Odpowiedzialność, jak wiadomo, może przybierać rozmaitą postać. I różny też można mieć do niej stosunek. W powiecie legionowskim jest ona w każdym razie ceniona, czego dowodzi konkurs pod nazwą „Odpowiedzialni społecznie”, stanowiący wspólną inicjatywę Starosty Legionowskiego oraz Powiatowego Centrum Integracji Społecznej w Legionowie.

Pod koniec stycznia, na sesji powiatowych samorządowców, oficjalnie ogłoszono wyniki i nagrodzono laureatów jego siódmej edycji. – Konkurs ma na celu promowanie idei odpowiedzialności społecznej, pokazywanie dobrych praktyk, które realizują firmy, instytucje i pracownicy z terenu powiatu. Chcemy poprzez to szerzyć wartości związane z odpowiedzialnością społeczną nie tylko w biznesie, ale w każdej dziedzinie życia – tłumaczy Dorota Wróbel-Górecka, dyr. Powiatowego Centrum Integracji Społecznej.

W tym roku, oprócz wręczenia aktów nadania tytułu „Odpowiedzialny społecznie” w kategoriach: pracownik, przedsiębiorca oraz instytucja, doszła jedna całkiem nowa – osobowość. Utworzona z myślą o ludziach, którzy od wielu lat poprzez swoją działalność wcielają w życie idee promowane przez powiatowy konkurs. Jej pierwszymi laureatami zostali wieloletnia dyrektorka przedszkola nr 12 w Legionowie Grażyna Chojnowska, artystka Barbara Retmaniak oraz ksiądz Grzegorz Kucharski. Pracownikiem roku kapituła wybrała zaś nauczycielkę Beatę Narel. W kategorii Przedsiębiorca Odpowiedzialny Społecznie nagrodzono legionowską firmę – LOPI Anuszkiewicz i Trzecińscy, wyróżnienia otrzymali natomiast spółka Naszsenior.pl oraz Bar Mleczny Gruba Kaśka. – To podziękowanie od mieszkańców za pracę i zaangażowanie w akcje społeczne, charytatywne, ale nie tylko, bo też za pomoc w szkołach, w różnych instytucjach i pracę z wieloma ludźmi w naszym mieście. Czuję się nim podbudowany i naładowany nową energią do pracy w następnych latach – przyznaje Michał Margis, szef Grubej Kaśki. A twórca firmy Naszsenior.pl, legionowski przedsiębiorca oraz twórca mozaik i witraży, dodaje: – Nasz Senior jest firmą, która współpracuje w charakterze charytatywnym przy projektach związanych z aktywizacją osób starszych i niepełnosprawnych. Realizujemy wiele projektów mających na celu zmobilizowanie często zagubionych, samotnych osób. Spędzają one z nami bardzo dużo czasu, są prawdziwie szczęśliwe i co najważniejsze, czują się potrzebne i usatysfakcjonowane – podkreśla Andrzej Bochacz.

Jeśli chodzi o kategorię Instytucja Odpowiedzialna Społecznie, w tym roku tytuł przyznano Fundacji Emanio Arcus, wyróżnienia otrzymały zaś Fundacja eBiznes Club i Fundacja Psyche – Strefa Pozytywnych Myśli. – Ono jest bardzo ważne, żeby budować w naszym powiecie zaufanie między organizacjami pozarządowymi a samorządem. Pozwala to na realizację coraz większych projektów i coraz śmielsze wchodzenie we współpracę z innymi organizacjami – stwierdził na forum rady Krzysztof Bońkowski z Fundacji eBiznes Club. Z organizacjami, no i oczywiście z lokalnymi samorządami, które tego rodzaju aktywność chętnie wspierają. Nie szczędząc często nie tylko dobrego słowa, lecz także grosza.

I organizatorzy powiatowego konkursu, i jego dotychczasowi laureaci co najmniej w jednej podstawowej kwestii są zgodni: było warto. – W trakcie siedmiu edycji konkursu mogliśmy wyróżnić i podziękować podmiotom, które zdecydowały się pokazać, co robią, zgłosić do konkursu i podzielić się z całą lokalną społecznością swoją działalnością – przypomina Dorota Wróbel-Górecka. Działalnością, w której zawsze na pierwszym miejscu są ludzie.

Poprzedni artykułBolesna nieuwaga
Następny artykułNowa „Miejscowa na Weekend”
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 53-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od dwóch dekad dzielnie trwa na legionowskim posterunku.