: impreza zamknięta – dodaje Justyna Adamska.

Dotychczas wolontariusze z „dwójki” działali zwykle we własnej szkole. Decyzja o przenosinach do ratusza zapadła w dużej mierze z konieczności. W końcu gdy ma się do czynienia z orkiestrą, trzeba zadbać o jej dobre brzmienie. – Nie było innego wyjścia, ponieważ większość zespołów wolała grać w sali widowiskowej. Mieliśmy do wyboru także zrobienie imprezy w dniu finału w naszej sali gimnastycznej, ale tam są i pogłosy, i słabo słychać, i atmosfera trochę nie ta. W związku z tym doszliśmy do wniosku, że te plusy sali widowiskowej przeważyły i gramy tydzień wcześniej – mówi Ewa Konarzewska, opiekunka wolontariatu z ZSO nr 2 w Legionowie.

Na placu boju o złotówki stanęło siedmiu wykonawców. Pomijając widowiskowe preludium skrzypaczki Nikoli Rosy, obcojęzyczne nazwy kapel – Venflon, Steel Habit, Neshorn, The Unicorns, Morgarath i The White Fever – wskazywały na to, że o pieniądze walczyć będą bardzo ciężko. I rzeczywiście, gitarowe przestery oraz zachrypnięte głosy wokalistów pobudzały ofiarność darczyńców całą masą decybeli. Uczestników sobotniej imprezy kuszono oczywiście nie tylko muzyką. – Mamy tu jeszcze kawiarenkę oferującą pyszne domowe ciasta, loterię oraz sklepik z gadżetami WOŚP-u – wylicza Justyna Adamska.

Po podsumowaniu pieniędzy okazało się, że do orkiestrowych puszek wpadło tego popołudnia 1359,13 zł. W tym roku zostaną one przeznaczone na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów.