O tym, że na terenie Nieporętu mógł się znajdować dwór myśliwski polskiego króla Jana Kazimierza wiadomo od dawna. Stał on na terenie zajmowanym dzisiaj przez nieporęcką Szkołę Podstawową. Teraz więc w związku z planami wybudowania nowej sali gimnastycznej, trzeba było przeprowadzić tam badania archeologicznych.

Wykopaliska na zlecenie Urzędu Gminy w Nieporęcie prowadzi Pracownia Archeologiczna i Archeobotaniczna ze Skulska. Wstępne wyniki prowadzonych przez nich badań mogą sporo namieszać w historii powiatu legionowskiego.

Jak bowiem twierdzi Arkadiusz Wiktor, znajdywane podczas prac archeologicznych fragmenty murów mogą być datowane na okres dużo wcześniejszy niż XVII wiek i pochodzą najprawdopodobniej z późnego średniowiecza. W trakcie wykopalisk znaleziono też ponad tysiąc fragmentów naczyń ceramicznych pochodzących ze średniowiecza i epoki nowożytnej oraz ponad sto fragmentów kafli piecowych.

 

Mury odkryte podczas prac archeologiczny zostaną teraz zabezpieczone, przykryte specjalnymi materiałami i zasypane. Rozbiórka starej sali, która będzie poprzedzała budowę nowej, będzie prowadzona pod nadzorem archeologicznym. Po jej zakończeniu Wojewódzki Konserwator Zabytków zadecyduje, czy pod ziemią znajdują się relikty warte zachowania i wyeksponowania.