W całym kraju niemal każdego dnia policjanci przyjmują zgłoszenia od osób oszukanych przez fałszywych funkcjonariuszy policji, bankowców, czy też krewnych. Przestępcy wykorzystują każdą sposobność, by się wzbogacić. Często żerują na zaufaniu do instytucji publicznych i strachu potencjalnych ofiar przed utratą oszczędności życia. Mundurowi po raz kolejny apelują więc o nieprzekazywanie dzwoniącym do nas obcym osobom pieniędzy, kodów lub haseł.

Oszuści zazwyczaj przedstawiają zmyśloną, dramatyczną historię, której celem jest zawsze wyłudzenie gotówki lub cennych przedmiotów. I tak, podszywając się pod funkcjonariusza policji, informują np. o prowadzeniu tajnej akcji wymierzonej w hakerów. Jednocześnie przekonują rozmówcę, że zgromadzone przez niego w banku oszczędności są zagrożone, a jedyną możliwością zapobieżenia ich utracie jest… przekazanie pieniędzy na przechowanie stróżom prawa. W takiej sytuacji od razu należy się rozłączyć i zgłosić ten fakt pod numery 47 72 48 213 lub 112! Podobnie należy postąpić w przypadku, gdy odbierzemy telefon od osoby podającej się przykładowo za pracownika banku, który informuje o nieuprawnionych transakcjach na naszym rachunku. W celu ich anulowania żąda on od nas podania mu danych logowania do konta. Pamiętajmy, aby nigdy nie przekazywać haseł, kodów i innych informacji dostępowych do naszych kont bankowych!

Innym razem oszust może zadzwonić, podając się za syna, wnuczka lub znajomego, który nagle znalazł się w kryzysowej sytuacji i pilnie potrzebuje pożyczki. Zaznacza, że nie może osobiście odebrać pieniędzy, więc wysyła do naszego mieszkania kolegę. Zdarza się, iż przestępca od razu poleca pozostawienie gotówki we wskazanym miejscu, np. w śmietniku, pod samochodem, a nawet na ogrodzeniu. To pułapka. Każda taka propozycja stanowi próbę oszustwa i należy zgłosić ją policji. – Przestępcy cały czas modyfikują swoje metody, aby zdobyć nasze pieniądze. Ofiarami oszustów padają nie tylko seniorzy, ale też osoby w średnim wieku. Zachowajmy czujność i rozwagę, Pamiętajmy, że przez telefon każdy może podać się za policjanta, pracownika banku lub krewnego. Nie przekazujmy nieznajomym swoich danych osobowych, informacji dostępowych do kont bankowych oraz gotówki lub wartościowych przedmiotów – apelują mundurowi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj