fot. arch.

W zorganizowanym przez firmę Orange Polska konkursie „Inteligentne Przejście” bierze udział także Legionowo. W trzech zwycięskich miastach teleinformatyczny gigant przekształci po jednym niebezpiecznym przejściu dla pieszych w dużo bezpieczniejsze, aktywne przejście „smart”. Głosowanie online, za pośrednictwem specjalnej strony internetowej, potrwa do 28 marca.

W Legionowie, o ile jego mieszkańcy gremialnie wezmą udział w głosowaniu, wytypowano do modernizacji przejście przy ulicy Piaskowej – skrzyżowanie z Aleją Sybiraków. Gdyby powstało tam inteligentne przejście, czujniki ruchu wykryją pieszego już z odległości kilkunastu metrów i natychmiast aktywują świetlną oraz dźwiękową sygnalizację ostrzegawczą. Ponadto specjalny system doświetlania sprawia, że przechodzący przez pasy są lepiej widoczni dla kierowców. Z kolei sygnały dźwiękowe ostrzegają mniej uważnych pieszych, że zbliżają się do „zebry”.

Głosować na Legionowo mogą wszyscy, bez względu na to, gdzie mieszkają. Każdy głos się liczy. Wystarczy wejść na stronę konkursu www.inteligentneprzejscie.pl i postąpić zgodnie z instrukcją. Co ciekawe, duże i małe miasta mają w nim równe szanse na wygraną, bo organizatorzy przypisują głosom na każde miasto odpowiednią wagę, proporcjonalne do liczby jego mieszkańców.