Lipiec w legionowskim Muzeum Historycznym stoi pod znakiem akcji Lato w Mieście. Przez pierwsze dwa tygodnie wakacji zajęcia odbywały się w willi Bratki, a w drugiej połowie miesiąca przeniosą się do filii na osiedlu Piaski. Zajęcia na Mickiewicza były poświęcone legionowskiemu przemysłowi. Oczywiście z dobrą zabawą w tle. 

– Ten temat zaczęliśmy już w Noc Muzeów. Realizujemy bowiem projekt związany z programem „Patriotyzm jutra”, który prowadzi Muzeum Historii Polski. W trakcie trwania akcji Lato w Muzeum, każdy dzień jest w zasadzie poświęcony czemuś innemu – mówi Aleksandra Jakóbczyk-Gola, kierownik Działu Edukacji i Projektów Muzeum Historycznego w Legionowie.

Były więc zajęcia poświęcone fabryce motocykli Podkowa, fabryce balonów, guzików oraz hucie szkła i ogólnie historii szklarstwa. Każde kolejne spotkanie rozpoczynało się od krótkiej prezentacji historycznej, a później dzieci mogły między innymi zrobić guzik, witraż, balon, czy też pomalować butelkę lub szklankę.

 Dla uczestników akcji pracownicy muzeum przygotowali również warsztaty, na których przedstawiano historyczne techniki fotograficzne. Na zajęciach, na których się zjawiliśmy, dzieci poznawały właściwości papieru światłoczułego i wywoływały na nim negatywy zdjęć. – Następnie będziemy bawić się w heliografię, czyli będziemy wywoływać  owoce i liście na papierze światłoczułym i wreszcie poznamy technikę Brąz van Dyke, związaną z chemicznym odtwarzaniem brązu. To są takie początki sepii – mówi Aleksandra Jakóbczyk-Gola. Na warsztatach dzieci poznały tez technikę albuminy i mokrego kolodionu.

Jak się okazało, taka tematyka i forma zajęć były przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. – Bardzo mi się tu podoba. Interesuję się historią i chciałbym być archeologiem. Tutaj właśnie dużo mówimy o takich rzeczach – mówi Aleksandra Orłowska. – Na te zajęcia wysłała mnie mama. Nie chciała, żebym siedział w domu, bo na razie jeszcze nigdzie nie wyjeżdżamy. Przyszliśmy tu więc i nam się spodobało – mówi Filip Gabrysiak. Spodobać będzie się mogło też to, co od 15 lipca pracownicy muzeum przygotowali w filii Piaski. Wakacje będą tam przebiegały na wojskowo. Dzieci będą się mogły dowiedzieć trochę o korespondentach wojennych, sanitariuszach polowych oraz wysłuchać gawęd o broni i mundurze.

Wszystko to od poniedziałku od piątku w godzinach 10.00 – 13.00.