Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne „Legionowo” Sp. z o.o. od wielu lat stawia na rozwój inwestycyjny, który podnosi bezpieczeństwo i komfort mieszkańców miasta. Osiągając te ważne cele także poprzez remonty i modernizacje swych obiektów oraz infrastruktury technicznej.

Obecnie dobiega końca remont zbiornika wód deszczowych na terenie Stacji Uzdatniania Wody „Łajski” przy ul. Sikorskiego w Legionowie. Zbiornik ten został wybudowany jeszcze w latach 70-tych ubiegłego wieku, w celu odprowadzania wód opadowych z terenów przemysłowych w tej części miasta. Funkcjonowała tam też między innymi słynna fabryka domów z wielkiej płyty, dzięki której miasto Legionowo nabrało dzisiejszego charakteru. Większość tego obszaru, ze względu na swój charakter przemysłowy, była utwardzona i wymagała wybudowania ważnego obiektu hydrotechnicznego, jakim był zbiornik wód deszczowych. Obecnie wody deszczowe odprowadzane do zbiornika pochodzą nie tylko z obszaru przemysłowego, ale również z terenu Starostwa Powiatowego. Powierzchnia całkowita zbiornika otwartego wynosi około 3000 m2 i może pomieścić około 6000 m3 wód deszczowych.

fot. Przekrój poprzeczny koryta

Z biegiem lat obiekt uległ silnej degradacji, a także znacznemu zapiaszczeniu. Najpierw przedsiębiorstwo oczyściło zbiornik z zalegającego tam piasku. Następnie wzmocniono elementy żelbetowe i skarpy. Należy wspomnieć, że pierwotnie wody opadowe zgodnie z koncepcją miały być odprowadzane do Kanałku Bródnowskiego za pomocą przepompowni wód deszczowych zlokalizowanych przy zbiorniku retencyjnym na terenie SUW „Łajski”. Koncepcji tej nie zrealizowano, a przedsiębiorstwo poddało zbiornik renowacji. – W ostatnich latach skarpy zaczęły się osuwać, co groziło uszkodzeniem zbiornika, który mógł być niezdolny do odbierania okolicznych wód deszczowych. PWK „Legionowo” podjęło więc decyzję pilnej naprawy zbiornika retencyjnego, polegającej na rozbiórce istniejącego koryta, będącego jednocześnie murem oporowym skarpy. Przystąpiono do wykonania nowej konstrukcji żelbetowej koryta, którego przekrój poprzeczny znajduje się poniżej. Skarpy zostaną również zabezpieczone przed osuwaniem i wyłożone kamieniem z odzysku. Wszystkie prace są prowadzone pod stałym nadzorem, w oparciu o projekt. Zakończenie robót planowane jest na początek wakacji – zapowiada Grzegorz Gruczek, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągowo-Kanalizacyjnego „Legionowo” Sp. z o.o. I dodaje: – Cieszę się, że cała infrastruktura wodociągowa oraz kanalizacyjna w naszym mieście jest utrzymywana na wysokim poziomie, tak w trakcie prowadzenia inwestycji wodociągowo-kanalizacyjnych, jak i podczas przeprowadzania prac remontowo-modernizacyjnych.