Sądząc choćby tylko po liczbach, trudno byłoby wyobrazić sobie opiekę medyczną na terenie powiatu bez ambulatorium chirurgiczno-urazowego działającego w ZOZ „Legionowo” przy ul. Sowińskiego 4. Tylko w ubiegłym roku pomoc w nagłych przypadkach znalazło tam ponad 4,6 tys. pacjentów.

Utworzone w 2018 r. ambulatorium zajmujące się chirurgią ogólną i urazowo-ortopedyczną stanowiło odpowiedź na potrzebę zapewnienia mieszkańcom pomocy medycznej przy urazach doznanych w czasie, gdy przychodnie już nie pracują. Jego pochłaniającą ostatnio przeszło 1,3 mln zł rocznie działalność postanowiły zgodnie finansować Powiat Legionowski oraz wszystkie wchodzące w jego skład gminy. Szybko okazało się, że są to dobrze wydawane pieniądze. Jak wspomniano, przez cały 2022 rok po pomoc zgłosiło się do ambulatorium aż 4652 osób. Największą grupę, bo 2523 pacjentów, stanowili mieszkańcy Legionowa. Placówkę przy ul. Sowińskiego odwiedziło też 693 mieszkańców gminy Jabłonna, 375 z gminy Nieporęt, 469 z gminy Serock i 592 z gminy Wieliszew.

Zakres realizowanych tam świadczeń obejmuje szycie i opatrywanie ran, unieruchamianie złamań, które nie wymagają cięć chirurgicznych (wraz z diagnostyką obrazową), rozpoznawanie stanów zagrożenia życia, kierowanie do szpitala na ostry dyżur pełniony w ramach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz inne drobne zabiegi możliwe do wykonania przez dyżurującego lekarza. W dni powszednie ambulatorium działa w godz. 19.00-24.00, a w weekendy i święta od 8.00 do 24.00.