Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne „Legionowo” Sp. z o. o. stawia na rozwój cyfryzacji i wysoką jakość informatyzacji, dostarczając nowoczesnych rozwiązań dla dobra mieszkańców. Działania podejmowane przez Wodociągi Legionowskie ułatwiają też pracę załogi PWK oraz, co najważniejsze, podnoszą komfort obsługi klientów w zakresie szybkich reakcji firmy na występujące na sieci zdarzenia, w tym awarie.

W przedsiębiorstwie wdrażany jest nowoczesny System Informacji Geograficznej (GIS). To platforma do gromadzenia, zarządzania i analizowania danych. System ten umożliwi w dalszym etapie tworzenie modelu hydraulicznego sieci wodociągowej, a także kanalizacyjnej przy użyciu danych pobieranych bezpośrednio z platformy GIS. Modelowane będą m.in. ciśnienie i przepływy wody w przewodach, a wyniki przedstawiane są bezpośrednio w platformie GIS. Model hydrauliczny pozwala na wykrycie niedrożnych przewodów, strat wody, odcinków sieci, w których występuje zbyt małe ciśnienie, a po wprowadzaniu odpowiednich danych pomiarowych istnieje możliwość monitoringu jakości wody. Analizie mogą podlegać też rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń, stan bakteriologiczny po wprowadzeniu czynników odkażających, jak również czas, przez jaki woda znajduje się w przewodach wodociągowych. Model ten pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa pracy układu i wpływa na polepszenie jakości świadczonych usług. Identyfikacja nieprawidłowości w działaniu sieci przyczynia się do wzrostu oszczędności i optymalizuje procesy planowania inwestycji oraz remontów sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Model hydrauliczny pozwala też oszacować zdolność podłączenia nowych mieszkańców do sieci, określając odpowiednie ciśnienie wody w instalacji i realną zdolność odbioru ścieków.

Wdrożenie Systemu Informacji Geograficznej (GIS) będzie wsparciem dla Działu Eksploatacji PWK. Dzięki temu pracownicy wodociągów w terenie będą mieli dostęp do map cyfrowych sieci. Ponadto będą wiedzieli, jaki jest wiek instalacji, z jakiego materiału jest wykonana i czy w przeszłości występowały na danym odcinku awarie. W razie zaistnienia awarii lub wycieku system wskaże, które zasuwy należy zamknąć, aby zmniejszyć zasięg wyłączenia.

Wodociągi miejskie, stawiając na wyższy poziom cyfryzacji i informatyzacji, zmodernizowały ostatnio infrastrukturę informatyczną poprzez wymianę serwerów i macierzy cyfrowych. Kolejnym rozwiązaniem jest dalsze ulepszanie zdalnego odczytu wodomierzy. Wielkim sukcesem PWK „Legionowo” okazał się wdrożony nowoczesny system odczytu wodomierzy „IZAR NET 2”, który usprawnił pozyskiwanie odczytów, zmniejszając koszty i przyspieszając wystawianie faktur. Pracownik za pomocą nowoczesnego tabletu oraz innowacyjnego systemu pobiera odczyty w znacznie szybszy i dokładniejszy sposób. Specjalny moduł radiowy zamontowany na wszystkich wodomierzach pozwala na zdalny odczyt z ostatniego dnia miesiąca, zawsze o tej samej godzinie. Dzięki jeszcze bardziej precyzyjnemu automatycznemu odczytowi unikamy takich sytuacji jak błędny stan licznika czy pomyłka przy ręcznym wprowadzeniu danych. System rejestruje również wszelkie nieprawidłowości: przepływ wsteczny, wyciek wody albo brak przyrostu wskazań.

Ponadto wdrożono nowoczesny system wymiany wodomierzy, gdzie monter jest wyposażony w drukarkę termiczną, urządzenie rejestrujące wodomierz oraz tablet do zbierania podpisu elektronicznego. Usprawnia to proces wymiany, unikając błędu spisania numeru wodomierza ręcznie. Są to nowoczesne, komfortowe, a także w pełni bezpieczne rozwiązania. – Wchodząc w nową erę informatyzacji i cyfryzacji, PWK chce zapewnić wszystkim mieszkańcom Legionowa nieprzerwane dostawy zdrowej, czystej wody, a wszystko to w komfortowych i bezpiecznych warunkach – mówi Grzegorz Gruczek, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągowo-Kanalizacyjnego „Legionowo” Sp. z o. o.

Poprzedni artykułRatował, a teraz sam czeka na ratunek
Następny artykułBasketowa huśtawka
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 52-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od blisko dwóch dekad dzielnie trwa na legionowskim posterunku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj