Zamiast na okrągło mówić o problemach, najlepiej po prostu się nimi zająć. Znajdując czasem, jak w przypadku legionowskiego skrzyżowania ulic Strużańskiej i Polnej, okrągłe rozwiązanie. O budowę tam ronda od lat zabiegała radna wojewódzkiego sejmiku Anna Brzezińska, a teraz wiadomo już, że jej starania nie poszły, czy raczej nie pojechały na marne.

W miniony poniedziałek (11 marca) mazowiecka radna ściągnęła w teren prezydenta Legionowa oraz dyrektora i pracowników Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Głównie po to, aby na miejscu – w myśl powiedzenia „pańskie oko konia tuczy” – omówić przygotowania do inwestycji. – Jesteśmy już w trakcie projektowania, wybraliśmy koncepcję, uwzględniając wszystkie drogi wlotowe i oczekiwania mieszkańców, dotyczące też możliwości bezpiecznego włączenia się do ruchu. Znaleźliśmy rozwiązanie, które poprawi tu płynność ruchu. Będzie bezpieczniej i to jest najważniejsza informacja dla kierowców, ale też pieszych poruszających się wzdłuż drogi wojewódzkiej – uważa Anna Brzezińska.

Odkąd zaczęto planować drugi legionowski tunel, stało się jasne, że tylko rondo na wylocie ulicy Polnej pozwoli w pełni wykorzystać jego komunikacyjny potencjał. – To długo oczekiwana inwestycja, która usprawni komunikację, szczególnie w kontekście nowo oddanego tunelu w ciągu ulic Kwiatowa – Polna, ale która służyć też będzie bezpieczeństwu. Jeżdżę tędy właściwie codziennie i wielokrotnie byłem świadkiem albo wypadków, albo zdarzeń, które się o nie ocierały. Jest tu długi, prosty odcinek, powodujący, że kierowcy mocno się na nim rozpędzają i rondo z jednej strony usprawni ruch, a z drugiej trochę go uspokoi oraz wyciszy. I sprawi, że będzie tutaj bezpiecznie – dodaje prezydent Roman Smogorzewski. Szef mazowieckich drogowców potwierdza: inwestycyjna machina już ruszyła. Na razie jeszcze powoli i bez ustalonej daty finalizacji robót. – Zakończyliśmy ustalenia rozwiązań technicznych, mamy również koncepcję, która mówi, że w tym miejscu zbudujemy rondo z wlotami ze wszystkich dochodzących tu ulic. W tej koncepcji znalazły też swoje rozwiązanie oczekiwania związane z pobliską stacją benzynową. Przystąpiliśmy już do ostatecznego projektowania i jak tylko projekt będzie gotowy, to go wszystkim przedstawimy – deklaruje Grzegorz Obłękowski, dyr. Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie.

Co ciekawe, w przypadku planowanych na Strużańskiej robót okazało się, że nie tylko nieszczęścia, lecz także pozytywne wieści lubią czasem chadzać parami. – Druga dobra informacja dotyczy tworzącej się kilkaset metrów stąd dużej kałuży, z którą próbowaliśmy sobie radzić, lecz nie do końca skutecznie. Udało się jednak dokonać uzgodnień z Wodami Polskimi i ta kałuża, która jest bardzo niebezpieczna, zostanie wkrótce zlikwidowana – zapowiada Roman Smogorzewski. A przewodnicząca sejmikowej Komisji Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu dodaje: – Jesteśmy już po sporządzeniu dokumentacji projektowej, za co niniejszym dziękuję też prezydentowi Legionowa. I już za tydzień ogłaszamy przetarg na odwodnienie ulicy Strużańskiej.

Jak mówią drogowcy, jego wykonywanie na styku z ulicą Wąską potrwa około dwóch-trzech miesięcy i nie powinno kierowcom zbytnio dać się we znaki. Ale już przy budowie wycenianego na kilka milionów złotych ronda bez okresowych utrudnień z pewnością się nie obejdzie. – Tutaj na pewno zastosujemy objazdy. Kiedy już będzie gotowa nowa organizacja ruchu, natychmiast ją mieszkańcom przedstawimy. I tu będą już długoterminowe wyłączenia, tak żeby prowadzić ruch objazdowo bądź wahadłowo, jednym pasem – wtedy, kiedy będą prowadzone roboty ziemne. Jak już będziemy prowadzić je na wierzchu, wtedy zamknięcie będzie dłuższe – uprzedza dyrektor Obłękowski. Póki co, będąc na miejscu, Anna Brzezińska dostrzegła jeszcze inną pilną potrzebę: poprawienia widoczności pobliskiego przejścia dla pieszych. – Będę czynić starania zmierzające do jego doświetlenia, tak aby cały ten odcinek – od zjazdu z drogi krajowej do skrzyżowania z Polną, był komplementarnie poprawiony w zakresie bezpieczeństwa.

Modernizacja części ulicy Strużańskiej plus trwająca aktualnie przebudowa Kwiatowej powinny znacząco usprawnić ruch w tej części miasta. Zarówno samorządowcy, jak i specjaliści od dróg są przekonani, że kierowcy się na tych zmianach nie przejadą.

Poprzedni artykułNaćpane wpadki  
Następny artykułMarny początek
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 53-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od dwóch dekad dzielnie trwa na legionowskim posterunku.