Do oszczędzania energii elektrycznej ratusz od dawna podchodzi bardzo serio. Już przed dekadą, przy okazji remontu ulicy Królowej Jadwigi, zainstalowano tam nowe, ledowe oświetlenie uliczne. I systematycznie pojawia się ono w różnych częściach miasta, zastępując stare lampy, nieefektywne oraz drogie w eksploatacji. Odkąd tylko powstała, tą samą drogą podąża spółka KZB, modernizując w tym zakresie placówki oświatowe. Legionowo może więc świecić tutaj przykładem. A ma świecić jeszcze jaśniej.

Jak już informowaliśmy, ostatnio oświetleniowa modernizacja stała się udziałem Szkół Podstawowych nr 1, nr 3 i nr 8, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 oraz II Liceum Ogólnokształcącego. – To była bardzo ważna i potrzebna inwestycja. A to z dwóch powodów: uczniowie i zawodnicy zyskali nowoczesne, zgodne z obowiązującymi normami oświetlenie w salach gimnastycznych, natomiast jeżeli chodzi o placówki, jest to ewidentna oszczędność. Koszt oświetlenia tych sal będzie trzykrotnie mniejszy niż dotychczas. Tę wymianę poprzedził oczywiście audyt energetyczny, który potwierdził oszczędności oraz stopę zwrotu. Cieszymy się, że tak szybko, bo w ciągu miesiąca, w tych kilku salach to oświetlenie zostało wymienione – mówi Piotr Zadrożny, zastępca prezydenta Legionowa. W najstarszej miejskiej podstawówce stało się tak aż w dwóch: zarówno w starej, jak i nowej, dużej sali gimnastycznej. – Zdemontowano w niej 27 opraw o mocy 430 W, a zamontowano, zgodnie z projektem, osiem o mocy 240 W. Natomiast w małej sali zdemontowano 12 opraw o mocy 265 W i również zamontowano osiem nowych lamp, ale o mocy 74 W – wylicza Irena Bogucka, prezes zarządu spółki KZB Legionowo.

Wymianą oświetlenia w pięciu legionowskich szkołach zajęła się łódzka firma Optima Centrum. Podpisana z nią w listopadzie przez spółkę KZB umowa opiewała na 330 tys. zł. – Prace remontowe przypadły na okres bardzo ciężki, ponieważ w tym czasie odbywały się w salach gimnastycznych egzaminy dla uczniów klas ósmych, jak również uroczystości związane z obchodami świąt Bożego Narodzenia. Ale dzięki elastyczności dyrektorów, ich przychylności, wszystkie prace zostały wykonane w terminie – podkreśla prezes Bogucka. Dla ich beneficjentów korzyści od razu były jasne jak słońce. Sale gimnastyczne są teraz oświetlone bardziej równomierne, a ponadto w oprawach zastosowano systemy przeciwolśnieniowe, dzięki którym przy podnoszeniu wzroku źródło światła nie oślepia użytkowników obiektu. Jest jeszcze jedna istotna korzyść: nim zaczęły działać, stare lampy rozgrzewały się nawet kilkadziesiąt minut, nowe zaś włączają się od razu. – To na pewno pomoże nam poprawić jakość kształcenia uczniów podczas zajęć wychowania fizycznego i nie tylko, ponieważ sale sportowe wykorzystujemy też do organizowania różnych uroczystości, imprez szkolnych i międzyszkolnych. Na pewno uczniom będzie się teraz lepiej ćwiczyło, lepiej występowało, bo też jest to oświetlenie przyjazne naszym oczom – uważa Ewa Jabłońska, dyr. Szkoły Podstawowej nr 1 w Legionowie.

Oczom, no i jako się rzekło – kieszeniom. Nic dziwnego, że oświatowi decydenci z Legionowa ani myślą zatrzymywać się na drodze technologicznego postępu. – W tej chwili, razem z naszą spółką KZB, rozmawiamy o wymianie oświetlenia na boiskach przyszkolnych i miejskich boiskach znajdujących się w różnych punktach Legionowa. Tam, gdzie jeszcze nie ma oświetlenia ledowego, też chcemy osiągnąć podobne oszczędności. Także na Stadionie Miejskim, gdzie jest bardzo mocne oświetlenie, spełniające wymogi organizatorów rozgrywek ligowych. Dlatego jest konieczność, aby i ono stało się jak najbardziej oszczędne – mówi odpowiedzialny m.in. za oświatę zastępca prezydenta.

Niezależnie od tego, zwłaszcza w dobie szalejących cen energii elektrycznej, ledowe lampy będą wkrótce w Legionowie na porządku… nocnym. Obecnie, gdy nastąpił duży postęp w jakości opraw i zasilaczy, a przy okazji relatywnie spadły ich ceny, warto i trzeba pójść za oświetleniowym ciosem. – Przygotowujemy się – jest już ogłoszony przetarg na projekt – do wymiany oświetlenia ulicznego. Od kilku lat, przy nowych inwestycjach: ulicach czy też parkach, jest już instalowane oświetlenie ledowe, a teraz chcemy wymienić to tradycyjne, które jeszcze pozostało z lat ubiegłych. I osiągnąć w ten sposób znaczące oszczędności. Wkrótce poznamy wyniki audytu i będziemy wiedzieli, jak będą one duże, ale spodziewamy się, że będą podobne jak w szkołach. Co oznacza, że koszt oświetlenia ulicznego stanie się trzykrotnie mniejszy – dodaje Piotr Zadrożny. Gra z pewnością jest zatem warta świeczki. A już na pewno tańszego i przyjaznego środowisku świecenia.

Poprzedni artykułKarta bezpieczeństwa
Następny artykułTragiczny upadek
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 53-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od dwóch dekad dzielnie trwa na legionowskim posterunku.