Skoro coś jest dobre i się sprawdza, nie ma sensu tego zmieniać. A jeśli już, to tylko na lepsze. Z takiego właśnie założenia od lat wychodzą miejski ratusz oraz spółka KZB Legionowo, usuwając z komunalnych budynków stare piece i montując w ich miejsce nowoczesne pompy ciepła. Dni ostatnich „kopciuchów” są w każdym razie policzone.

Wdrażanie ambitnego i nowatorskiego programu montażu pomp ciepła w budynkach komunalnych ogrzewanych źródłami ciepła na paliwa stałe rozpoczęto w Legionowie w 2018 roku. Czyniąc to z przekonaniem, że owe paliwa stałe, czyli w praktyce często marnej jakości węgiel, zanieczyszczone drewno i inny podejrzany „opał”, stopniowo przestaną wywierać negatywny wpływ na jakość wdychanego przez mieszkańców powietrza. I tak też, co potwierdzają prowadzone na bieżąco pomiary, się dzieje. Mimo że powietrze jest transgraniczne, przez co nawet najczystsza gmina może być spowita w dym wyprodukowany przez jej samorządowych sąsiadów, nawet w mroźne dni coraz trudniej dostrzec i poczuć w Legionowie oznaki produkowanego na miejscu smogu.

Trudno się zatem dziwić, że odkąd tylko – dom po domu i mieszkanie po mieszkaniu – zaczęły wypierać z Legionowa stare, toksyczne i mało praktyczne piece, pompy ciepła cieszą się w mieście coraz większym uznaniem. Ich montaż kontynuowano również w ciągu tego roku. Od kilku tygodni mogą z nich korzystać m.in. lokatorzy pięciu mieszkań z komunalnych budynków przy ul. Batorego, Targowej, Narutowicza i Chrobrego, ogrzewanych do tej pory popularnymi „kozami” lub kominkami. Przy współpracy z jabłonowskim Centrum Badawczym PAN Konwersja Energii i Źródła Odnawialne zamontowano w nich siedem pomp ciepła powietrze-powietrze. – Będą one dodatkowo wyposażone w aparaturę pomiarową, która pozwoli ocenić zapotrzebowanie na energię elektryczną w zależności od temperatury w lokalu i sposobu jego użytkowania – zapowiada Marcin Galoch, pełnomocnik prezydenta Legionowa ds. jakości powietrza i gospodarki niskoemisyjnej.

Jakby tego było mało, po udanym zeszłorocznym pilotażu w budynku przy ul. Kościuszki, w Legionowie pojawiły się ostatnio trzy pompy ciepła typu powietrze-woda. Te bardziej zaawansowane technicznie urządzenia trafiły do lokali przy ulicach Chopina i Reymonta, wyposażonych w instalację centralnego ogrzewania. – Z naszych doświadczeń wynika, że pompy ciepła to nowoczesne, ekologiczne i tanie źródła ciepła w domach i lokalach mieszkalnych. Całe przedsięwzięcie związane z ich montażem jest realizowane przez Urząd Miasta Legionowo przy współpracy ze spółką KZB Legionowo. Dzięki temu systematycznie ubywa w Legionowie przysłowiowych „kopciuchów” i poprawia się jakość powietrza w sezonie grzewczym – dodaje Marcin Galoch.

Należy przy okazji przypomnieć, że Urząd Miasta Legionowo cały czas udziela mieszkańcom wysokich dotacji na wymianę starych pieców zasilanych paliwami stałymi na nowoczesne, ekologiczne i ekonomiczne źródła ciepła. Co więcej, można to wsparcie łączyć z rządowym programem „Czyste powietrze” oraz ulgą termomodernizacyjną. Można i naprawdę warto.

Poprzedni artykułSkorpion ukąsił pasera
Następny artykułKolizja o poranku
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 53-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od dwóch dekad dzielnie trwa na legionowskim posterunku.