Modernizacja ulicy Pałacowej mieszkańcom osiedla Sobieskiego marzyła się od lat. A swoimi marzeniami, również za pośrednictwem spółdzielczej administracji, chętnie dzielili się oni z władzami miasta. I dobrze, bo samorządowcy – w spełnianiu takich życzeń mając duże doświadczenie – Pałacową się wreszcie zajęli.

W ślad za podpisaną umową, na początku lutego zjawili się tam pracownicy firmy Baz-Bruk z Nasielska, która przeprowadzi kompleksową przebudowę ulicy. Będzie ona kosztowała blisko 1,7 mln zł, z czego ponad milion ratuszowi udało się pozyskać ze źródeł zewnętrznych. – Zależało nam szczególnie na tym, żeby w remoncie uwzględnione było oświetlenie wzdłuż ulicy. Do tego w zeszłym roku, na etapie konsultowania projektu, przeforsowaliśmy odwodnienie. W momencie, kiedy jest robiona nowa nakładka na ulicę, nie chcieliśmy, żeby nastąpiła „powtórka z rozrywki” z ulicy Granicznej, gdzie woda deszczowa została sprowadzona w kierunku wjazdu do położonych tam garaży – zaznacza Monika Osińska-Gołaś, kierowniczka administracji osiedla Sobieskiego.

A zatem wszystko wskazuje na to, że owej „rozrywkowej” powtórki nie będzie. Skoro bowiem sugestie pracowników administracji osiedla zostały przez projektantów uwzględnione, teraz wystarczy tylko ich plany zamienić na rzeczywistość. – W miejscach wjazdów do garaży będą zamontowane specjalne kosze odsączające wodę deszczową, aby uniknąć sytuacji, w której tak naprawdę po każdych, nawet średnich opadach deszczu pojawiają się zastoiny wody. Prace wiążą się z pewnymi utrudnieniami dla mieszkańców. Wiemy, że miejsc parkingowych jest na osiedlu niewiele, a samochodów jest bardzo dużo, stąd też udało się wynegocjować dostęp do terenu za kanałkiem. Jest tam duży, wolny plac, który został przeznaczony na tymczasowy parking dla mieszkańców na czas prowadzenia remontu ulicy Pałacowej – dodaje administratorka.

Skoro już mowa o stanowiskach dla aut, w związku z remontem ulicy pojawił się pomysł dodatkowego zwiększenia ich liczby. Aby dowiedzieć się, co na ten temat sądzą mieszkańcy, administracja zorganizowała w tym celu specjalne plenerowe spotkanie. Oczywiście tam, gdzie nowe miejsca parkingowe miałyby powstać. – Projekt zagospodarowania ulicy i planowanego remontu zakładał stworzenie dodatkowych miejsc parkingowych. Miałyby one powstać na szczytach garaży, na znajdujących się tam zielonych wysepkach. Dlatego spotkaliśmy się z mieszkańcami i zapytaliśmy ich, czy chcieliby takie dodatkowe miejsca tam widzieć? Większość mieszkańców opowiedziała się za tym, żeby takie miejsca parkingowe stworzyć – informuje Monika Osińska-Gołaś.

Zanim one jednak powstaną, użytkownicy ulicy Pałacowej muszą uzbroić się w cierpliwość. Póki co na czas jej remontu wprowadzono tam czasową organizacja ruchu. A pracy budowlańcy mają całkiem sporo. Niezależnie od wykonania odwodnienia i miejsc parkingowych, inwestycja przewiduje też roboty rozbiórkowe, korytowanie drogi, budowę ścieżki pieszo-rowerowej, przebudowę kolizji z sieciami podziemnymi i nadziemnymi, budowę zjazdów do posesji, chodników z kostki betonowej, obsianie poboczy trawą oraz wykonanie poziomego i pionowego oznakowania drogi. Plan zakłada, że zmodernizowaną ulicą Pałacową kierowcy pojadą na początku maja tego roku.

Poprzedni artykułAzoty sp(u)ławione
Następny artykułTyrada na temat: Przesada
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 53-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od dwóch dekad dzielnie trwa na legionowskim posterunku.